Kierownik budowy
Kierownik budowy jest reprezentantem wykonawcy i czuwa nad prawidłową pracą na danym obiekcie (drogi, mosty, hale, budynki).
Odpowiedzialny jest za sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, kontrolę nad zabezpieczeniem terenu, koordynowanie zespołem pracowników. W jego gestii jest dbanie o realizację założeń wpisanych w dziennik budowy, przygotowanie dokumentacji powykonawczej, rozliczanie się z kosztów budowy. To kierownik budowy odpowiada za to, by wszystkie etapy budowy były zgodne z dokumentacją projektową oraz sztuką budowlaną.
Najważniejsze obowiązki kierownika budowy to: prowadzenie dziennika budowy, zabezpieczenie terenu budowy przed osobami niepowołanymi, prowadzenie dokumentacji budowy w zakresie wszelkich odbiorów na każdym etapie budowy i na etapie końcowym, zapewnienie geodezyjnego wytyczenia projektu, realizowanie zaleceń zapisanych w dzienniku budowy, sprawdzenie wszystkich instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych przed oddaniem budynku do odbioru, poświadczenie na piśmie podczas odbioru, że budowa odbyła się zgodnie z planami i z zachowaniem wszelkich przepisów, przygotowanie dokumentacji powykonawczej
Kierownik budowy ma prawo do wstrzymania budowy w przypadku zaistnienia zagrożenia w wyniku kontynuowania budowy. Może wnioskować o zmiany w projekcie podyktowane ważnymi względami, np. względami bezpieczeństwa.
Predyspozycje do zawodu
Od kierownika budowy zależy sprawna praca zespołu, porządek i ład na budowie. Dlatego musi to być pracownik dobrze zorganizowany, spostrzegawczy, trzeźwo myślący, rzetelny, obowiązkowy. Cechować go powinno analityczne myślenie, umiejętność podejmowania szybkich decyzji oraz organizowanie pracy grupie. Kierownik budowy powinien wzbudzać zaufanie, ale i respekt. Nieodzowne jest posiadanie prawa jazdy kat. B, doświadczenia budowlanego, znajomości najnowszych technologii, pakietu MS Office.
Jak zostać kierownikiem budowy?
Aby zostać kierownikiem budowy konieczne jest uzyskanie uprawnień budowlanych. Żeby zostać dopuszczonym do egzaminu, trzeba posiadać wykształcenie wyższe techniczne, najlepiej z zakresu budownictwa i praktykę zawodową związaną z wybraną specjalnością. Po pozytywnym zdaniu egzaminu organizowanego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, zostaje się wpisanym do centralnego rejestru.
Powyższy wymóg dotyczy uprawnień architektonicznych, konstrukcyjno-budowlanych, instalacyjnych (sieci, instalacje, urządzenie elektryczne i elektroenergetyczne bądź w zakresie sieci, instalacji, urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych i gazowych), technologii i organizacji budowy.
Kierownik budowy znajdzie pracę wszędzie tam, gdzie realizowane są inwestycje budowalne. Bywa zatrudniany przez firmę, może też prowadzić własną działalność gospodarczą. Może pracować stricte na placu budowy, ale także w biurze. Kiedy pracuje na terenie budowy, wymagany jest strój ochronny, w tym kask.
Zarobki kierowników budowy
Zarobki są mocno zróżnicowane i uzależnione od skali projektu, jego charakteru, miejsca budowy. W dużych miastach wynagrodzenie może być kilka razy wyższe nić w małych miejscowościach. Dolna granica to ok. 3 000 złotych. Górna oscyluje wokół 11 000 - 15 000 złotych.