Przedstawiciel farmaceutyczny (medyczny)

Przedstawiciel medyczny, albo inaczej przedstawiciel farmaceutyczny, to zawód bardzo podobny do przedstawiciela handlowego. Jego zadaniem także jest sprzedaż i dystrybucja produktów, opracowanie oferty oraz jej przedstawienie potencjalnym kontrahentom. Jednak sprzedaż medykamentów jest regulowana przez o wiele bardziej zawiłe i szczegółowe regulacje prawne, dlatego ten zawód jest bardziej odpowiedzialny i wymaga lepszej znajomości prawa oraz stosownych rozporządzeń. Przedstawiciel farmaceutyczny organizuje spotkania i konferencje naukowe dla lekarzy, aby przedstawić w sposób rzetelny działanie produktów.

Predyspozycje

Przede wszystkim przedstawiciel farmaceutyczny musi znać przepisy prawne regulujące dystrybucję produktów medycznych, a także zapotrzebowanie rynku na dany produkt. Jako przedstawiciel musi posiadać odpowiednie umiejętności negocjacyjne oraz cechy takie jak; komunikatywność, otwartość, odpowiedzialność i dyspozycyjność. Musi to być osoba wzbudzająca zaufanie, samodzielna i potrafiąca organizować sobie pracę. Dodatkowymi atutami jest posiadanie prawa jazdy, aby bezproblemowo móc dotrzeć do klienta oraz znajomość języków obcych.

Jak zostać przedstawicielem farmaceutycznym?

Aby zostać przedstawicielem farmaceutycznym nie jest wymagane specjalistyczne wykształcenie. Ukończenie szkoły średniej jest wystarczające, jeśli pracownik jest rzetelny i skuteczny. Jednak coraz częściej firmy farmaceutyczne wolą zatrudniać osoby z wykształceniem wyższym po kierunkach powiązanych z farmacją bądź medycyną. Daje to wiekszą pewność, że pracownik rozumie dobrze działanie produktów i jest rownorzędnym partnerem w rozmowie z lekarzem.

Gdzie do pracy?

Pracy należy poszukiwać przede wszystkim w firmach farmaceutycznych, ponieważ to one muszą lokować swoje leki i maszyny medyczne w szpitalach, klinikach czy gabinetach lekarskich. Przedstawiciel może także współpracować bezpośrednio z firmami produkującymi produkty i sprzęt leczniczy.

Zarobki

Wynagrodzenie przedstawiciela farmaceutycznego jest uzależnione od stanowiska, stażu pracy, firmy dla której pracuje oraz skuteczności działania. Średnie zarobki można szacować na 3500 zł netto, ale wielu pracowników otrzymuje wynagrodzenia dużo wyższe. Razem z premiami mogą osiągać dochody na poziomie 10 000 złotych. W tej branży naturalnym dodatkiem motywacyjnym jest prowizja od sprzedaży.

Komentarze (3)

 • wallander

  Warto kształcić się w tym kierunku, bo to jeden z nielicznych w dzisiejszych czasach, po którym stosunkowo łatwo znaleźć zajęcie. Wiele firm stawia obecnie na pomoc w rozwoju kariery początkującym przedstawicielom. Więcej chociażby na praca-odszkodowania.pl
  1/16/15
 • rafał

  Od początku swojej kariery zawodowej pracuję jako przedstawiciel handlowy, czasem spotykam przedstawicieli medycznych. Niestety wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma... Kiedyś sam myślałem zostać przedstawicielem medycznym, ale znalazłem dobrze płatną prace w fmcg i wydaje mi się, że najważniejsze jest znaleźć pracę, która pozwala spełniać marzenia :)
  12/30/14
 • pati

  auto sluzbowe (klasa srednia dla szeregowych, limuzyny dla dykektorow regionow), czasem gps, region dwa lub trzy wojewodztwa, pensja to podstawa - 4200 na reke, do tego dochodzi premia, bywa bardzo ladna, zalezy jak kwartal wypadnie w rozliczeniach
  2/13/13