Kurator sądowy

Zadaniem kuratora sądowego jest realizacja zadań o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, które kurator wykonuje w ramach realizowania orzeczeń sądu.

Kuratorzy sądowi dzielą się na dwie grupy: kuratorów zawodowych i kuratorów społecznych. Kuratorzy zawodowi, którzy wykonują orzeczenia w sprawach karnych są kuratorami dla dorosłych, natomiast kuratorzy zajmujący się orzeczeniami w sprawach rodzinnych i nieletnich są kuratorami rodzinnymi.

Kuratorzy sądowi w ramach swoich uprawnień mogą w godzinach 7:00-22:00 odwiedzać podopiecznych w ich miejscach pobytu, żądać informacji i niezbędnych wyjaśnień jeśli zajdzie taka potrzeba, przeprowadzają wywiad środowiskowy. Współpracują także z placówkami, które zajmują się resocjalizacją, opieką, wychowaniem, leczeniem i świadczeniem pomocy społecznej.

Kuratorzy zawodowi mogą pracować w stopniu: kuratora zawodowego, starszego kuratora zawodowego, kuratora specjalisty. Kolejne stopnie służbowe kuratorzy mogą uzyskać po 3 latach wyróżniającej się pracy, od dnia ostatniego awansu.

Miejscem pracy kuratorów są zamknięte placówki i zakłady, w których przebywają podopieczni kuratorów, tj. zakłady karne, placówki opiekuńczo-wychowawcze, placówki leczniczo-rehabilitacyjne oraz środowisko, w jakim na co dzień przebywają osoby objęte nadzorem kuratora sądowego.

Ile zarabia kurator sądowy?

Kurator zawodowy w zależności od zajmowanego stopnia zarabia od ponad 3 tys. zł brutto do 4 tys. zł. Do wynagrodzenia zasadniczego dochodzą liczne dodatki jak np. dodatek terenowy czy dodatek patronacki.

Kurator społeczny otrzymuje miesięczny ryczał w ramach zwrotu kosztów, jakie ponosi sprawując dozór lub nadzór nad podopiecznymi oraz za przeprowadzenie każdego wywiadu środowiskowego. Ryczałt ten jest ustalany procentowo ze stawki bazowej dla kuratorów zawodowych. Z reguły zarobki miesięczne wahają się między 700 - 900 zł netto.

Jak zostać kuratorem sądowym?

Chcąc zostać kuratorem sądowym zawodowym należy spełnić poniższe warunki:

 • posiadać obywatelstwo polskie
 • korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich
 • być nieskazitelnego charakteru
 • być zdolnym ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków kuratora zawodowego
 • ukończyć wyższe studia magisterskie z zakresu nauk pedagogicznych, psychologicznych, socjologicznych lub prawnych albo inne wyższe studia magisterskie i studia podyplomowe z zakresu nauk pedagogicznych, psychologicznych, socjologicznych lub prawnych
 • odbyć aplikację kuratorską
 • zdać egzamin kuratorski

Aplikacje kuratorskie można odbywać w placówkach sądu okręgowego. Należy wówczas dostarczyć do prezesa danego sądu następujące dokumenty: podanie o przyjęcie na aplikację, życiorys i list motywacyjny, kwestionariusz osobowy, odpis dyplomu poświadczający ukończenie wymaganych studiów, informację z Krajowego Rejestru Karnego, świadectwo zdrowia.

Aplikacja kuratorska trwa 12 miesięcy, podczas których kandydat na kuratora zapoznaje się z zasadami funkcjonowania i działalnością sądu, zakładów penitencjarnych, placówek opiekuńczo-wychowawczych i leczniczo-terapeutycznych, poznaje zasady pracy kuratora sądowego, jego zadania, metody pracy, sposoby resocjalizacji. Dodatkowo bierze udział w rozprawach sądowych, naradach dla kuratorów sądowych, współpracuje z placówkami resocjalizacyjnymi czy wychowawczymi. Aplikant przez cały okres nauki podlega opiece patrona, którym jest kurator zawodowy. Nadzoruje on pracę aplikanta i wyznacza plan przebiegu aplikacji.

Egzamin kuratorski odbywa się w ostatnim miesiącu trwania aplikacji i składa się z części pisemnej oraz ustnej. W części pisemnej należy opracować analizę akt sprawy i przygotować stosowny wniosek procesowy lub inne pismo, którego przygotowanie należy do zadań kuratora sądowego.

Osoby, które uzyskają pozytywną ocenę z pierwszej części egzaminu mogą przystąpić do następnego etapu. W części ustnej sprawdzana jest znajomość metodyki pracy kuratora sądowego, organizacji wymiaru sprawiedliwości, przepisów prawnych dotyczących działalności kuratorów sądowych oraz innych wiadomości potrzebnych do wykonywania zawodu kuratora sądowego.

Jak zostać kuratorem społecznym?

Osoby chcące pracować w zawodzie społecznego kuratora sądowego muszą spełniać następujące warunki:

 • posiadać obywatelstwo polskie
 • korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich
 • być nieskazitelnego charakteru
 • być zdolnym ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków kuratora zawodowego
 • posiadać co najmniej wykształcenie średnie i doświadczenie w prowadzeniu działalności resocjalizacyjnej, opiekuńczej lub wychowawczej

Dodatkowo należy przedłożyć informację o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Kuratorzy społeczni uprawnieni do pełnienia tej funkcji są wpisywani na listę kuratorów prowadzoną przez prezesa danego sądu rejonowego i wykonują zadania wyznaczone przez sąd lub kuratora zawodowego.

Komentarze (19)

 • ola

  a czy ktoś mi może powiedzieć jak zostać kuratorem społecznym i czy tam tez obowiązuje egamin?
  1/20/14
 • mirka

  Najwazniejsze sa znajomosci w srodowsku. To zawod do ktorego masa ciagnie, ze wzgledu na zarobki, ale dostaja sie tylko po znajomosci. Pare lat temu przez lata probowalam sie dostac chocby na rozmowe kwalifikacyjna. Pracowalam przez lata w sadzie karnym jako urzedniczka, wczesniej bylam pracownikiem socjalnym, ukonczylam prace socjalna, psychologie i pedagogike. Stykalam sie ze srodowiskiem pracy kuratora wlasciwie od 20roku zycia nabierajac doswiadczenia zawodowego. Po drodze zaliczylam pare roznych kursow. Lata starania i zero efektow. Kuratorami w tym czasie zostali np. corka kuratora, czy dziewuszka, ktora twierdzila, ze jej tatus ma znajomosci w ministertwie (faktycznie mial), ani jedna ani druga nie mialy w ogoel doswiadczenia zawodowego i kuratorem zostaly zaraz po studiach (jeden kierunek). Znajomosci, znajomosci i jeszcze raz znajomosci.
  1/19/14
 • haha ;*

  jeżeli pójdę do ekonomika do szkoły po 3 gimnazjum to na jakie studia będę musiała się wybrać, aby zostać kuratorem ?
  8/7/13
 • wasp

  jak sadzicie czy po kryminologi mozna isc na kuratora ?
  6/8/13
 • Justyna44

  Jaki kierunek studiów wybrać po liceum aby mieć jak największe szanse zostać kuratorem sądowym? Jestem pewna, ze to jest to co chce robić w życiu i zastanawiam się, na którym kierunku rozpocząć studia. Rozważam Resocjalizację, Socjologię i Prace socjalną. Proszę Was o jakąś wskazówkę! Pozdrawiam
  6/3/13
 • Izabela

  Gdybym ja została kuratorem sądowym to po kilku latach pracy byłabym wykończona nerwowo... jestem za bardzo emocjonalna, przywiązuje się do ludzi, przejmuję się ich losem... nie mogłabym pracować z takimi dzieciakami bo ja przejmowałabym się tym wszystkim bardziej niż oni sami...
  2/7/13
 • Diana 25

  Kieruję swoje pytanie głównie do kuratorów sądowych - Hym, mimo róznych opini, nie zniechęcam się, chciałabym wiedzieć, co powinnam przedsięwziąść w ciągu nastepnego, roku - 2 lat, a żeby maksymalnie zwiększyć swoje szanse technicznie :), mam 25 lat, własnie kończę studia psychologiczne i co dalej? czy wolontariat będzie wystarczającą praktyką, czy powinnam się raczej zatrudnić w placówce socjalnej na minimum rok czasu, a potem przejść przez roczne - opisane powyżej procedury i aplikować?, czy może studia podyplomowe z zakresu np. mediacji i negocjacji, czy też psychologii sądowo penitencjarnej to dobry pomysł ?
  2/6/13
 • Monika

  wybierając resocjalizacje,chyba każdy ma świadomość tego,że nie zawsze spotkamy się z "łatwą" młodzieżą, chcącą współpracować z nami jeśli chodzi o prace kuratora sądowego. do tego trzeba miec podejście i każdy zawód trzeba lubić. teraz na żadnych studiach nie jest lekko,ale jeśli coś się lubi to da sie radę i w nauce a później w pracy. ;)
  10/28/12
 • pola

  Mnie praca kuratora kojarzy się z nadzorem trudnej młodzieży. Nie raz spotkałam się z takim zjawiskiem. Mi nie uśmiechałoby się pilnowanie zbuntowanego nastolatka. Sprawujesz nad nim nadzór więc jesteś za niego odpowiedzialny. A nie wiesz co takiej osobie przychodzi do głowy...
  10/28/12
 • huston

  Niewdzięczna sprawa. Nie polecam, zdecydowanie nie polecam ludziom o słabych nerwach i nieodpornych na stresy, wyzwiska etc. Chyba bardzo często zestawia się kuratora w parze z windykacją/komornikiem, a wiadomo jak to się kojarzy. Odgórny sprzeciw wobec władzy ma tutaj bezpośredni wymiar.
  10/27/12
 • aneta

  ale gdzie studiowaliscie i jakie kierunki zeby zostac kuratorem?
  10/16/12
 • michał

  ja wygląda sytuacja z mandatami w tej informacji o niekaralności? w tej informacji jest mowa tylko o przestępstwach czy o wykroczeniach również??
  8/23/12
 • anda

  Pięknie jest ujęte, że aby zostać kuratorem zawodowym trzeba mieć kwalifikacje, odbyć aplikację i zdać egzamin. Powszechnie wiadomo, że ze względu na zarobki jest to zawód elitarny i aby się dostać najpierw trzeba mieć znajomości a dopiero później wszystkie pozostałe. Wiem coś na ten temat, bo próbowałam się dostać na aplikację. Pozytywnie przechodziłam rozmowy kwalifikacyjne, ale niestety... Jestem od wielu lat niestety tylko kuratorem społecznym. Wiem co piszę, bo znam środowisko
  5/6/12
 • Ela

  Niewdzięczna sprawa, za dobre serce człowiek szybko dostaje po dupie. Byłam kuratorem przez 3 lata i zrezygnowałam. Zbyt wiele ludzi psuło się na moich oczach, a nie mogłam właściwie nic zrobić. Resocjalizacja to bujda, a ludzie są okropni. Żadne pieniądze nie wynagrodzą urazów na psychice.
  4/30/12
 • Adamik

  Kurator to trudny zawód. Mam doczynienia z młodymi przestępcami, bo tak można to nazwać codziennie. Nie jest proste patrzeć i pomagać w jakiś sposób takim osobom. Nie dośc, że mamy świadomość, że są oni w pewnym sensie przestępcami nieżadko to musimy być dla nich wyrozumiali! Najgorsze jest ciągłe wyłudzanie informacji od nich na temat tego co robili, wyjasnień dlaczego, czasem cięzko dojść do prawdy.
  4/17/12
 • KuBa

  Tak, po resocjalizacji można iść na kuratora. Z tego co wiem dość trudno się dostać, dla zdeterminowanych.
  1/7/12
 • Lepek

  Ciekawa robota. Tak sie zastanawiam czy ma to związek jakiś z resocjalizacja. Ostatnio dużo młodych ten kierunek wybiera na pedagogice
  1/5/12
 • uuzi

  Trzeba mieć duuuuuużo cierpliwości !!!!!!!!
  1/3/12
 • Zibi

  Zawód bardzo trudny, dość duży stopień ryzyka. Dla pasjonatów będzie satysfakcjonujący.
  1/2/12