Krupier

Krupier wykonuje czynności związane z bezpośrednim prowadzeniem w kasynach gier cylindrycznych (ruletka amerykańska i francuska) oraz gier w karty (black jack, poker, bakarat), zgodnie z regulaminami tych gier, jako krupier przyjmujący zakłady lub inspektor stołu.

Czasami zadaniem krupiera może być nie tyle prowadzenie gry, co czuwanie nad jej przebiegiem i obserwacja, czy goście nie starają się oszukiwać. Takie osoby osoby nazywane są inspektorami. Ich zdaniem jest również kontrola pracy samych krupierów. Co ciekawe krupierami najczęściej chcą zostać młode osoby, które szukają pracy na wakacje. Jednak przede wszystkim powinni się tym zawodem zainteresować ludzie spokojni i odporni na presję.

Cechy idealnego kandydata na krupiera:

 • Minimum średnie wykształcenie.
 • Umiejętność sprawnego liczenia.
 • Długie palce - krupier powinien być w stanie objąć nimi 20 żetonów jednocześnie.
 • Przebojowość.
 • Spostrzegawczość.
 • Odporność na stres.

Najlepiej, aby kandydat był młody, świeżo po studiach lub w ich trakcie (nie więcej niż 30 lat). Trzeba mieć dobry wzrok, słuch i nie można mieć wady wymowy. Wygląd kandydata też jest ważny. Krupierzy powinni być atrakcyjni i wzbudzać zaufanie graczy. Kasyna są otwarte 24 godziny na dobę, dlatego trzeba się przygotować na pracę zarówno w nocy jak i w dzień.

Jak zostać krupierem?

Krupier musi spełnić odpowiednie warunki. Do nich zalicza się odbycie kursu, który z reguły trwa osiem tygodni. Na koniec każdego tygodnia trzeba zaliczyć test z prowadzenia gier, które pojawiają się w kasynie. Kursy organizowane są przez kasyna, co jest zrozumiałe z dwóch względów. Po pierwsze, bo to miejsce przyszłej pracy. Po drugie, bo oprócz kwestii prowadzenia gier należy nauczyć się procedur obowiązujących w danym kasynie. Po kursie trzeba zdać egzamin w Ministerstwie Finansów i uzyskać uprawnienia zawodowe. W trakcie kursów sprawdzane są również umiejętności liczenia poprzez rozwiązywanie testów matematycznych.

Zakres obowiązków Krupiera:

 • prowadzenie gry przy stole ruletki - przyjmowanie wpłat i zakładów od gości, z anonsowaniem miejsca obstawienia, oznajmianie końca obstawiania, uruchamianie ruletki przez rozkręcenie koła i rzucanie kulki, anonsowanie wygranych numerów, wypłacanie kwot wynikających z poszczególnych obstawień;
 • prowadzenie gry w karty - sprawdzanie stanu kart używanych do gry pod względem oznakowania, stopnia zużycia i liczby, sprawdzanie prawidłowości obstawień, tasowanie, rozdawanie i odkrywanie kart, ogłaszanie sumy kart, dokonywanie wypłat zgodnie ze stawkami ustalonymi w zasadach gry;
 • utrzymywanie płynności gry, tak aby przebiegała ona sprawnie, wg ustalonych zasad;
 • kontrolowanie przebiegu gry, jej zgodności z regulaminem, nadzór nad poszczególnymi stołami, sprawdzanie prawidłowości wypłat i wszelkiego rodzaju wymian, systematyczne przekazywanie informacji o przebiegu gry kierownikowi sali;w przypadku sytuacji spornych podejmowanie działań przewidzianych w regulaminie kasyna;
 • zachowanie tajemnicy służbowej;
 • wykonywanie pracy w obowiązującym stroju

Ile zarabia Krupier?

Zarobki krupiera zależą w dużej mierze od jego stażu i miejsca, w którym pracuje. Od kasyna otrzymuje minimalną stawkę, a większość jego dochodów to napiwki otrzymywane od klientów. Uśrednione zarobki oscylują w granicach od 1700 złotych do 4000 złotych miesięcznie.

Komentarze (0)

No comments found