Kartograf

Kiedy wyruszamy w podróż samochodem, wędrówkę w góry, na wycieczkę rowerową, zawsze musimy mieć przy sobie mapę, dzięki której znajdziemy drogę do celu. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dzięki komu możecie bezpiecznie wrócić do domu bez błądzenia po nieznanych ścieżkach? To zasługa kartografa, którego głównym zadaniem jest opracowywanie, tworzenie, redagowanie map. Nie są to jednak tylko mapy dla kierowców. Kartograf tworzy projekty i plany rozłożenia złóż mineralnych, mapy fizyczne, polityczne, uwzględniające klimat, wysokości nad poziomem morza oraz wiele innych. W zależności od tego, dla kogo dana mapa jest adresowana, kartograf uwzględnia bądź pomija pewne kwestie (np. na mapie samochodowej nieważne są złoża mineralne). Kartograf pracuje za pomocą odpowiednich narzędzi, którymi na folii tworzy makiety, legendę, a także rozmieszczenie znaków.

Predyspozycje

Podczas swojej pracy kartograf spędza bardzo dużo czasu przed komputerem, który dzięki szybkiemu rozwojowi nauki stał się jego głównym narzędziem pracy. Dlatego ważne jest, aby potrafił obsługiwać specjalistyczne oprogramowanie, nie miał problemów ze wzrokiem (konieczna jest zdolność rozróżniania barw). Nie ma innych wymagań zdrowotnych, ponieważ kartografem może zostać nawet osoba niepełnosprawna, niedosłysząca czy poruszająca się na wózku inwalidzkim. Musi jednak potrafić kreślić rysunki techniczne i mieć wyobraźnię przestrzenną, być cierpliwy i wytrwały, ponieważ tworzenie jednej mapy może trwać nawet pół roku.

Jak zostać kartografem?

Pierwsze doświadczenia można zdobywać już po szkole średniej na stanowisku rysownika map. Po studiach wyższych na kierunku geografia-kartografia można podjąć pracę w zawodzie kartografa. Wiele uczelni oferuje ten kierunek kształcenia w trybie dziennym i zaocznym. Dopiero po uzyskaniu dyplomu absolwenta można się starać o pozyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania pracy na stanowisku kartograf.

W trakcie studiów student może wybierać spośród kilku specjalności: geodezja inżynieryjno-przemysłowa, gospodarka nieruchomościami i kataster geoinformatyka, fotogrametria i teledetekcja, geoinformacja i geodezja górnicza, geodezja i nawigacja satelitarna, geodezja inżynieryjno - przemysłowa, kataster i gospodarka nieruchomościami, fotogrametria i teledetekcja, kartografia i systemy informacji geograficznej, systemy informacji przestrzennej.

Gdzie do pracy?

Najczęściej kartograf znajduje zatrudnienie w wydawnictwie kartograficznym. Z powodu coraz bardziej rozwijającego się systemu GPS kartograf musi na bieżąco aktualizować mapy nie tylko drukowane na papierze, ale także te w formie elektronicznej. Kartograf może założyć także własną firmę i pozyskiwać zlecenia od firm prywatnych bądź z urzędu miasta.

Zarobki

Z ogólnopolskiego badania wynagrodzeń wynika, że kartograf zarabia miesięcznie średnio 2700 zł netto. Jego płaca mieści się w przedziale 1600 zł - 3500 zł i jest zależna od wielkości zlecenia, miejsca pracy, doświadczenia.

Komentarze (6)

 • natalia

  Większe zarobki kartograf może uzyskać zakładając własną firmę, mnie ten zawód bardzo się podoba i wydaje się być ciekawy, szkoda tylko że nie uzyskałam wysokiego wyniku z matury z geografii
  4/2/14
 • Mono

  To fakt, praca jest trudna, żmudna, z pewnością nie dla każdego ;p a zarobki jakoś nie powalają.. Szkoda, może kiedyś się to zmieni ;)
  5/27/13
 • Agata

  myślałam, że jak za taką pracę, zarobki będą większe... studiuję geodezję i kartografię, myślałam, że będę więcej zarabiać gdy już zostanę kartografem :P
  2/8/13
 • kartograf

  Ja jestem pełna podziwu dla ludzi, którzy rysują te mapy. Wiadomo, że mają swoje specjalistyczne sprzęty itd ale i tak to wymaga precyzji. przecież źle narysowana mapa mogłaby być przyczyną jakiegoś wypadku czy innych problemów. Mapy muszą być dokładne, wtedy są przydatne
  12/4/12
 • antonio

  To ciężka praca wymagająca precyzji, ale poszukiwana w dzisiejszych czasach i dość opłacalna. Popularny jest teraz kierunek geodezja i kartografia. Połączenie tych dwóch fachów jest w cenie. Dlatego to dobra praca i spoko opcja na dorosłe życie ;))
  11/19/12
 • jaka szkola?

  co lepsze AHG czy Uniwerek Warszawski z kierunkiem geografia, kartografia? co polecacie? i dlaczego?
  11/18/12