Administrator sieci komputerowej

Administrator sieci komputerowej to specjalista, zajmujący się tworzeniem, integracją oraz obsługą sieci komputerowych. Zarządza sieciami komputerowymi w firmie lub w instytucji, nadzoruje pracę serwerów, ruterów, terminali, komputery osobistych pracowników. Administrator tworzy sieci lokalne i integruje mniejsze całości w większe, a jeśli jest taka potrzeba, łączy je z internetem. Ma za zadanie zapewnić bezawaryjną pracę sprzętu, obsługuje systemy poczty elektronicznej, serwery, informuje i instruuje użytkowników na temat zagrożeń i problemów sieci, a także zapewnia jej bezpieczeństwo poprzez system różnorodnych zabezpieczeń.

Jakie umiejętności?
Administrator sieci powinien mieć wykształcenie informatyczne, najlepiej wyższe lub ewentualnie zaświadczone certyfikatem znanej firmy (Microsft, Cisco). Winien mieć teoretyczną i praktyczną wiedzę o lokalnych sieciach informatycznych oraz o internecie, umiejętności administrowania systemami opartymi na Windows, Novell, Linuks, znajomości zagadnień baz danych funkcjonujących w sieciach (np. MySQL, Postgres, Oracle), a także wiedzę na temat sprzętu. Kierunki i specjalizacje najlepiej przygotowujące do zawodu to informatyka lub elektronika i telekomunikacja ze specjalnościami takimi, jak sieci informatyczne, systemy i sieci komputerowe czy systemy telekomunikacyjne. Ważna jest również dobra znajomość języka angielskiego.
Do podstawowych obowiązków administratorów należy: zarządzanie rejestrem użytkowników i ich uprawnieniami, rejestrowanie nowych użytkowników poprzez zakładanie kont, usuwanie z rejestru tych, którzy przestali korzystać z systemu, nadawanie i zmiana uprawnień użytkowników.

Jak zostać administratorem?

Administrator sieciowy może studiować niemal na każdych studiach informatycznych, ale najlepiej wybrać specjalności sieciowe o różnym charakterze. Zajęcia dla administratorów sieciowych nie mogą być teoretyczne. Powinny zawierać dużo elementów praktycznych i odbywać się w dobrze wyposażonych pracowniach. W pierwszych latach w programie nauczania są głównie przedmioty teoretyczne (np. matematyka, algorytmy), stopniowo wprowadza się te bardziej praktyczne, bezpośrednio związane z programowaniem.
Administrator sieci jest informatykiem niejako z wyższej półki. Ma znacznie większą wiedzę na temat sieci niż przeciętny informatyk, pracuje zwykle w dużych firmach lub obsługuje kilka mniejszych. Wielkie zapotrzebowanie na administratorów na całym świecie teraz i w przyszłości sprawia, że są oni zarówno doceniani w firmach, jak i dobrze wynagradzani.

Zarobki w branży
Zawód administratora nie daje może zbyt wielkich możliwości pięcia się po szczeblach kariery zawodowej, ale z pewnościa jest dobrze opłacany. Ten fakt zjednuje mu wielu zwolenników. Zresztą zawsze można objąć stanowisko szefa i zarządzać zespołem podległych pracowników. Wysokość wynagrodzeń warunkowana jest oczywiście zakresem odpowiedzialności, umiejętnościami oraz zależy od samej firmy. W dużych miastach administratorzy mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu kilka tysięcy złotych, a ci z kilkuletnim doświadczeniem nawet kilkanaście tysięcy.

Źródło: "Zawód z pasją" P. Hebla, J.Madejski

Komentarze (15)

 • Chris

  Dzieki za wysiłek kwerendy. W obzzsrae głownego bohatera Pańskiegowpisu nie będzie progresu do czasu zaorania ugoru na szczycie władzy.Daleko ciekawszym (ale i niebezpieczniejszym) wydaje się R.Sikorski.Ten z uwagi na wiek może szkodzić jeszcze długie lata.Ukłony.
  5/25/15
 • bright

  Mój kumpel studiuje informatykę. Ja osobiście go podziwiam. Bo jak przeglądam jego notatki to tak jakbym czytała jakieś chińskie zapiski :d uczy się dużo, ma wiele trudnych i ścisłych przedmiotów ale ciągle powtarza, że będzie miał potem dobrą pracę i ma rację bo informatycy są potrzebni i dużo zarabiają
  11/3/12
 • arek

  Bardzo szybko rozwijająca się branża, dlatego polecam maniakom komputerowym ten zawód. Nowinkami technologicznymi, budową komputera i wszystkim co z tym związane interesowałem się od zawsze i teraz zdobytą wiedzę mogę wykorzystać w pracy, a doświadczenie wiadomo przekłada sie na zarobki
  11/3/12
 • klops

  moim zdaniem, w tej chwili wszystko, co jest związane z komputerami jest na czasie i pożądane. Bo ludzie wszędzie wykorzystują komputery do pracy czy rozrywki i specjaliści są bardzo potrzebni. I jeszcze taki administrator sieci komputerowej ma kupę kasy z tego tytułu więc zawód idealny.
  10/29/12
 • ryba

  Pierwsza praca po studiach to średnio 1900 zł akurat na moje województwo Wielkopolskie, a w innych ta średnia jest jeszcze mniejsza. Prawda jest taka, że nie trzeba studiów do takiej pracy, tylko kilka papierków, ale przede wszystkim liczy się wiedza i umiejętności. W mojej (niewielkiej) firmie mamy takiego administratora i godzi on to zajęcie z jeszcze dwoma innymi firmami pokroju mojej i mogę powiedzieć, że zarabia niewiele mniej ode mnie sumując tę pracę.
  10/27/12
 • gruby

  Administrator sieci komputerowych to w dzisiejszych czasach całkiem dobrze płatny zawód, szczególnie jeśli pracuje się w dobrej firmie, a po kilku latach pracy doświadczenie rośnie wraz z pensją ;)
  9/28/12
 • taka prawda

  Znam takich administratorów, którzy ukończyli studia w ogóle nie związane z informatyką a ukończyli tylko CISCO.
  8/24/12
 • kamil

  chyba tutaj niektórzy mają zbyt wysokie wymagania, 3 tys w spożywczym?? no chyba jako kierownik jakiegoś działu bo zwykły sprzedawca zarabia koło 2 tysi w maxie... a 3 tysiące pensji zaraz po studiach, nie ważne jakich wydaje mi się bardzo dobrą sumą, tym bardziej, ze z wiekiem i rosnącym doświadczeniem będzie sie zarabiać coraz więcej...
  8/10/12
 • Juziu

  Dokłądnie 3 tys to wiesz ja sobie mogę zarobić z sklepie spożywczaku, chociaż to i tak pewnie nie możliwe. Gdzie po studiach 3 tys? Ja tutaj licze na zarobki rzędu 6 tys i byłoby ok. Sam bez żony oczywiście wtedy byłoby spoko
  4/25/12
 • Gienek

  3 tysiące uważasz, że to dużo tak? Jak na ciężkie studia i tyle nauki... No cóż każdy ma inne wymagania co do płacy. Dla mnie byłoby to mało i niewystarczająco. Chyba, że nie ma dzieci ani żony jest sam to może ewentualnie, lecz tez w moim przypadku to mało.
  4/20/12
 • Berni

  Zarobki nie są duże? Nie wiem skąd takie stwierdzenie. Kiedykolwiek może miałeś doczynienia z takim administratorem? chyba jednak nie. Ja wiem, że zależy to od obowiązków jakie masz nałożone. Projektowanie nowych sieci, dbanie o bezpieczeństwo i nieprzerwaną łączność oraz modernizacja i serwis to tylko niektóre o których słyszałem od kuzyna. Mój kuzyn zarabia ok. 3 koła w portfel mu nie zaglądam, ale swoja chate teraz buduje a i zmeczony to on nie jest tą pracą więc?
  4/16/12
 • tomala

  szkoda, że zarobki nie są za duże... w mniejszych miastach pewnie się to nie opłaca
  1/11/12
 • LAMBI

  Na pewno to niesamowite wyzwanie
  1/7/12
 • micro

  To chyba czasochłonne zajęcie, prawda?
  1/5/12
 • Jawa

  Rozumiem, że administrator sieci przyzwoity zawód na obecne czasy. Ale czy można robić w branży bez studiów wyższychi? czy sam kurs, ajelsi tak, to jaki jest w stanie mnie przygotowac do pelnienia funkcji jako administratora sieci?
  5/15/11