Epidemiolog

Żyjemy w czasach, w których epidemie nadal się zdarzają, a jednak nie ma masowych zgonów, jak to było sto lat temu, gdy gruźlica, grypa hiszpańska czy malaria zabijały tysiące osób. Wdzięczni możemy być epidemiologom, których zadaniem jest stać na straży naszego zdrowia i nie pozwolić, aby jeden wirus rozrósł się w epidemię. Epidemiolog musi odpowiednio szybko wykryć, rozpoznać oraz ostrzec przed pojawieniem się choroby zakaźnej. Następnie bardzo ważne jest natychmiastowe poinformowanie ludzi o zagrożeniu i zorganizowanie planu działania, np. szczepień, kwarantanny, zwiększenie liczby leków w aptekach i szpitalach. Epidemiolog musi także prowadzić rejestry zachorowań, określić stopień zagrożenia epidemiologicznego.

Epidemiolog bada wpływ środowiska na zdrowie populacji oraz występowaniem chorób środowiskowych. Zajmuje się takimi dziedzinami nauki, jak demografia i biostatystyka. Ocenia stan zdrowia populacji, czynniki nań wpływające oraz zagrożenia zdrowotne. Do szczególnych zadań epidemiologa należy promocja zdrowia.

Predyspozycje

Epidemiolog przede wszystkim musi odznaczać się bardzo szeroką wiedzą z zakresu chorób i epidemii. Ważny jest zmysł obserwacji, spostrzegawczość, umiejętność szybkiego kojarzenia faktów oraz odpowiedzialność. To od niego zależy, czy dana choroba rozwinie się na konkretnym obszarze, czy zostanie odpowiednio szybko opanowana. Epidemiolog to osoba potrafiąca zachować zimną krew i myśleć racjonalnie w sytuacjach krytycznych. Przy opracowywaniu planu działania pracuje z grupą ludzi, dlatego epidemiolog musi umieć działać w zespole.

Epidemiolog jest osobą, dzięki której nawet, jeśli pojawi się w naszym otoczeniu zagrożenie epidemii, chorób zakaźnych, bądź też zakażony pokarm, to bardzo szybko możemy to zlikwidować, poddać kwarantannie i uratować tysiące osób przed katastrofą. To dzięki jego spostrzegawczości chorobę można zlikwidować już w zalążku, bądź poddać osoby zarażone odosobnieniu, dzięki czemu inni zostaną poza zasięgiem zarażenia.

Jak zostać epidemiologiem?

Aby móc pracować w zawodzie epidemiologa konieczne jest ukończenie wyższej uczelni medycznej na kierunku z taką właśnie specjalizacją. Studia są bardzo ciężkie, jednak to od absolwenta potem będzie zależeć życie i zdrowie społeczeństwa. Jeśli kandydat nie ukończył uczelni medycznej, może wybrać się na studia podyplomowe w tym zakresie.

Gdzie do pracy?

Epidemiolog może znaleźć zatrudnienie w powiatowych jednostkach SANEPID-u, w laboratoriach chemicznych, firmach zajmujących się produkcją żywności, produktów chemicznych, itd.

Zarobki

Epidemiolog średnio zarabia około 4600 zł brutto miesięcznie. Na początku swej kariery zawodowej może liczyć na wynagrodzenie ok 3000 zł. Jego pensja rośnie wraz z doświadczeniem. Na samodzielnych kierowniczych stanowiskach może wynosić ponad 8000 zł miesięcznie.

Komentarze (2)

  • robert

    Trzeba być wdzięcznym, że takie zawody powstały, że są osoby, które chcą to robić. Jak kiedyś nie było czegoś takiego to łatwo było o epidemię. Teraz możemy czuć się bezpieczni. Studia i sama praca nie należą do łatwych, to pewne ale zarobki są super, dla nich warto się męczyć :P
    11/26/12
  • pytanie

    po jakich kierunkach medycznych można zostac epidemiologiem? czy konieczna jest specajalizacja z epidemiologii?
    11/25/12