Jakiego artykułu szukasz?

Wyniki matur 2022

Termin ogłoszenia matur to dzień z niecierpliwością wyczekiwany przez tysiące absolwentów szkół średnich, którzy od początku maja zmagali się z arkuszami egzaminacyjnymi z przedmiotów obowiązkowych oraz wybranych przez siebie przedmiotów dodatkowych. Jak wypadła tegoroczna matura? Które przedmioty przysporzyły najwięcej problemów?

Wyniki matur 2022

W dniu 5 lipca – zgodnie z harmonogramem – ogłoszone zostały wyniki tegorocznych matur.

Podsumowanie matur 2022

78,2% zdających w tym roku egzamin maturalny odniosło pełny sukces. Osoby, które z jednego z przedmiotów obowiązkowych uzyskały poniżej wymaganych 30% punktów mogą przystąpić do sierpniowej poprawki. Dotyczy to 15,5% zdających.

W tym roku świadectwa maturalnego nie otrzyma 6,3% maturzystów. Osoby, które nie zdały matury, czyli uzyskały wynik poniżej 30% z więcej niż jednego przedmiotu obowiązkowego dostają jedynie informację o wynikach opracowaną przez okręgową komisję egzaminacyjną. Przeczytaj, co zrobić, w przypadku niezdanej matury.

Wyniki matur to dla jednych moment radości i satysfakcji. Wiele osób jednak obawia się, czy uzyskane punkty wystarczą, aby dostać się na wymarzone studia. Sprawdź, co zrobić, gdy masz za mało punktów na maturze.

Matura 2022 – najlepsze wyniki

Wśród przedmiotów obowiązkowych (zdawanych na poziomie podstawowym) jak co roku najwięcej problemów przysporzyła matematyka – choć średni wynik wszystkich zdających to 58%, tylko 82% osób przekroczyło próg 30% punktów.

95% osób uzyskało pozytywny wynik z języka polskiego. Średnia punktów w tym roku wyniosła 54%.

Wśród języków obcych niezmiennie największym zainteresowaniem cieszył się język angielski. 94% zdających uzyskało ponad 30%, a średnia z tego przedmiotu to aż 76% punktów.

Czwarty wymagany przedmiot, wybierany dowolnie przez maturzystów i zdawany na poziomie rozszerzonym nie wpływał na fakt zdania matury lub nie. Choć wyniki z czwartego obowiązkowego przedmiotu były lepsze niż w ubiegłym roku, to średnia sugeruje, że egzamin do najłatwiejszych nie należał. Przykładowo wiedza o społeczeństwie – 30%, geografia 40%, biologia – 43%.

Rekrutacja na studia

Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.

Sprawdź typy studiów

Poznaj kierunki studiów

Zobacz miasta akademickie wraz z ofertą edukacyjną

Skorzystaj z wyszukiwarki uczelni, kierunków, typów studiów

Studia podyplomowe

Powiązane treści

Komentarze (0)

brak komentarzy…