Masażysta

Masażysta to osoba, która wykonuje zabiegi manualne poprawiające stan zdrowia, wygląd i samopoczucie osoby poddającej się masażowi. Rozwój zdrowego stylu życia sprzyja temu zawodowi. Wizyta u masażysty we wczesnym stadium choroby, zmian zwyrodnieniowych czy skórnych spowodowanych starzeniem się pozwala często uniknąć interwencji chirurgicznej czy konieczności zażywania silnych leków. Większość typów masaży przynosi efekty przy regularnych wizytach przez dłuższy okres czasu.

Rodzaje wykonywanych masaży są najczęściej uzależnione od wykształcenia i miejsca pracy. Masażyści swój zawód mogą wykonywać w prywatnych gabinetach, klubach fitness, siłowniach, salonach spa, klubach sportowych i ośrodkach zdrowia. Najpopularniejsze typu masażu to:

Masaż klasyczny - skierowany niemal do każdego człowieka zmagającego się z jakimikolwiek dolegliwościami. Poprzez szereg zabiegów manualnych leczy się zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne przyczyny choroby. Często stosowany profilaktycznie.
Masaż rehabilitacyjny - do wykonywania masaży tego typu potrzebne są wysokie kwalifikacje i umiejętności. Najczęściej zajmują się nim fizjoterapeuci. Stosowany jest przy chorobach zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, a także przy rehabilitacji układu mięśniowego.
Masaż kosmetyczny - typ masażu cieszący się szczególną popularnością wśród pań. Najczęściej służy wyszczupleniu, pozbyciu się cellulitu, ujędrnieniu skóry i poprawieniu krążenia. Do jego wykonywania używa się preparatów poprawiających efekty zabiegu. Bardzo popularny jest również masaż kosmetyczny twarzy, który poprawia jej owal i redukuje efekty starzenia się skóry.
Masaż sportowy - jest przeznaczony dla wszystkich osób uprawiających sport, zarówno zawodowo jak i amatorsko. Ma na celu usprawnienie pracy wybranych mięśni i jest wykonywany regularnie. Z tego typu masażu korzystają przede wszystkim zawodowi sportowcy, którzy mają prywatnych masażystów. Ze względu na pozytywne efekty jest on również coraz częściej wybierany przez osoby zajmujące się aktywnością ruchową hobbystycznie - zmniejsza ryzyko kontuzji i polepsza wyniki treningów.

Bez względu na miejsce wykonywania zawodu praca masażysty wygląda podobnie. Podczas pierwszej wizyty przeprowadza on krótki wywiad z osoba, która będzie masowana. Należy się dowiedzieć, jaki jest powód wizyty, czy cierpi na jakieś choroby, czy przeszła jakieś złamania kończyn, czy aktualnie ma jakieś urazy. Jeśli nie ma przeciwwskazań po wywiadzie można rozpocząć stosowny masaż.

Jak zostać masażystą?
Zawód masażysty cieszy się coraz większą popularnością. Wymaga on jednak określonych predyspozycji. Praca masażysty to przede wszystkim długotrwały wysiłek fizyczny wykonywany na stojąco. Przyszli masażyści powinni być zdrowi, pozbawieni wad postawy, kręgosłupa, tendencji do żylaków i chorób zwyrodnieniowych rąk. Istotne są również cechy osobowości. Ze względu na długotrwały kontakt z ludźmi najlepiej sprawdzają się osoby o dużej kulturze osobistej, takcie, wyczuci i empatii. Masażysta powinien potrafić intuicyjnie wyczuć nastrój osoby, którą masuje i dostosować do niej swoje zachowanie. Polskie prawo nie reguluje tego, kto może wykonywać zawód masażysty. Ze względy jednak na dużą odpowiedzialność zawodową powinny być to osoby odpowiednio wykwalifikowane i wyedukowane. Prawidłowo zrobiony masaż przynosi ulgę i wiele korzyści, ale źle wykonany może szkodzić pogarszając stan zdrowia.
Do zawodu masażysty przygotowują studia związane z fizjoterapią, szkoły policealne oraz kursy i szkolenia zawodowe. Kierując się etyką i perspektywami dobrych zarobków najlepiej wybrać studia wyższe na AWF lub AM.

Zarobki
Pensje masażystów są uzależnione od miejsca ich pracy, ale wbrew powszechnie panującej opinii nie są one bardzo wysokie. Wynika to gównie z dużej liczby osób wykonujących ten zawód w stosunku do ilości ludzi poddających się tego typu zabiegom. Średnie pensje masażystów mieszczą się w przedziale 1800 - 2900 zł netto.

Komentarze (22)

 • Masażysta

  Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych jestem Masażysta i żałuję wyboru że względu na zarobki i możliwości zatrudnienia w szpitalu czy przychodni za te pieniądze się nie da przeżyć a na stażu proponują 997.4zl brutto 8 lat poszukuje pracy i nic konkretnego nie ma z góry dziękuję za uwagę pozdrawiam
  9/13/19
 • raz dwa trzy

  Masażysta w swoim zawodzie musi się ciągle uczyć i udoskonalać swoje umiejętności :) dzisiejszy rynek oferuje mnóstwo rodzai i sposobów na masaż. Trzeba mieć głowę, żeby się wybić i żeby ludzie chcieli przychodzić właśnie do ciebie!
  3/27/13
 • Lilka

  potrzebuję masażysty! to jest cudowny zawód, po tak ciężkim dniu w pracy wszystko boli człowieka a kręgosłup to już w ogóle... powinnam mieć w domu osobistego masażystę, żeby mnie codziennie witał po całym dniu w biurze ;))) marzenia..
  2/7/13
 • Krystian

  Jasne, że trzeba lubić swój zawód, to jest podstawa :) ja sam jestem masażystą i nie narzekam. Każdą osobę traktuję tak samo, czy to piękna kobieta, czy starszy facet ;p nie patrzę na tych ludzi pod względem mojego gustu, tylko jak na osobę której trzeba pomóc. Wykonuję po prostu swoje obowiązki :)
  11/18/12
 • łukasz

  na pewno łatwiej masuję się kobietę atrakcyjną, w naszym guście, ale czy to jest najważniejsze? wydaje mi się, że aby praca dawała nam satysfakcje trzeba lubić to co się robi.
  11/7/12
 • :)

  kto z nas nie chciałby codziennie byc masowanym :P każdy chce a masażysta ma przez to mnóstwo roboty :P przychodza do niego rozni ludzie a on musi wykonywac swoj zawod bez wzgledu na upodobania ;) niewątpliwie musi mieć sprawne ręce ;)
  10/9/12
 • gralli

  niestety ale w każdym zawodzie masz plusy i minusy, ale ten akurat wydaje mi sie całkiem atrakcyjny
  9/4/12
 • piotras

  zawód niby bardzo fajny jak do gabinetu przyjedzie młoda ładna dziewczyna, bo gorzej jest gdy musisz masować jakąś podstarzałą pulchną kobitkę lub owłosione plecy faceta Xd
  8/23/12
 • pauli

  Dobra masazystka musi być po fizjoterapii, jesli się nie mylę proponują na takich studiach kursy przygotowujące do zawodu masażysty, chyba, że są jakieś specjalności od razu bo moja kuzynka chyba akurat tak miała. Nie warto chodzić do osób po kursach jakiś. Nie wiem ile takie trwają, ale znam takie osoby co po kursach nawet paznokci żelowych nie umieją zrobić!
  5/14/12
 • gadziak

  Ja ostatnio byłam u masazystki tutaj u nas we wrocku. Muszę przyznać, że miałam pewne obawy. naczytałam się różnych rzeczy o paniach, które uszkadzają kregosłup i tak mnie trochę zatrzęsło. Ale było ok. Miła atmosfera i na bank jeszcze skorzystam:) człowiek od razu lepiej się czuje. A te masażystki zadbane i widać, że sporo zarabiają.
  5/11/12
 • Sonia

  Moja teściowa jest masażystką w jednym ze SPA i ma już swoje lata, lecz także posiada doświadczenie w tym zawodzie. Ludzie do niej to umawiają się nawet prywatnie. Więcej umie i wie od tych młodych lasek co podobno mają te wszystkie kursy i niby tą całą wiedzę. Czasami starsze osoby są lepsze i bardziej doświadczone na takich stanowiskach
  5/6/12
 • Czarka

  Takie wyróżnienia to mogą być nawet fałszywe. Ale nie osądzam nikogo. Czasami można nawet sobie samemu wydrukować jak się bardzo chce. Teraz to nikomu nie można ufać, a zdrowie to nie przelewki. Takie salony powstają jak grzyby po deszczu i nie wierzę, że każdy jest profesjonalny i w pełni gotowy na to aby świadczyć swoje usługi. To niemożliwe
  5/5/12
 • Andzioch

  Ja tam na masaż chodzę dla relaksacji i jak dla mnie bomba. Ja mam salon koło domu na szczęście jest już sprawdzony i nie muszę się martwić, że coś bedzie nie tak. Jest to renomowany salon, jak byłam tam pierwszy raz to miałam wytłumaczone co i jak, na jakie partie ciała działa ten masaż właśnie. W salonie wiszą 3 wyróżnienia i jest widać profeska
  5/3/12
 • pantek

  Na masaż można iść z powodu relaksu jak i jakiejś tam przyczyny bólowej. Dlatego też tutaj ja uważam, że wykształcenie jest niezbędne. Wiecie, że taka msażystka to może uszkodzić człowieka na całe zżcie? lepiej patrzec na te certyfikaty - przeważnie jeśli są to powieszone nad biurkiem, gdzieś w gabinecie.
  5/1/12
 • tattoo

  Ja moją masażystkę nosiłbym na rękach i to nie tylko dlatego, że jest tak ładną kobietą! Odwala kawał dobrej roboty, naprawdę dobrej. Dzięki niej wytrzymuję przez tyle godzin na krześle i mogę robić swoją pracę.
  4/30/12
 • Kapi

  Takie masazystki w SPA to powinny być po AWFie bądż jakiejś uczelni medycznej, pewnie jest to jakiś Uniwersytet. Nie wierze, że tam zatrudniają po jakiś kursach, to aż niemożliwe :) Teraz dobra nauka i edukacja sprawiają, że usługi wykonywane są na wysokim poziomie. Ważne jest też aby w takim gabinecie zwrócić uwagę na dyplomy i wyróżnienia podstawa też to czystość , musi być bezwzględnie czysto!
  4/22/12
 • Marlena

  Raz byłam w SPA i tam były świetne masaże. Można było wybrać coś dla siebie. Masaż indyjski, tajski, gorącymi kamieniami, muszlami i nawet chiński. Wszystkich nie pamiętam. Tam widać było profesjonalizm w tym co robią. Ja skorzystałam z jednego, bo ogólnie było tam drogo. Wiadomo jak na taki standard. Te dziewczyny widać były zadowolone ze swojej pracy. Powiedźcie mi chyba taki kurs nie wystarczy? Trzeba skończyć fizjoterapie czy coś takiego?
  4/20/12
 • Pawełx

  To fakt, jakieś pseudo masażystki podbijają rynek. Nawet taki masaż tajski podobno jest to jakaś amatorszczyzna ! W dzisiejszym świecie jak widać wystarczy zrobić kurs parudniowy aby być masazystą;-) Lecz jednak muszę pochwalić jedną Panią z salonu SPA w Krakowie za bardzo miły i przyjemny masaż pleców i karku. To akurat polecam
  4/17/12
 • Ola

  Darek, ostatnio oglądałam program jak masażystka uszkodziła skórę faceta gorącymi kamieniami. Normalnie skóra na plecach cała w bąblach poparzona także nie jest to śmieszne i jest to jak najbardziej realne. Śmieszą mnie te pseudo masażystki - takie zachowanie powinno sie karać. Nie dość, że mają niższe ceny - wiadomo amatorszczyzna no i psują rynek. Polacy jak widać czasem wolą zaoszczędzić 10 zł na jednym masażu, lecz wolą lekką grozę i dreszczyk emocji związany z kwestią profesjonalizmu jeśli chodzi o zabieg.
  4/16/12
 • Darek

  masażysta ma wielką odpowiedzialnosć na sobie. Nie uszkodzić nikogo :)
  1/3/12
 • Renatka

  fajnie się tak zrelaksować:) małe wypady do spa to wieksza przyjemnosc na która pozwalam sobie raz w roku :) polecam
  12/29/11
 • Grek

  Zawód chyba fajny? Pewnie trzeba mieć dobry kontkat z ludźmi i w ogóle umieć nawiązywać poprawne relacje z nimi. Masażysta zapewne musi być osobą empatyczną
  12/27/11