Kierownik budowy

Kierownik budowy jest reprezentantem wykonawcy i czuwa nad prawidłową pracą na danym obiekcie (drogi, mosty, hale, budynki). Odpowiedzialny jest za sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, kontrolę nad zabezpieczeniem terenu, koordynowanie zespołem pracowników. W jego gestii jest dbanie o realizację założeń wpisanych w dziennik budowy, przygotowanie dokumentacji powykonawczej, rozliczanie się z kosztów budowy. To kierownik udowy odpowiada za to, by wszystkie etapy budowy były zgodne z dokumentacją projektową oraz sztuką budowlaną.

Najważniejsze obowiązki kierownika budowy to: prowadzenia dziennika budowy, zabezpieczenia terenu budowy przed osobami niepowołanymi, prowadzenia dokumentacji budowy w zakresie wszelkich odbiorów na każdym etapie budowy i na etapie końcowym, zapewnienia geodezyjnego wytyczenia projektu, realizowania zaleceń zapisanych w dzienniku budowy, sprawdzenia wszystkich instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych przed oddaniem budynku do odbioru, poświadczenia na piśmie podczas odbioru, że budowana odbyła się zgodnie z planami i z zachowaniem wszelkich przepisów, przygotowania dokumentacji powykonawczej

Kierownik budowy ma prawo do wstrzymania budowy w przypadku zaistnienia zagrożenia w wyniku kontynuowania budowy. Może wnioskować o zmiany w projekcie podyktowane ważnymi względami, np. względami bezpieczeństwa.

Predyspozycje

Od kierownika budowy zależy sprawna praca zespołu, porządek i ład na budowie. Dlatego musi to być pracownik dobrze zorganizowany, spostrzegawczy, trzeźwo myślący, rzetelny, obowiązkowy. Cechować go powinno analityczne myślenie, umiejętność podejmowania szybkich decyzji oraz organizowanie pracy grupie. Kierownik budowy powinien wzbudzać zaufanie, ale i respekt. Nieodzowne jest posiadanie prawa jazdy kat. B, doświadczenia budowlanego, znajomości najnowszych technologii, pakietu MS Office.

Jak zostać kierownikiem budowy?

Aby zostać kierownikiem budowy konieczne jest uzyskanie uprawnień budowlanych. Żeby zostać dopuszczonym do egzaminu, trzeba posiadać wykształcenie wyższe techniczne i praktykę zawodową związaną z wybraną specjalnością. Po pozytywnym zdaniu egzaminu organizowanego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, zostaje się wpisanym do centralnego rejestru.

Kierownik budowlany może wyrobić sobie uprawnienia do kierowania pracami w obszarach: architektonicznych, konstrukcyjno-budowlanych, instalacyjnych (sieci, instalacje, urządzenie elektryczne i elektroenergetyczne bądź w zakresie sieci, instalacji, urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych i gazowych), technologii i organizacji budowy.

Kierownik budowy znajdzie pracę wszędzie tam, gdzie realizowane są inwestycje budowalne. Bywa zatrudniany przez firmę, może też prowadzić własną działalność gospodarczą. Może pracować stricte na placu budowy, ale także w biurze. Kiedy pracuje na terenie budowy, wymagany jest strój ochronny, w tym kask.

Zarobki

Zarobki są mocno zróżnicowane i uzależnione od skali projektu, jego charakteru, miejsca budowy. W dużych miastach wynagrodzenie może być kilka razy wyższe nić w małych miejscowościach. Dolna granica to ok. 3 000 złotych. Górna oscyluje wokół 11 000 - 15 000 złotych.

Komentarze (4)

 • staszek

  taki kierownik chyba na prawdę musi sporo zarabiać, jak patrze na mojego sąsiada który sie tym zajmuje to jestem w szoku skąd on ma kasę na dobry samochód i budowę domu...
  1/6/13
 • ;)

  kierownik na budowie musi mieć stalową wątrobę, bo zawsze jest pijany :)
  12/3/12
 • ul.

  Świetny zawód. Najbardziej przyciągają zarobki. Ale też nie jest łatwo. To dość trudna i bardzo odpowiedzialna praca. Mimo wszystko, mimo trudności warto starać się o tę posadę. Bo chyba każdy chciałby zarabiać 11 tysięcy!
  11/18/12
 • ryba

  studia na Polibudzie Poznanskiej, kierunek budownictwo, specjalnosc drogi i mosty, obecnie kierownik budowy w firmie polskiej, robota przy budowie autostrady, wyjazd z domu w poniedzialek 6.00 powrot piatek 19.00, z dodatkami wychodze ok. 8 000 zl na reke, auto sluzbowe, wyzywienie na miesjcu, jakies drobne bonusy, plus - po 3 latach pracy na dworze nikt nie choruje, gryby, przeziebienia, katary poszly w zapomnienie
  11/18/12