Jakiego zawodu szukasz?

Hipoterapeuta

Hipoterapia to jedna ze specjalnych rodzajów terapii. Głównie skierowana jest do dzieci niepełnosprawnych fizycznie, ale też intelektualnie. Hipoterapeutą zostaje się nie ze względu na zarobki, ale na powołanie. Jest to bardzo ciężka praca, podczas której trzeba wyczuć nie tylko konia, ale przede wszystkim pacjenta, jego potrzeby, problemy. Wyodrębnić można trzy typy terapii: fizjoterapia na koniu, psychopedagogiczna jazda konna oraz terapia z koniem.

Hipoterapeuta

Hipoterapeutami są przede wszystkim pedagodzy, pracownicy służby zdrowia, dla których możliwość pomagania innym jest swego rodzaju pasją.

Predyspozycje do zawodu

Najważniejsza jest umiejętność jazdy konnej na poziomie L. Hipoterapeuta to osoba, która czuje empatię wobec swoich pacjentów, nie boi się im pomóc, dlatego dobrze, jeśli oprócz umiejętności jeździeckich i przebytego szkolenia, posiada umiejętności z zakresu psychologii, rehabilitacji czy pedagogiki. Hipoterapeuta musi potwierdzić swoje zdrowie zaświadczeniem od lekarza oraz mieć minimum maturalne wykształcenie.

Jak zostać hipoterapeutą?

Aby zostać hipoterapeutą najlepiej ukończyć kurs. Składa się on z kilku etapów: pierwszym z nich jest egzamin jeździecki. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku rozpoczyna się dziesięciodniowe sesje wykładowe, podczas których prowadzone są wykłady z medycyny, psychologii, pedagogiki, rehabilitacji, hipologii i hipoterapii. Po zdaniu wszystkich egzaminów konieczne jest odbycie praktyki, po której ostatecznie przystępuje się do egzaminu ustnego, podczas którego trzeba opracować program rehabilitacyjny.

Przygotowanie do pracy w charakterze hipoterapeuty uzyskać można na nielicznych specjalnościach oferowanych przez szkoły wyższe np. na kierunku turystyka i rekreacja czy w ramach studiów na kierunkach związanych z animaloterapią.

Gdzie pracuje hipoterapeuta?

Hipoterapeuta może zdobyć pracę w placówkach leczniczych, fundacjach oraz stadninach konnych. Czasem może uzyskać umowę o pracę, jednak częściej są to zlecenia lub umowy o dzieło.

Zarobki hipoterapeutów

Trzeba zaznaczyć, że hipoterapeutą nie może pracować tylko z myślą o wynagrodzeniu. To swego rodzaju misja. Zarobki wahają się na poziomie 180-500 zł za godzinę.


Powiązane zawody

Komentarze (2)

Magda
Jestem fizjoterapeutką i przez kilka ostatnich lat pracowałam w zawodzie. Od zawsze moją pasją była jazda konna - dobrym pomysłem wydało mi się to, żeby połączyć pracę z tym, co kocham. :) Wymyśliłam, że zostanę instruktorem hipoterapii. Znajoma ze stadniny pokazała mi kursy od Polskiej Akademii Kultury i Sportu. Zapisałam się i właśnie jestem po ukończeniu. Dostałam wszystkie uprawnienia a przede mną pierwszy dzień w nowej pracy :D Proszę trzymać kciuki.
16.01.2025
27.12.2022
Ania
Ukończyłam studia pedagogiczne, ale po dwóch latach pracy w szkole nie byłam usatysfakcjonowana swoją pracą. Moją ogromną pasją jest jazda konna, ale nigdy nie wiązałam z tym swojej przyszłości, bo nie widziałam się na żadnych zawodach sportowych. O hipoterapii dowiedziałam się już na studiach, ale dopiero po latach zainteresowałam się tym tematem i uznałam, że dla kogoś z moim wykształceniem kierunkowym to szansa na połączenie pracy z pasją. Zrobiłam kurs online na instruktora hipoterapii w Polskiej Akademii Kultury i Sportu, który nadał mi odpowiednie kwalifikacje do pracy i znalazłam zatrudnienie w fundacji wspierającej dzieci z autyzmem. Moi podopieczni to niezwykle inteligentne i wrażliwe dzieci, doskonale wyczuwają zwierzęta i uwielbiam patrzeć, jak otwierają się na więź z koniem w procesie terapeutycznym.