Inżynier automatyki i robotyki

Wizje przyszłości w filmach, komiksach czy postulatach naukowców mówią nam, że niedługo nasze życie zostanie zdominowane przez pracę robotów. Czy grozi nam wizja z filmu „Ja Robot”, gdzie to maszyny przejęły kontrolę nad ludźmi?

Oby nie, jednak inżynierowie automatyki i robotyki zajmują się tym, aby ułatwić nam życie dzięki wynalazkom. Jest to bardzo twórcza praca polegająca na projektowaniu robotów przemysłowych, elementów i układów automatycznej regulacji i sterowania, układów sensorycznych, robotów ze sztuczną inteligencją czy manipulatorów. Oprócz tego inżynier automatyki i robotyki nadzoruje prace związane z tworzeniem, instalacją, funkcjonowaniem, naprawą urządzeń. Opracowuje również patenty i wykorzystuje nowe rozwiązania techniczne. Wynalazki inżynierów automatyki i robotyki nie tylko ułatwiają nam codzienne życie, ale pozwalają także na rozwój wielu dziedzin nauki, np. medycyny.

Predyspozycje

Inżynier automatyki i robotyki musi cechować się ciekawością świata, otwartością na nowości, pomysłowością, dociekliwością. Musi myśleć samodzielnie, ale także pracować w grupie i podporządkować się rytmowi pracy współpracowników. Ważny jest dobry stan zdrowia, doskonały wzrok, zręczność, niezaburzona koordynacja wzrokowo-ruchowa. W większości firm wymagana jest znajomość języka niemieckiego lub angielskiego.

Inżynierowie automatyki i robotyki to pracownicy bardzo pożądani na rynku pracy. Ich praca, która skupia w sobie wiele różnych dyscyplin naukowych, jest użyteczna w bardzo różnorodnych gałęziach przemysłu. Mają oni ogromny wkład w rozwój takich branż, jak medycyna, przemysł, transport, telekomunikacja i inne.

Jak zostać inżynierem automatyki i robotyki?

Aby zostać inżynierem automatyki i robotyki konieczne jest ukończenie studiów na uczelni technicznej. Oferują one naukę w trybie dziennym i zaocznym na dwóch stopniach (inżynierskich i magisterskich). Realizuje się przedmioty takie jak: elektronika, elektrotechnika, informatyka, automatyka, energoelektronika, technika cyfrowa, metrologia, meteorologia, teoria sterowania, teoria sygnałów, modelowanie i identyfikacja systemów, algorytmy optymalizacji, podstawy sztucznej inteligencji. Różnorodność zagadnień poruszanych podczas studiów jest świadectwem tego, jak bardzo multidyscyplinarny jest to kierunek.

Specjalności

Z uwagi na to, jak wiele dziedzin mieści się w inżynierii automatyki i robotyki, student może wybierać spośród wielu specjalności, takich jak: automatyka, robotyka, informatyka stosowana, biorobotyka, biomechanika i sprzęt medyczny, sterowniki logiczne, komputerowe systemy sterowania, systemy mikroprocesorowe, elektroautomatyka okrętowa, automatyka i sterowanie w pojazdach samochodowych, automatyzacja maszyn i urządzeń technologicznych, komputerowe systemy zarządzania procesami produkcyjnymi, roboty mobilne, sterowniki logiczne, systemy automatyki, systemy decyzyjne, wizualizacja procesów przemysłowych, automatyzacja i robotyzacja procesów wytwórczych w przemyśle maszynowym, automatyzacja systemów produkcyjnych, przemysłowe systemy pomiarowe, systemy automatyki, systemy decyzyjne, mechatronika robotów i maszyn, projektowanie i eksploatacja maszyn oraz wiele innych.

Gdzie do pracy?

Inżynier automatyki i robotyki może znaleźć zatrudnienie w ośrodkach badawczo – rozwojowych, biurach technologicznych, konstrukcyjnych, laboratoriach. W tej branży istnieje duża możliwość awansu, który jest uzależniony od zaangażowania i umiejętności pracownika. Awansować można na stanowisko głównego technologa, konstruktora, automatyka czy kierownika zakładu.

Zarobki

Wynagrodzenie inżyniera automatyki i robotyki jest uzależnione od miejsca zatrudnienia, stażu pracy, ilości samodzielnych projektów i wielu innych czynników. Na start pracownik może otrzymać ok. 2500zł netto. Według raportu płacowego Advisory Group TEST Human Resources wynagrodzenie waha się od 4430 zł do 6255 zł brutto. Na pensję składa się płaca zasadnicza oraz premia.

Komentarze (4)

 • Automatyk-programista

  Witam. Praca jest dosyć ciekawa, ale generalnie ciężko o nią i jak się już znajdzie to z reguły wszystkiego trzeba nauczyć się w pracy, bo jest to na tyle szeroka dziedzina, że nie sposób przygotować się pod wymogi pracodawców. Wiele osób przekwalifikowuje się w czasie studiów na programistów, bo są z tego lepsze pieniądze, więcej ofert pracy i łatwiej znaleźć pracę w pożądanym przez nas miejscu. Najważniejsza umiejętność automatyka to moim zdaniem zdolność szybkiego uczenia się(problemy z automatyką mogą być wszelakiego pochodzenia, mechanika, elektryka, elektronika itp jako, że nie sposób znać się na tym wszystkim najcenniejsze może okazać się identyfikowanie dziedziny z którą związany jest problem i kreatywne szukanie jej rozwiązania). Ogólnie warto też znać języki obce, bo najlepsze oferty są za granicą
  4/6/15
 • inz.AiR

  2500netto? fajie by było:) ale fakt, po AiR ma się a prawdę szeroką wiedzę, programowanie,elektryka,mechanika itp. to wszytko ma się w głowie jeśli się uczyło na studiach. ale ofert pracy mało,...
  3/6/13
 • D.I.S.C.O

  Z pewnością trudny, ale bardzo potrzebny zawód. Bo kto z nas nie chce ciągle ułatwiać swojego życia w codziennych czynnościach? Proste wynalazki, a jak zmieniają nasze życie. Fajnie pracować jako inżynier automatyki i robotyki ale zdaję sobie sprawę jak trudne muszą być studia.. Ale cóż, zarobki przyciągają :)
  11/12/12
 • damian

  czy moga sie wypowiedziec jacys automatycy i robotycy? w jakich firmach pracujecie? na czym polega wasza codzienna praca? jakie uczelnie konczyliscie?
  11/11/12