Realizator dźwięku
Realizator dźwięku jest osobą odpowiedzialną za jakość i ciągłość dźwięku w trakcie koncertów, imprez, w studiu nagrań, studiu radiowym czy telewizyjnym. Jego zadaniem jest uzyskanie odpowiedniego brzmienia dźwięku na żywo, na taśmie lub nośniku cyfrowym. Realizator najczęściej sam montuje nagrany przez siebie dźwięk, sam też wykonuje tzw. miks, czyli zgranie wszystkich warstw dźwięku. Funkcję realizatora dźwięku wykonuje najczęściej reżyser dźwięku lub bardzo doświadczony operator dźwięku.
Realizator dźwięku to zawód specyficzny. Właściwie nie wiadomo, czy można go traktować już jako reżysera dźwięku, czy jeszcze jako operatora dźwięku. Wykonuje zadania operatora, ale na brzmieniu musi się znać prawie równie dobrze jak reżyser. Przyszły realizator dźwięku musi posiadać zarówno uzdolnienia muzyczne, jak i techniczne.
Konieczna jest wrażliwość na barwę dźwięku, wyobraźnia dźwiękowa, refleks i podzielność uwagi, ponieważ jest nie tylko operatorem urządzeń elektronicznych do przetwarzania dźwięku, ale i akustykiem. Mile widziane są zainteresowania filmem, teatrem, fonografiką. Kandydat do tego zawodu nie może mieć wad i ubytków słuchu. Na wydziałach reżyserii dźwięku wszystkich poddaje się badaniom audiometrycznym.
Jak zostać realizatorem dźwięku?
Realizatorami dźwięku zostają często ci, którzy mają w sobie pasję, choć ich wykształcenie jest dalekie od realizatorskiego.
Jedną ze ścieżek są studia na Reżyserii dźwięku. Kierunek dostępny jest na wybranych uczelniach medycznych, uniwersytetach, w szkole filmowej. Reżyseria dźwięku to także specjalność na kierunku Akustyka.
Studia nie należą do najłatwiejszych. Programy na poszczególnych uczelniach różnią się, ale wiele przedmiotów jest podobnych. Studenci mają zajęcia z takich przedmiotów, jak: akustyka, elektroakustyka, psychoakustyka, trening słuchowy, cyfrowa obróbka sygnałów dźwiękowych, akustyka wnętrz, nagłaśnianie pomieszczeń i przestrzeni otwartej, akustyka muzyczna, technika studyjna, solfeż barwy. Do tego dochodzą praktyki w studiach nagrań, teatrach i salach koncertowych.
Absolwenci uzyskują wiedzą m.in w zakresie takich zagadnień, jak miernictwo akustyczne, analiza i przetwarzanie sygnałów akustycznych, problematyka akustyki wnętrz, akustyki mowy i słuchu. Specjalizują się w projektowaniu i tworzeniu urządzeń oraz w technikach cyfrowej rejestracji i przetwarzania sygnałów fonicznych. Mogą z powodzeniem pracować w firmach, zajmujących się przetwarzaniem dźwięku.
Inną drogą zdobycia zawodowych kompetencji jest ukończenie kursu realizacji dźwięku.
Gdzie do pracy?
Posiadana specjalistyczna wiedza pozwala podjąć pracę w studiach nagrań, stacjach radiowych, telewizyjnych lub zespołach muzycznych. Realizatorzy dźwięku sprawują nadzór artystyczny nad nagrywaniem dźwięku i odpowiadają za realizację koncepcji reżysera w aktualnie tworzonym dziele. Muszą też dbać o jakość artystyczną dźwięku przy współpracy z reżyserem, kompozytorem, dyrygentem oraz operatorem dźwięku.
Realizatorzy dźwięku w mediach, ośrodkach produkcji programów czy w firmach zajmujących się wytwarzaniem oprogramowania multimedialnego.
Posiadają przygotowanie do wykonywania pracy muzyka solisty lub członka zespołu muzycznego. Zdarza się, że są pedagogami w swojej specjalności i pracują w szkolnictwie.
Zarobki realizatorów dźwięku
Wynagrodzenia zależą od miejsca, w którym pracuje realizator. Jako dźwiękowiec zespołu muzycznego otrzymuje się stawkę za koncert od kilkuset do półtora tysiąca złotych i więcej. Pracownik radia dostanie pensję w granicach 4 tys. zł miesięcznie, w telewizji ok.6 tys. złotych. Reżyserzy dźwięku zarabiają lepiej.