Inżynier automatyki i robotyki
Praca inżyniera automatyki i robotyki polegają na projektowaniu robotów przemysłowych, elementów i układów automatycznej regulacji i sterowania, układów sensorycznych, robotów ze sztuczną inteligencją czy manipulatorów. Wynalazki inżynierów automatyki i robotyki nie tylko ułatwiają nam codzienne życie, ale pozwalają także na rozwój wielu dziedzin życia, np. medycyny.
Inżynier automatyki i robotyki nadzoruje prace związane z tworzeniem, instalacją, funkcjonowaniem, naprawą urządzeń. Opracowuje on również patenty i wykorzystuje nowe rozwiązania techniczne.Wizje przyszłości w filmach, komiksach czy postulatach naukowców mówią nam, że niedługo nasze życie zostanie zdominowane przez pracę robotów. Czy grozi nam wizja z filmu „Ja Robot”, gdzie to maszyny przejęły kontrolę nad ludźmi?
Oby nie, jednak inżynierowie automatyki i robotyki zajmują się tym, aby ułatwić nam życie dzięki wynalazkom. Nadzorują prace związane z tworzeniem, instalacją, funkcjonowaniem, naprawą urządzeń. Opracowują również patenty i wykorzystuje nowe rozwiązania techniczne. Wynalazki inżynierów automatyki i robotyki nie tylko ułatwiają nam codzienne życie, ale pozwalają także na rozwój wielu dziedzin nauki, np. medycyny.
Predyspozycje do zawodu
Inżynier automatyki i robotyki musi cechować się ciekawością świata, otwartością na nowości, pomysłowością, dociekliwością. Musi myśleć samodzielnie, ale także pracować w grupie i podporządkować się rytmowi pracy współpracowników. Ważny jest dobry stan zdrowia, doskonały wzrok, zręczność, niezaburzona koordynacja wzrokowo-ruchowa. W większości firm wymagana jest znajomość języka niemieckiego lub angielskiego.
Inżynierowie automatyki i robotyki to pracownicy bardzo pożądani na rynku pracy. Ich praca, która skupia w sobie wiele różnych dyscyplin naukowych, jest użyteczna w bardzo różnorodnych gałęziach przemysłu. Mają oni ogromny wkład w rozwój takich branż, jak medycyna, przemysł, transport, telekomunikacja i inne.
Jak zostać inżynierem automatyki i robotyki?
Aby zostać inżynierem automatyki i robotyki konieczne jest ukończenie studiów na uczelni technicznej, przede wszystkim właśnie na kierunku Automatyka i robotyka, ale też Automatyka i sterowanie robotów, Robotyka i automatyzacja procesów, Robotyzacja procesów wytwórczych, Automatyka, robotyka i informatyka przemysłowa. Oferują one naukę w trybie dziennym i zaocznym na dwóch stopniach (inżynierskich i magisterskich). Realizuje się przedmioty takie jak: elektronika, elektrotechnika, informatyka, automatyka, energoelektronika, technika cyfrowa, metrologia, meteorologia, teoria sterowania, teoria sygnałów, modelowanie i identyfikacja systemów, algorytmy optymalizacji, podstawy sztucznej inteligencji. Różnorodność zagadnień poruszanych podczas studiów jest świadectwem tego, jak bardzo multidyscyplinarny jest to kierunek.
Specjalności w branży
Z uwagi na to, jak wiele dziedzin mieści się w inżynierii automatyki i robotyki, student może wybierać spośród wielu specjalności, takich jak: automatyka przemysłowa, przemysłowe systemy automatyki i robotyki, roboty mobilne, automatyzacja i informatyzacja procesów, automatyka elektroniczna i systemy informatyczno-pomiarowe, mechatronika i robotyka, automatyka i sterowanie w pojazdach samochodowych, roboty mobilne, technologie informacyjne w automatyce, automatyka przemysłowa, sterowanie obiektami mobilnymi, systemy sterowania w automatyce i robotyce, sterowanie w układach robotycznych, systemy sterowania procesami przemysłowymi.
Gdzie do pracy?
Inżynier automatyki i robotyki może znaleźć zatrudnienie w ośrodkach badawczo – rozwojowych, biurach technologicznych, konstrukcyjnych, laboratoriach. W tej branży istnieje duża możliwość awansu, który jest uzależniony od zaangażowania i umiejętności pracownika. Awansować można na stanowisko głównego technologa, konstruktora, automatyka czy kierownika zakładu.
Zarobki automatyków
Wynagrodzenie inżyniera automatyki i robotyki jest uzależnione od miejsca zatrudnienia, stażu pracy, ilości samodzielnych projektów i wielu innych czynników. Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków wynosi 5980 zł. To oznacza, że połowa osób zatrudnionych na tym stanowisku zarabia więcej, pensja drugiej połowy jest niższa od tej kwoty.