Jakiego artykułu szukasz?

Wzornictwo

Specjaliści wzornictwa są nie tylko artystami, kreatorami gustów i trendów, ale też czułymi barometrami oczekiwań odbiorców.

Wzornictwo

Co decyduje, że wchodząc do sklepu wybieramy taką czy inną bluzkę, torebkę, tapetę na ścianę czy szafkę nocną? Nasz gust? Funkcjonalność? Oryginalność produktu? Przyzwyczajenie?

Te wszystkie kwestie socjologiczno-kulturowe nie mogą pozostać obojętne osobie, która decyduje o ostatecznym kształcie czy wyglądzie produktu, który trafia na półki sklepowe. Specjaliści wzornictwa, bo o nich mowa, są więc nie tylko artystami, kreatorami gustów i trendów, ale też czułymi barometrami oczekiwań odbiorców.

Wzornictwo można studiować na uczelniach plastycznych, technicznych oraz w niepublicznych szkołach wyższych.

Wzornictwo - specjalności

W ramach kierunku uczelnie oferują następujące specjalności:

  • projektowanie produktu
  • projektowanie biżuterii
  • projektowanie mody
  • projektowanie tkaniny, ubioru i kostiumu
  • projektowanie przemysłowe
  • grafika projektowa
  • projektowanie komunikacji wizualnej i reklamy
  • projektowanie ubioru
  • projektowanie komunikatu graficznego
  • projektowanie witrażu
  • tkanina artystyczna
  • ceramika
  • projektowanie mebla
  • projektowanie sceniczno-kostiumowe
  • projektowanie obuwia
  • wzornictwo ogrodowe
  • sztuka projektowania krajobrazu
  • architektura tekstyliów
  • architektura ubioru
  • komunikacja wizualna i techniki druku

Wzornictwo - przedmioty na studiach

Przykładowe przedmioty z programu studiów na kierunku wzornictwo:

ergonomia z anatomią, estetyka, historia sztuki, historia wzornictwa, kompozycja brył i płaszczyzn, liternictwo i podstawy typografii, malarskie techniki realizacyjne, malarstwo, media elektroniczne, perspektywa i aksonometria, podstawy filozofii, podstawy fotografii, prawo autorskie, psychofizjologia widzenia, reżyseria barwy i przestrzeni, rozważania o kulturze, rysunek, rysunek z elementami anatomii, rzeźba, wybrane zagadnienia sztuki współczesnej, historia ubioru, konstrukcja, materiałoznawstwo, podstawy projektowania, projektowanie wieloaspektowe, struktury tekstylne, dodatkowa pracownia artystyczna.

Studia łączą więc wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, technicznych, biologicznych, historii sztuki i wzornictwa. Podejmują kwestie ekologiczne oraz prawno-ekonomiczne związane ze sztuką. Przygotowują do posługiwania się specjalistycznymi narzędziami obróbki różnorodnych materiałów (gips, metal, tworzywa sztuczne, drewno), pomagają podnieść sprawność manualną i warsztatową oraz rozbudzić wrażliwość artystyczną w dziedzinie sztuk pięknych.

Wzornictwo - kandydaci

Studia na kierunku wzornictwo przeznaczone są dla osób kreatywnych, pomysłowych, posiadających zdolności plastyczne, wyobraźnię przestrzenną i umiejętności analitycznego obserwowania świata, zachodzących zmian, wsłuchiwania się w potrzeby społeczeństwa, komunikowania się poprzez sztukę oraz wrażliwych na tendencje socjologiczne i kulturowe. Kandydaci ubiegający się o indeks w akademiach sztuk pięknych podczas rekrutacji muszą wykazać się własnym dorobkiem artystycznym (portfolio musi zawierać prace malarskie i rysunkowe oraz inne prace plastyczne lub projektowe), a także zdać egzamin składający się z zadania rysunkowego i konstrukcyjnego oraz odbyć rozmowę kwalifikacyjną z zakresu wzornictwa i zainteresowań zawodowych kandydata.

„ - Na egzaminie wstępnym należy pokazać umiejętności tworzenia w przestrzeni, pomysłowość, precyzję, konstrukcyjne myślenie. Jeśli chodzi o same studia, to wymagają bardzo dużo pracy, myślenia i analizowania. Każdy projekt wymaga naprawdę sporo wysiłku i konsultacji zanim powstanie coś godnego uwagi. Jeśli ktoś ma w sobie upór, pomysły, niepohamowaną chęć tworzenia przedmiotów, które ułatwią życie i upiększą świat wokół nas to, to zdecydowanie polecam te studia” - sam start, a potem studia na ASP wspomina Marta.

Wzornictwo - praca po studiach

Ukończenie studiów z zakresu wzornictwa daje szansę na podjęcie pracy w biurach projektowych, architektonicznych, działach przygotowania produkcji, tam gdzie tworzone są koncepcje nowych produktów, powstają kolekcje odzieży, w agencjach reklamowych, studiach graficznych, wydawnictwach, placówkach kulturalno-oświatowych, a także przygotowują do prowadzenie własnej działalności artystycznej czy produkcyjnej w oparciu o własne pomysły projektowe.

Powiązane treści

Studia artystyczne w Krakowie
Studia artystyczne w Krakowie
Wzornictwo – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Wzornictwo – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Studia artystyczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
Studia artystyczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim
​Studia artystyczne w Gdańsku i województwie pomorskim
​Studia artystyczne w Gdańsku i województwie pomorskim
Studia artystyczne we Wrocławiu
Studia artystyczne we Wrocławiu
​Studia artystyczne w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim
​Studia artystyczne w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim
​Studia artystyczne w Łodzi i województwie łódzkim
​Studia artystyczne w Łodzi i województwie łódzkim
Kierunki artystyczne w Koszalinie
Kierunki artystyczne w Koszalinie
Architektura w Lublinie
Architektura w Lublinie
​Architektura i architektura wnętrz w Bydgoszczy
​Architektura i architektura wnętrz w Bydgoszczy
​Architektura w Łodzi
​Architektura w Łodzi
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie - architektura wnętrz
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie - architektura wnętrz
​Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie - architektura krajobrazu
​Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie - architektura krajobrazu
​Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UP) - kierunek architektura krajobrazu
​Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UP) - kierunek architektura krajobrazu
Architektura i urbanistyka
Architektura i urbanistyka

Komentarze (5)

Ada
Hej, czy ktoś wybiera się na Wzornictwo teraz do Sopockiej Szkoły Wyższej??? Jak się przygotowujecie?
21.05.2020
13.01.2019
bezwartosci
wspolczesny design jest dla cyborgow i robotow, nie dla indywidualnego czlowieka, to samo z architektura ktora upodabnia sie do bunkrow przeciwlotniczych albo szklanych konglomeratow i bron boze zadnych ozdob bo to wspolczesnie najwieksza zbrodnia w designie, liczy sie tylko utylitarnosc do maximum, oszczednosc do kwadratu, prostota zakrawajaca na prymityw i nie ma tu miejsca dla indywidualnosci klienta tylko lansowanie sie mlodych absolutnie genialnych oczywiscie tzw artystow i ich wydumanych dziwadel o ktorych mozna bez konca gledzic wsrod waskiego grona namaszczonych krytykow, ja szukajac czesto czegos oryginalnego _nic nie znajduje bo wszystko na jedno kopyto i tylko nazwa sie rozni, tyczy sie to zarowno samochodow jak ciuchow okularow czy mnostwa innych rzeczy, a jak chcialbym sam cos zaprojektowac to nikt mi tego nie zrobi bo nie mam nazwiska i pieniedzy wiec jestem skazany na to designerskie gowno , czego ucza w tych szkolach? chyba lansjerstwa i lizydupstwa
style.p.lodz.pl
Ja też studiuję wzornictwo na Politechnice i polecam wszystkim :)
17.04.2018
13.02.2018
katja
Rzemieślnik to trochę brzydkie sformułowanie w tym kontekście. Ja jestem na drugim roku wzornictwa orzemysłowego i jak najbardziej spelniam się artystycznie. Wzornictwo skupia się na projektowaniu uzytkowym, dlatego też jednak trzeba mieć dość znaczną wiedzę ścisłą, żeby projektować z sensem. Oprócz zaprojektowania jakiegoś ładnego fotela, uczysz się też, jak zrobić taki fotel, w którym będzie wygodnie spędzało się długie godziny z książką ;) Chyba zgodzicie się, że to ważna zaleta każdego fotela ;) Studiuję na politechnice łódzkiej i z czystym sumieniem mogę polecić ten kierunek. Tutaj można więcej o nim poczytać: http://www.style.p.lodz.pl/tresc/273/
sandra
wzornictwo to idealny kierunek dla ludzi z bujną wyobraźnia i talentem manualnym, ja niestety nigdy go nie miałam mimo, że marzyłam o projektowaniu... :(
01.10.2014