Zimowy nabór na studia - jak wygląda rekrutacja w lutym?
Miesiące wakacyjne nie są jedynym czasem, kiedy uczelnie rekrutują na studia, a rozpoczęcie kształcenia wyższego nie jest zarezerwowane wyłącznie dla października. Coraz więcej uczelni w Polsce prowadzi "zimowe rekrutacje" na studia.
Zimowe nabory to coraz bardziej powszechna praktyka, dotyczą bardzo licznej grupy szkół wyższych. Naukę w tym terminie mogą rozpocząć zarówno debiutanci, jak i osoby kontynuujące naukę na studiach drugiego stopnia. Przekrój uczelni, kierunków i profili kształcenia jest bardzo różnorodny. W ofercie rekrutacji zimowej znajdą się propozycje dla przyszłych inżynierów, humanistów, ekonomistów, a także absolwentów studiów pierwszego stopnia.
Dla kogo rekrutacja śródroczna?
Korzyści z rozpoczęcia studiów w lutym jest wiele.
To doskonałe rozwiązanie dla absolwentów wielu inżynierskich kierunków, które zazwyczaj trwają 3,5 roku. Rozpoczęcie kolejnego etapu kształcenia na studiach drugiego stopnia w połowie roku akademickiego pozwala zachować ciągłość nauki, bez półrocznego „przestoju”.
Zimowe nabory stanowią koło ratunkowe dla tych maturzystów, którym nie powiodło się na egzaminie dojrzałości i dopiero pomyślnie zakończona jesienna poprawka z matury otwiera drogę do kształcenia wyższego. Szczęśliwi posiadacze świadectwa maturalnego uzyskanego w późniejszym terminie nie tracą całego roku, ale mogą rozpocząć wymarzone studia od semestru letniego.
Podobną korzyść ze śródrocznej rekrutacji będą mieli ci młodzi ludzie, których wyniki maturalne choć pozytywne, nie były na tyle satysfakcjonujące, aby znaleźć się na liście przyjętych na wymarzone studia. Lepiej zdana poprawka lub wybór zupełnie innych studiów pozwalają na rekrutowanie z sukcesem w okresie zimowym.
Jaka oferta w naborze zimowym?
Należy zaznaczyć, że nabory zimowe nie obejmują pełnej oferty uczelni. Rekrutacja dotyczy wybranych kierunków studiów, nie na wszystkich poziomach kształcenia (np. tylko studia drugiego stopnia) i nie we wszystkich trybach (np. tylko niestacjonarny). Limity miejsc też mogą być inne, niż w podstawowym terminie.
O tym, jakie kierunki zostaną uruchomione od semestru letniego decydują szkoły wyższe w oparciu o wyniki naboru letniego, możliwości organizacyjne, kadrowe. Wszystkie informacje na ten temat należy śledzić w serwisach poszczególnych uczelni – tam znajdziecie wykaz oferowanych studiów, zasady rekrutacji, obowiązujące w zimowym naborze terminy.
Przeważnie śródroczna rekrutacja odbywa się na tych samych zasadach jak w naborze letnim, obowiązują najczęściej te samy zasady przyjęć.
Kiedy ruszają nabory zimowe?
Informacje o naborach zimowych najczęściej zapisane są w uchwałach rekrutacyjnych uczelni na określony rok akademicki, a więc znane niekiedy rok wcześniej. Aczkolwiek pewne, najbardziej aktualne komunikaty na ten temat pojawiają się na stronach internetowych szkół wyższych przeważnie w grudniu. To dobry moment, żeby przeanalizować okrojoną bądź co bądź ofertę uczelni, wybrać najodpowiedniejszy kierunek i najbardziej satysfakcjonującą szkołę.
Jakie uczelnie rekrutują zimą?
Wśród szkół wyższych, w których naukę można rozpocząć od semestru letniego (mającego swój początek przewrotnie zimą) znajdą się zarówno uniwersytety, politechniki, uczelnie przyrodnicze, duża grupa niepublicznych uczelni.
Już teraz sprawdźcie ofertę wybranych z nich:
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Techniczno-Przyrodniczy im. J. i J. Śniadeckich w Bydgoszczy
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
Nie wiesz, jakie studia wybrać?
Jeśli szukacie uczelni w konkretnym mieście lub regionie, interesuje Was określony kierunek studiów – znajdźcie je w wyszukiwarce i sprawdźcie na uczelnianej www, czy prowadzona jest rekrutacja zimowa, a jeśli tak, to na jakich zasadach.
Poznaj w pierwszej kolejności Typy studiów - łatwiej wybierzesz swój kierunek.
Wszystkie oferowane w Polsce Kierunki studiów opisane są na naszym serwisie.
Wybrałeś Miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną? Opisujemy mniejsze i większe ośrodki kształcenia.
Co powiesz na Studia podyplomowe - warto kształcić się przez całe życie :-)