Dietetyk
Dietetyk to specjalista zajmujący się prawidłowym oraz racjonalnym odżywianiem zarówno osób zdrowych, jak i w czasie choroby. Posiada wiedzę pozwalającą planować i nadzorować żywienie indywidualne bądź zbiorowe. Jego wiedza obejmuje zarówno pochodzenie żywności, jak i proces przygotowania potraw, a także problematykę jej dostosowania do potrzeb organizmu w zależności od jego stanu i wieku.
Jako osoba pracująca z pacjentami, dietetyk musi być otwarty na ich potrzeby, cierpliwy i wyrozumiały. Cechować się empatią, a także wyróżniać pasją studiowania nowości i uzupełniania wiedzy. Dietetyk musi również umieć współpracować z lekarzem, psychologiem czy rehabilitantem.
Jego zadaniem jest wspomaganie procesu leczenia odpowiednim doborem diety lub poprawianie samopoczucie pacjenta poprzez odżywianie, dlatego musi doskonale znać nie tylko anatomię i fizjologię człowieka, ale też skutki działania produktów żywnościowych.
Jak zostać dietetykiem?
Bardzo wiele uczelni zarówno publicznych (głównie medycznych lub rolniczo-przyrodniczych) ale również niepublicznych szkół wyższych oferuje studia na kierunku Dietetyka czy Technologia żywności i żywienie człowieka. Jest możliwość kształcenia w konkretnych dziedzinach poprzez wybór różnorodnych specjalności. Przykładowe to: psychodietetyka, dietetyka medyczna, dietetyka sportowa, żywienie kliniczne, dietetyk wieku dziecięcego, dietetyka w odnowie biologicznej i sporcie, poradnictwo żywieniowe, dietetyka w gastronomii.
Gdzie pracuje dietetyk?
Ponieważ dietetyk nie jest technologiem żywności ani lekarzem, a łączy oba zawody w jednej profesji, może pracować w różnych miejscach: zarówno w ośrodkach zdrowia czy szpitalnictwie, jak i w klasycznej gastronomii.
Przykładowe miejsca, gdzie dietetycy znajdują zatrudnienie to:
- publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej
- poradnie żywieniowe, chorób metabolicznych, chorób przewodu pokarmowego
- gabinety odnowy biologicznej
- kluby fitness
- zakłady dostarczające pożywienie do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia (catering)
- organizacje konsumenckie
- placówki sportowe
- szkolnictwo
- instytuty naukowo-badawcze
- inspekcje zajmujące się kontrolą żywności i żywienia
- organizacje zajmujące się doradztwem w zakresie żywienia ludzi oraz upowszechnianiem wiedzy o żywieniu człowieka.
Zarobki dietetyka
Dietetycy na początku kariery mogą liczyć na niezbyt wielkie zarobki. Według analiz portalu gowork.pl mediana zarobków dietetyka wynosi 3800 zł brutto. Oznacza to, że połowa dietetyków zarabia więcej od tej kwoty, a połowa mniej. Oczywiście wielkość zarobków zależna jest od formy zatrudnienia, miejsca świadczenia usług, doświadczenia.