Notariusz
Notariusz sporządzają akty notarialne, uwierzytelnia i poświadcza dokumenty, przyjmuje oświadczenia o przyjęciu lub zrzeczeniu się spadku. Jest osobą zaufania publicznego, powołaną przez ministra sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii właściwej izby notarialnej.
Cechy pożądane w zawodzie notariusza to: poczucie odpowiedzialności, stanowczość, wyobraźnia i logika myślenia, poczucie etyki zawodowej oraz doskonała znajomość procedur z różnych dziedzin prawa. Niezbędna jest szeroka wiedza prawnicza, ponieważ notariusz ma do czynienia z licznymi sytuacjami życiowymi, które trzeba ująć w ramy kodeksów.
Status społeczny notariusza
Pozycja społeczna notariusza jest wysoka, jako że jego akty i poświadczenia mają moc obowiązującą nawet dla sądów. Notariusze cieszą się więc dużym szacunkiem i uznaniem.
Jak zostać notariuszem?
Droga do zawodu jest dość żmudna i rozciągnięta w czasie. Kandydat na notariusza musi ukończyć studia prawnicze (oferta uniwersytetów lub nielicznych szkół niepublicznych). Same studia oznaczają systematyczną naukę, prawie zawsze pamięciową, która jednak jest konieczna do tego, żeby swobodnie poruszać się w systemie prawnym.
W trakcie nauki studenci przygotowują się do wykonywania zawodów prawniczych, co wymaga wszechstronnej znajomości wielu ściśle określonych dziedzin prawa. Dlatego podstawą programu są takie przedmioty, jak prawo cywilne, karne, administracyjne, gospodarcze, konstytucyjne oraz właściwe tym dziedzinom procedury. Poprzedzają je zwykle dziedziny historii prawa: polskiego, powszechnego, a także prawo rzymskie. Edukację prawniczą uzupełniają przedmioty z zakresu teorii i filozofii prawa oraz przedmioty ogólne, jak wstęp do prawoznawstwa, logika, socjologia czy filozofia.
Nauka ma charakter wykładów, ćwiczeń i konwersatoriów (zajęć w formie wykładu połączonego z dyskusją). Ostatnie dwie formy mają często charakter praktyczny, ponieważ w ich trakcie analizuje się tzw. kazusy - konkretne, z życia wzięte problemy prawne. Studenci rozpatrują je wspólnie z prowadzącymi. Takie zajęcia dotyczą przedmiotów związanych z praktyką prawną: orzecznictwem, działalnością adwokacką, radcowską czy prokuratorską.
Studia prawnicze nie należą do łatwych, ponieważ wymagana wiedza ma charakter ścisły, a sposób jej przyswajania jest właściwie jeden: pamięciowy.
Aplikacja notarialna
Niewielki procent absolwentów prawa wybiera ścieżkę kariery notarialnej. Kandydat robi aplikację u notariusza, u którego jest zatrudniony, lub u notariusza wyznaczonego przez izbę. Aplikacja notarialna trwa 2,5 roku. W tym czasie odbywa się 6-miesięczną praktykę w sądzie w zakresie spraw wieczysto-księgowych, rejestrowych i cywilnych, a po zakończeniu aplikacji zdaje egzamin notarialny. Potem może zostać asesorem i ma przed sobą co najmniej 2-letni staż. Dopiero po jego zakończeniu może się starać o nominację udzielaną mu przez ministra sprawiedliwości i założyć własną kancelarię notarialną.
Gdzie do pracy?
Jedynym miejscem pracy dla notariusza jest kancelaria notarialna. Oczywiście kancelaria może być założona samodzielnie albo na zasadzie spółki prawników. W rzeczywistości kariera notariusza nie jest ani błyskotliwa, ani szybka. Droga do niej jest długa, ale ostatecznie zdobyty zawód wiąże się z uznaniem ze strony społeczeństwa.
Zarobki notariuszy
Wynagrodzenia notariuszy uzależnione są od liczby klientów, choć opłaty za ich usługi ustalane są na podstawie rozporządzenia od konkretnych czynności prawnych. Miesięczne przychody notariusza mogą się wahać od kilku, poprzez kilkanaście, do kilkudziesięciu tysięcy złotych.