Notariusz

Notariusz sporządzają akty notarialne, uwierzytelnia i poświadcza dokumenty, przyjmuje oświadczenia o przyjęciu lub zrzeczeniu się spadku. Jest osobą zaufania publicznego, powołaną przez ministra sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii właściwej izby notarialnej.

Predyspozycje

Cechy pożądane w zawodzie notariusza to: poczucie odpowiedzialności, stanowczość, wyobraźnia i logika myślenia, poczucie etyki zawodowej oraz doskonała znajomość procedur z różnych dziedzin prawa. Niezbędna jest szeroka wiedza prawnicza, ponieważ notariusz ma do czynienia z licznymi sytuacjami życiowymi, które trzeba ująć w ramy kodeksów.

Status społeczny

Pozycja społeczna notariusza jest wysoka, jako że jego akty i poświadczenia mają moc obowiązującą nawet dla sądów. Notariusze cieszą się więc dużym szacunkiem i uznaniem.

Jak zostać notariuszem?

Droga do zawodu jest dość żmudna i rozciągnięta w czasie. Kandydat na notariusza musi ukończyć studia prawnicze (oferta uniwersytetów lub nielicznych szkół niepublicznych). Same studia oznaczają systematyczną naukę, prawie zawsze pamięciową, która jednak jest konieczna do tego, żeby swobodnie poruszać się w systemie prawnym.

W trakcie nauki studenci przygotowują się do wykonywania zawodów prawniczych, co wymaga wszechstronnej znajomości wielu ściśle określonych dziedzin prawa. Dlatego podstawą programu są takie przedmioty, jak prawo cywilne, karne, administracyjne, gospodarcze, konstytucyjne oraz właściwe tym dziedzinom procedury. Poprzedzają je zwykle dziedziny historii prawa: polskiego, powszechnego, a także prawo rzymskie. Edukację prawniczą uzupełniają przedmioty z zakresu teorii i filozofii prawa oraz przedmioty ogólne, jak wstęp do prawoznawstwa, logika, socjologia czy filozofia.

Nauka ma charakter wykładów, ćwiczeń i konwersatoriów (zajęć w formie wykładu połączonego z dyskusją). Ostatnie dwie formy mają często charakter praktyczny, ponieważ w ich trakcie analizuje się tzw. kazusy - konkretne, z życia wzięte problemy prawne. Studenci rozpatrują je wspólnie z prowadzącymi. Takie zajęcia dotyczą przedmiotów związanych z praktyką prawną: orzecznictwem, działalnością adwokacką, radcowską czy prokuratorską.

Studia prawnicze nie należą do łatwych, ponieważ wymagana wiedza ma charakter ścisły, a sposób jej przyswajania jest właściwie jeden: pamięciowy.

Aplikacja notarialna

Niewielki procent absolwentów prawa wybiera ścieżkę kariery notarialnej. Kandydat robi aplikację u notariusza, u którego jest zatrudniony, lub u notariusza wyznaczonego przez izbę. Aplikacja notarialna trwa 2,5 roku. W tym czasie odbywa się 6-miesięczną praktykę w sądzie w zakresie spraw wieczysto-księgowych, rejestrowych i cywilnych, a po zakończeniu aplikacji zdaje egzamin notarialny. Potem może zostać asesorem i ma przed sobą co najmniej 2-letni staż. Dopiero po jego zakończeniu może się starać o nominację udzielaną mu przez ministra sprawiedliwości i założyć własną kancelarię notarialną.

Gdzie do pracy?

Jedynym miejscem pracy dla notariusza jest kancelaria notarialna. Oczywiście kancelaria może być założona samodzielnie albo na zasadzie spółki prawników. W rzeczywistości kariera notariusza nie jest ani błyskotliwa, ani szybka. Droga do niej jest długa, ale ostatecznie zdobyty zawód wiąże się z uznaniem ze strony społeczeństwa.

Zarobki

Wynagrodzenia notariuszy uzależnione są od liczby klientów, choć opłaty za ich usługi ustalane są na podstawie rozporządzenia od konkretnych czynności prawnych. Miesięczne przychody notariusza mogą się wahać od kilku, poprzez kilkanaście, do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Komentarze (16)

 • renia

  przyklad z życia: sprawa po śmierci dziadka, podział majątku u notariuszki w Pile, atmosfera napięta, kobieta niemiła, wszystko w pospiechu, nie omieszkala na nas nakrzyczec, zupelnie bez powodu coś mówiła o powadze urzędu .... to było śmieszne, bo ta kobieta wyglądała jak lampucera anie Pani Notariusz, kase oczywiście zgarneli niemałą, za obsługę fatalną, w pośpiechu, u nas się przeciągneło, za nami kolejka, przeżyłam szok
  9/5/17
 • Mario

  a wracając do tego co mowiles ze kazdy by był notariusszem to musze ci powiedziec ze droga od rozpoczecia nauki do otworzenia własnej kancelari jest chyba jedna z najtrudniejsszych jakie mozna by bylo wybrac, dlatego w polsce na dzeień dzisiejszy jest ich okolo 2 tys.
  5/6/13
 • Marioo

  BACY 20 tys to zarabia moze najbardziej nieudolny srednia zarobkow notariuszy to okolo 50 tys zl a ci najlepsi dochodza do 100 tys miesiecznie i to nie sa informacje wyssane z palca tylko z zródła które jest w 100% pewne!!! a czytajcie dalej te wszytkie bzdurne informacje w internecie tyle tylko ze prawdy w nich tyle co w północno koreanskiej telewizji, gdybac to kazdy moze jak nie ma o czyms pojecia, pozdrawiam
  5/6/13
 • realista

  Notariusze w Polsce zarabiają za dużo. Już dawno powinno się urynkowić te formę usług. Ministerstwo powinno drastycznie zmniejszyć taksę notarialną. Na przykład za byle umowę której treść jest prawie kopiowana i kilka czynności sprawdzających w księgach wieczystych biorą po kilkaset złotych. To jest największy skandal tego kraju. Ja studiowałem konstrukcje budowlane i nie wiem czy nie są to trudniejsze studia niż prawo , tez musiałem zdobywać uprawnienia i też mam ogromna odpowiedzialność za skutki swej pracy. Moje obliczenia ,żaden prawnik nie jest w stanie ani zrozumieć ani powtórzyć , i za projekt nad którym muszę naprawdę się napracować , (obliczyć i narysować wszystkie elementy ) zarabiam kilkaset złotych . Miesięcznie maksymalnie 3 do 4 tys. A notariusz ma takie dochody dziennie !!!!! . dlatego konstruktorem może być każdy kto chce i może się tego nauczyć a notariuszem tylko ten kto ma znajomości i układy i dostanie się na aplikację notarialną , jeśli jest dzieckiem notariusza lub da (uwaga!!) 100 tys złotych łapówki !!!!!!!!!!!
  3/1/13
 • sekretarka

  zarobki klientów zależą od liczby klientów, a wy jak idziecie do notariusza, to wybieracie tego co ma dużo czy malo klientów... założe się że boicie się tych co mają mało klientów - są niewiarygodni... mogą coś sknocić...
  12/16/12
 • sekretarka

  pod wieloma względami nie macie racji: 1) praca nerwowa np. jest umowa do napisania na dany dzień a tu np studenci do potwierdzania świadectw przychodzą i telefony i duzo nerwow a umowa nie gotowa a ludzie przyjdą -stąd te humory.., ludzie myślą , że jak sie siedzi za biurkiem to się nic nie robi .2) b. duża odpowiedzialność, ludzie o tym nie wiedza, bo tym się nikt nie chwali i wyglada na to, że nikt nigdy nie poniósł odowiedzialności - nieprawda, 3) praca stresująca, pod presją czasu, do rozstrzygnięcia problemy prawne, nie wolno sie pomylić na pewno nie nudna,"ty sobie sprawdzasz i podpisujesz" a jak nie wiesz, jak nic o tym nie piszą w komentarzach, nie ma orzeczcnitwa - podpisujesz? żeby to wziąć na siebie i czekać jak sąd najwyższy się wypowie, bo ludzie się odwołają?4) notariusze na wsi mają lepiej, wszyscy ich znają, jest ich mniej, w mieście jest ich za dużo i nie są indywidualnie rozpoznawalni w tłumie, 5) a co do kasy to są tacy ,którzy mają i kasę i klientow i sa tacy, którzy nie mają, jak wszedzie teraz w Polsce, klienci nie przejdą od tych, którzy mają duzo i nie pójdą to tych, którzy mają mało klientów. domniemania o kasie do zarobienia to ściema, kłamstwo, ale ludzie w to chcą wierzyć więc będą. nie mam wątliwości, ci którzy teraz wejdą na rynek nie przetrwają, nie będą się tym chwalić, nikt im nie uwierzy, trzeba mieć pieniądze na zus, czynsz za biuro i pensje dla sekretarki, ja znam osobiście notariuszy, którzy odeszli na emeryture przedwczesną...nie wierzycie,no pewnie, lepiej trzymać się mitów...a jakie będzie rozczarowanie- tyle lat nauki tyle wyrzeczeń i co...komu się pochwalić, że się nie zarabia na wlasne utrzymanie, no chyba, że w czasach całkowitej wolności będzie się pisać dokumenty korzystne dla jednej strony, tej która płaci...po to, żeby przetrwać, zapłacić czynsz i zus,a gdzie obiektywizm, rzetelność... zniknie, jak wszędzie w naszym kraju...
  12/16/12
 • Mateusz

  Mnie generalnie wkurzają ludzie na takich stanowiskach. Siedzą tylko za biurkiem, obijają się, a uważają siebie za nie wiadomo kogo... Ja sam niedawno byłem u notariusza to zanim doprosiłem się, żeby się mną zajęli to mógłbym korzenie zapuścić... Mają z tego tytułu sporo pensji więc z nikim się nie liczą
  11/6/12
 • radzio

  strasznie monotonna praca. siedzisz tylko za biurkiem z nosem w papierach ;p zależy co kto lubi, ja nie odnalazłbym się w takim zawodzie :)
  10/26/12
 • mania

  zarobki bardzo przyzwoite ale droga do pracy w zawodzie trudna, mozolna i wymagająca poświecenia
  10/4/12
 • gobii

  ale za to zarobki mają całkiem pokaźne, coś za coś
  9/19/12
 • grallik

  robota idealna dla molów książkowych i ludzi nie lubiących zmian miejsca pracy tylko siedzenie całe życie w biurze i wypisywanie papierków..
  8/23/12
 • notariusze

  W większych miastach warto być Notariuszem, tak jak napisał/a Luc pieniążki same płyną. Spis notariuszy www.notariusze.org
  5/13/12
 • bacy

  nudna robota i sterta papierów na biurko to nie dla mnie. Jak pomyślę, że miałbym tam pracować to aż szlag mnie bierze. Na dodatek Ci cali notariusze to wiecznie jakby w złym humorze. Jak zarobki to nie orientuje się w ogole. Watpie ze 20 tys. To każdy by był notariuszem
  5/5/12
 • koneksje

  Generalnie od papierków masz asystentów i stażystów, Ty sobie je ostatecznie sprawdzasz i podpisujesz. Robota prawie żadna. Ciężko się właśnie przebić, ale jak to zrobisz, to 20 tysięcy to standard.. Naprawdę warto męczyć się tyle lat, bo później nadrabia się wszystko w bardzo szybkim tempie. Tylko nieliczni wytrzymują próbę, a przede wszystkim liczą się niestety koneksje.
  4/30/12
 • Raf

  papierkowa robota. To dopiero musi być nuda wiecznie siedzieć w tych całych spadkach i stosach papierów! Ja tam nigdy w życiu za coś takiego bym sie nie zabierał. Nie wiem kto taki zawód wykonuje kojarzy mi się ze sztywniakami tylko
  4/20/12
 • Luc

  Jak się już zostanie notariuszem to kasa sama płynie :) choć i odpowiedzialność duża
  1/4/12