Ogrodnik

Ogrodnik łączy w sobie poczucie estetyki, piękna oraz wiedzy stricte przyrodniczej, uwzględniającej znajomość biologii i chemii. To osoba, która kieruje uprawą, hodowlą oraz produkcją roślin. Posiada umiejętności z zakresu pielęgnacji w różnych porach roku. Posiada wiedzę, jakie narzędzia dobrać do określonych prac i jak używać różnego rodzaju sprzętów. Z bardziej artystycznej strony ogrodnik zajmuje się zakładaniem oraz utrzymaniem terenów zieleni. Wybiera odpowiednie drzewa, krzewy i kwiaty, aby tworzyły razem harmonijną całość i dobrze komponowały się z otoczeniem.

Predyspozycje

Ogrodnik przede wszystkim musi posiąść odpowiednią wiedzę na temat roślin, nasion, warunków uprawy, itd. Ważne jest, aby nie był alergikiem, ponieważ jego praca polega na codziennym obcowaniu z dziesiątkami różnych roślin, a także środkami chemicznymi, takimi jak nawozy, opryski czy odżywki.

Jak zostać ogrodnikiem?

Aby zostać ogrodnikiem wystarczy ukończyć odpowiednie technikum. W trakcie nauki możemy rozwinąć wyobraźnię przestrzenną, zdobyć wiedzę na temat uprawy roślin, zagospodarowania terenów zielonych. Uczniowie pozyskują informacje na takich przedmiotach, jak: rośliny ozdobne, warzywnictwo, sadownictwo i szkółkarstwo, podstawy ogrodnictwa, mechanizacja ogrodnictwa, przepisy ruchu drogowego czy ekonomika i zarządzanie przedsiębiorstwem w agrobiznesie. Aby uzyskać tytuł technika ogrodnika trzeba zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.

Gdzie do pracy?

Technik ogrodnik może podjąć pracę w firmach zajmujących się produkcją warzyw, owoców i roślin ozdobnych. Zdobyta wiedza pozwala także na pracę przy kształtowaniu terenów zieleni, w ogrodnictwie ekologicznym czy w firmach, zajmujących się marketingiem produktów ogrodniczych.

Zarobki

Na pensję ogrodnika składa się podstawa oraz premie i różnego rodzaju benefity. Ogrodnik może być najemnikiem zatrudnionym w firmie. Może także prowadzić własną działalność gospodarczą. Wówczas jego zarobki zależą od liczby zleceń oraz realizowanych zadań. Przykładowy koszt przygotowania oraz wykonania projektu ogrodu wokół domu jednorodzinnego waha się od 15 000 zł do 80 000 zł (system nawodnienia, zakup roślin, sadzenie, trawa, nawozy). Inny przykład: ogrodnik pracujący w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego zarabia około 1600 zł netto.

Komentarze (10)

 • zofka

  Zawsze chciałam być ogrodnikiem, ale obawiałam się że skończę w ogrodzie botanicznym albo kwiaciarni... wybrałam biologię a teraz w sumie trochę żałuje, bo praca z roślinami sprawia mi największą przyjemność ;)
  4/2/14
 • Adaś

  Ja chyba nie byłbym dobry w zawodzie ogrodnika ;) nie mam takiego smaku, gustu, nie potrafiłbym doradzić człowiekowi co zrobić, żeby jego ogród wyglądał schludnie i ładnie. Moja siostra za to ma tak bujną wyobraźnię, tyle świetnych pomysłów ;d myślę, że ona by się sprawdziła w tej roli ;)))
  3/27/13
 • Kwiatek

  przyjemna praca, na łonie natury.. a jak trafisz na jakiegoś ogrodowego freak'a to zapłaci Ci każde pieniądze za piękny ogród ;p mi pasuje! :d
  2/7/13
 • wiktor

  420 to co Ty chcesz sadzić?? XD moim zdaniem to całkiem ciekawa robota, chociaż nie siedzisz za biurkiem, masz kontakt z przyrodą i zarobki też nie najgorsze, ja chyba bym się z tym odnalazł :P
  2/1/13
 • 420

  zawód ogrodnika jest bardzo opłacalny, ale tylko gdy się wejdzie na nielegalną ścieżkę.niestety nasz kraj częściej daje zarobić czarnej strefie niż uczciwym ludziom.
  1/6/13
 • natka

  ogrodnictwo zawsze było moim marzeniem, uwielbiam pracować przy roślinach, projektować i wykonywać ogrody dlatego wybrałam się na kierunek ogrodnictwo na uniwerku przyrodniczym w Poznaniu i nie żałuję tego wyboru, zobaczymy tylko czy i gdzie znajdę pracę....
  1/6/13
 • xxx

  masz rację, ogrodnik zatrudniony na etat może i zarabia 1300 więc to kokosy nie są, ale jeśli założysz własną firmę ogrodniczą, wtedy za wykonanie ogrodu możesz liczyć na wielokrotnie większa płacę ;)
  1/2/13
 • biznesman

  no tak, przecież za 1300 zł można naprawdę świetnie żyć :) jednym słowem bajka...
  12/3/12
 • Mati

  Niby taki niepozorny zawód, a jednak tak bardzo opłacalny. Nie sądziłem, że ogrodnik może aż tyle zarabiać. Jestem zaskoczony, ale pozytywnie :) W końcu osoba, która dba o wygląd naszego ogrodu musi być odpowiednio wynagrodzona :)
  11/12/12
 • firma

  roczny przychod firmy mojego kumpla (zaklada ogrody przydomowe, mial chyba 8 klientow) to ponad 250 000 zlotych, nie wiem, ile z tego placi ludziom, ile to koszt roslin, ale jezdi suoer fura i nie narzeka
  11/7/12