Inspektor budowlany
Inspektorzy budowlani nadzorują prace na budowach, kontrolują przestrzeganie prawa budowlanego, pozwolenia na budowę, zgodności prac z projektem. Pracują na zlecenie inwestora i mogą w każdym momencie zażądać wstrzymania prac na budowie, dopóki nie skontrolują określonego etapu robót.
Inspektor budowlany jest też odpowiedzialny za kontrolę wydatków finansowych oraz jakość materiałów budowlanych. Bierze udział w próbach technicznych instalacji, przewodów czy kondygnacji. Ma prawo wydawania poleceń kierownikowi budowy, dotyczących poprawienia wadliwie wykonanych robót i usunięcia błędów lub niezgodności z projektem.
Dzięki Inspektorom budowlanym wszystkie budynki, zaczynając od małego parterowego domku, poprzez bloki, hale fabryczne, stocznie, mosty, a kończąc na kilkudziesięciopiętrowych wieżowcach, stoją w całości i są zbudowane zgodnie ze sztuką budowlaną.
Za jakość wykonania inwestycji biorą odpowiedzialność właśnie inspektorzy budowlani.
Predyspozycje do zawodu
Aby zostać dobrym inspektorem budowlanym bardzo ważna jest spostrzegawczość, dzięki której w odpowiednim momencie można powstrzymać dalsze prace, aby poprawić jeden szczegół, który w dalszych etapach negatywnie wpłynąłby na całość budowy. Konieczna jest umiejętność analitycznego myślenia oraz stanowczość. Nawet w sytuacji, gdy do zakończenia budowy zostało zaledwie kilka dni, inspektor budowlany nie może ugiąć się wpływom i naciskom. Bo to inspektor bierze na siebie odpowiedzialność za dany obiekt budowlany. Osoba na tym stanowisku nie może mieć także lęku wysokości. Dobrze, jeśli jest wysportowana, ponieważ czasem zachodzi potrzeba przejścia kilkunastu kondygnacji schodów, czy wejścia na dach.
Jak zostać inspektorem budowlanym?
Inspektor budowlany musi mieć minimum techniczne wykształcenie, choć dzisiaj normą są ukończone wyższe studia inżynierskie. Kierunki, które warto wziąć pod uwagę to Budownictwo, Architektura, Konstrukcje budowlane, Budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM, Sieci i instalacje w obiektach mieszkalnych i przemysłowych.
Konieczny jest odbyty staż pracy w zawodzie i odpowiednie uprawnienia budowlanie. Konieczne jest zdanie egzaminu ze znajomości przepisów procesu budowlanego, a także umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.
Inspektor budowlany może wyrobić sobie uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi z zakresu prac: architektonicznych, konstrukcyjno-budowlanych, instalacyjnych (sieci, instalacje, urządzenie elektryczne i elektroenergetyczne bądź w zakresie sieci, instalacji, urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych i gazowych), technologii i organizacji budowy.
Gdzie do pracy?
Inspektor budowlany jest osobą, bez której nie może się rozpocząć żadna budowa, niezależnie od jej metrażu, przeznaczenia, sposobu użytkowania. Nawet podczas niewielkiej rozbudowy domu jednorodzinnego na prywatnej działce, konieczna jest zgoda i kontrola inspektora budowlanego. Dlatego też osoba z takim zawodem bez problemu powinna znaleźć pracę na każdym placu budowy, w biurze projektów, firmach budowlanych.
Zarobki inspektorów budowlanych
Inspektor budowlany zarabia średnio od 2600 zł do 5000 zł. Jego wynagrodzenie uzależnione jest od wielkości zlecenia, jego charakteru, a także pory roku. Miesiące zimowe ze względu na warunki pogodowe nie sprzyjają inwestycjom budowlanym, choć z drugiej strony rozwój technologii coraz częściej pozwalam realizować prace nawet przy lekkich mrozach.