Administrator sieci komputerowej
Administrator sieci komputerowej to specjalista, zajmujący się tworzeniem, integracją oraz obsługą sieci komputerowych. Zarządza sieciami komputerowymi w firmie lub w instytucji, nadzoruje pracę serwerów, ruterów, terminali, komputery osobistych pracowników.
Administrator tworzy sieci lokalne i integruje mniejsze całości w większe, a jeśli jest taka potrzeba, łączy je z internetem. Ma za zadanie zapewnić bezawaryjną pracę sprzętu, obsługuje systemy poczty elektronicznej, serwery, informuje i instruuje użytkowników na temat zagrożeń i problemów sieci, a także zapewnia jej bezpieczeństwo poprzez system różnorodnych zabezpieczeń.
Jakie umiejętności ma administrator sieci?
Administrator sieci powinien mieć wykształcenie informatyczne, najlepiej wyższe lub ewentualnie zaświadczone certyfikatem znanej firmy (Microsft, Cisco). Winien mieć teoretyczną i praktyczną wiedzę o lokalnych sieciach informatycznych oraz o internecie, umiejętności administrowania systemami opartymi na Windows, Novell, Linuks, znajomości zagadnień baz danych funkcjonujących w sieciach (np. MySQL, Postgres, Oracle), a także wiedzę na temat sprzętu.
Kierunki i specjalizacje najlepiej przygotowujące do zawodu to informatyka lub elektronika i telekomunikacja ze specjalnościami takimi, jak sieci informatyczne, systemy i sieci komputerowe czy systemy telekomunikacyjne. Ważna jest również dobra znajomość języka angielskiego.
Do podstawowych obowiązków administratorów należy: zarządzanie rejestrem użytkowników i ich uprawnieniami, rejestrowanie nowych użytkowników poprzez zakładanie kont, usuwanie z rejestru tych, którzy przestali korzystać z systemu, nadawanie i zmiana uprawnień użytkowników.
Jak zostać administratorem?
Administrator sieciowy może studiować niemal na każdych studiach informatycznych, ale najlepiej wybrać specjalności sieciowe o różnym charakterze. Zajęcia dla administratorów sieciowych nie mogą być teoretyczne. Powinny zawierać dużo elementów praktycznych i odbywać się w dobrze wyposażonych pracowniach. W pierwszych latach w programie nauczania są głównie przedmioty teoretyczne (np. matematyka, algorytmy), stopniowo wprowadza się te bardziej praktyczne, bezpośrednio związane z programowaniem.
Administrator sieci jest informatykiem niejako z wyższej półki. Ma znacznie większą wiedzę na temat sieci niż przeciętny informatyk, pracuje zwykle w dużych firmach lub obsługuje kilka mniejszych. Wielkie zapotrzebowanie na administratorów na całym świecie teraz i w przyszłości sprawia, że są oni zarówno doceniani w firmach, jak i dobrze wynagradzani.
Zarobki w branży
Zawód administratora nie daje może zbyt wielkich możliwości pięcia się po szczeblach kariery zawodowej, ale z pewnością jest dobrze opłacany. Ten fakt zjednuje mu wielu zwolenników. Zresztą zawsze można objąć stanowisko szefa i zarządzać zespołem podległych pracowników.
Wysokość wynagrodzeń warunkowana jest oczywiście zakresem odpowiedzialności, umiejętnościami oraz zależy od samej firmy. W dużych miastach administratorzy mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu kilka tysięcy złotych, a ci z kilkuletnim doświadczeniem nawet kilkanaście tysięcy.