Specjalista ds. personalnych (HR Manager)

Specjalista ds. personalnych (doradca personalny, HR Manager) to profesjonalista zajmujący się doborem odpowiednich kandydatów na konkretne stanowiska. Bywa określany headhunterem, czyli łowcą głów albo łowcą talentów. Odpowiada także za szkolenia, treningi oraz zarządzanie zasobami ludzkimi. Kluczową cechą doradcy personalnego jest umiejętność słuchania, bystrej obserwacji i wyciągania wniosków. W zawodzie tym niezbędna jest intuicja, oparta jednak na wiedzy o przeszłości kandydata. Doradcy personalni powinni posiadać umiejętności mediacyjne i negocjacyjne.

Zakres obowiązków
Doradcy personalni przede wszystkim zajmują się rekrutacją. Analizują i selekcjonują życiorysy oraz listy motywacyjne, prowadzą rozmowy kwalifikacyjne, testy predyspozycji, itd. Tzw. łowcy głów skupiają się na pojedynczych przypadkach i werbują najlepszych pracowników, proponując im atrakcyjniejsze warunki niż w dotychczasowym miejscu zatrudnienia.
Druga kluczowa dziedzina działalności specjalistów ds personalnych to szkolenia. Te dzielą się na: miękkie (rozwój osobisty, trening antystresowy, postawy asertywne, zarządzanie czasem pracy, umiejętności handlowe i menedżerskie) oraz twarde, czyli specjalistyczne (np. finanse, prawo, informatyka, co wymaga zaangażowania fachowców z tych dziedzin. Kolejne zadania wiążą się z doradztwem organizacyjnym w firmie (budowanie strategii HR, outplacement, tworzenie i badanie kultury organizacyjnej, wspieranie zmian w firmie, planowanie ścieżek kariery). Poza tym doradcy zajmują się edukacją i informacją na temat zarządzania zasobami ludzkimi, np. przez prowadzenie portali rekrutacyjnych w internecie, usługami administracji, sprawami personalnymi, czy przygotowywaniem raportów na temat wynagrodzeń.

Status społeczny
Doradcy personalni w pewnym sensie stanowią elitę zawodową. Oczywiście wiele zależy od miejsca pracy, ale ci zatrudnieni w firmach doradczych uchodzą za najlepszych specjalistów, a zatem są świetnie wynagradzani i szanowani.

Jak zostać doradcą personalnym?
Ścieżka kariery może wyglądać bardzo różnie, bo przyszły doradca personalny nie musi mieć określonego wykształcenia kierunkowego. Na pewno jednak bardzo przydatne jest przygotowanie psychologiczne. Najlepiej, jeśli absolwent zaliczył specjalność zarządzanie zasobami ludzkimi lub też psychologię pracy, czy zarządzania. Nauke można podjąć zarówno w uczelniach publicznych (uniwersytety), jak i niepublicznych, np. w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
Program studiów psychologicznych jest podobny w całym kraju. Indywidualny tok studiów obowiązuje od III roku, pierwsze dwa lata to tzw. kanon programu obowiązkowy dla wszystkich. Najwięcej kandydatów trafia na psychologię ogólną, ale rośnie liczba tych, którzy odważnie wybierają specjalności bardziej praktyczne. Modne są najrozmaitsze specjalizacje z zakresu biznesu i gospodarki. Przygotowują one absolwentów do pracy na stanowiskach szkoleniowców lub psychologów w firmach, a także kandydatów na tzw. specjalistów HR (human resources).

Gdzie do pracy?
Specjaliści ds. personalnych zaczynają pracę w firmach doradztwa personalnego, firmach szkoleniowych czy outsourcingowych, ewentualnie w działach zarządzania zasobami ludzkimi w firmach. Pracować samodzielnie można dopiero po zdobyciu doświadczenia. Firmy rekrutacyjne, doradztwa personalnego i szkoleniowe, jeśli już zatrudniają nowych pracowników, to albo dobrych specjalistów, albo absolwentów, którzy wcześniej odbyli u nich praktyki i sprawdzili się. Dlatego warto pomyśleć o praktyce w firmie HR już na studiach. Jednak wysokie wymogi stawiane takim kandydatom sprawiają, że nie jest łatwo tam się dostać. Łatwiej dostać się do działu HR samych przedsiębiorstw. Choć zazwyczaj miejsc wolnych nie jest wiele, to w niektórych firmach, zwłaszcza międzynarodowych koncernach, jest pod tym względem nieźle.

Zarobki
Płace w tej branży zależą od formy oraz miejsca zatrudnienia. Specjalista do spraw zasobów ludzkich w firmie z polskim kapitałem (nazywany tam kadrowym), może liczyć na początek na około 2 tys. zł miesięcznie. Jako szef takiego działu zarabia nawet do 10 tys. zł. W firmie zagranicznej, gdzie obowiązują inne standardy pracy, zarabia na początek 3-4 tys. zł, a z czasem nawet do 20 tys. zł miesięcznie. Najbardziej atrakcyjnym zajęciem dla doradcy personalnego zdaje się być prowadzenie szkoleń i treningów zróżnicowanych tematycznie. Za dzień pracy w ramach takich szkoleń może zarobić nawet 1,5 tys. - 2,5 tys. zł.

Komentarze (15)

 • Kaludia

  Zrobiłam licencjat z kierunku " Doradca Zawodowy i Public Relations" teraz robię Magisterkę z Zarządzania i Menedżerstwa a pracy jak na obecną chwilę NIE MA ;((((
  12/27/12
 • Nati

  Wow, zarobki są niesamowite. 10 tys. zł?! Boże, przecież to majątek :D a praca nie wydaje się, żeby była jakoś szczególnie trudna. Warto przyjrzeć się temu zawodowi bliżej ;)
  11/5/12
 • untill

  wydaje mi się, że nie jest to jakoś bardzo potrzebny zawód. W tej chwili ludzie poszukujący pracy wysyłają cv przez internet albo zanoszą do miejsca pracy i potem konsultują się od razu z szefem. Sama szukałam pracy ostatnio, byłam w wielu miejscach i za każdym razem rozmawiałam z szefem/właścicielem. Nie spotkałam się z kimś takim jak doradca personalny.
  10/30/12
 • forWhat?

  Specjaliści bez doświadczenia, bo skąd i jak je nabrać? Takie mam wrażenie, że najczęściej nie potrafią się sami ogarnąć, a doradzają innym. Może to sceptycyzm, a może czysta/brudna prawda. Po prostu ktoś nie ma głowy do chemii to nie pójdzie na chemika itd. Po co zaraz doradca?
  10/27/12
 • sync

  kadrowy to chyba to samo? Miałem wrażenie, że moja znajoma po własnie takich studiach na tym kierunku - doradca personalny idąc na kadrową to się trochę pomyliła. Ale jednak ok. To ja się pomyliłem. Jednak można pracowac po tym jako tkz kadrowa. Kasy nie miała za dużo, bo zmieniła prace po roku;p
  5/14/12
 • persona

  Ja tak samo jak Dorado zero pracy. Staże na tym kierunku studiów są owszem ale nie są płatne. Ja wynajmuję mieszkanie i nie mogę sobie pozwolić na to aby iśc na taki bezpłatny staż. To już jakieś przegięcie. Czy nie można zrobić jakiś pełnopłatnych staży dla doradców personalnych?
  5/5/12
 • Dorado

  To ladnie, powiedz mi gdzie znalazłaś taką pracę? Ja jestem na zaocznych i nic nie mogę znależć dosłownie bieda. Dorabiam, ale w innej branży wiadomo jakiejś tam studenckiej. Ja na dodatek studiuje zaocznie. Zawsze jest w ogłoszeniu praktyka potrzebna i co ? jak znaleźć jakąs prace z zawodzie?
  5/1/12
 • Można

  Przyszły trendy z Zachodu i niewątpliwie doradcy będą zbijali grube siano za szkolenia, kursy, przygotowania, zjazdy integracyjne i inne imprezy tego typu. Jako asystent doradcy, co wydaje się być zupełnie zbędnym zawodem, zarabiam 1500 pln, ucząc się przy tym dziennie. Można? Można.
  4/30/12
 • pan pe

  Ten zawód będzie się rozwijał. W Polsce wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów w danej dziedzinie. Taka osoba w firmie będzie miała za zadanie poszukać tych specjalistów. Nie wiem czy to takie proste zadanie jest. Pracodawca ma też wymagania i trzeba im sprostać. A nie słyszałem jeszcze o takim kierunku na studach u mnie w Krakowie chyba nie ma
  4/20/12
 • Ulak

  Moja koleżanka pracowała w jednej z firm jako doradca personalny i zarabiała uwaga 7 tysięcy. Ale niestety już nie pracuje. A dlaczego? Firma stwierdziała, że zbyt dużo kasy na nią idzie i ją zwolnili. Obecnie ta firma nie ma żadnego takiego specjalisty. Teraz każda szanująca się firma będzie taką osobę posiadała w swojej kadrze. Nie wiem czy to nie łączy się też ze specjalistą ds, rekrutacji?
  4/17/12
 • poppi

  uwielbiam takie szkolenia. miałam już niejedno. niesamowicie dużo dają
  1/5/12
 • Gracjanika

  Własna firma szkoleniowa to jest to.!
  1/3/12
 • Alina

  Chciałabym zostać headhunterem. Wydaje mi się to super ciekawym zajęciem :)
  1/2/12
 • Racia

  Ja na tym jestem plus doradztwo zawodowe. Co z tego bedzie się okaże. Na bank są to szersze horyzonty jeśli jest to połączone na studiach :)
  12/28/11
 • Karol

  Słyszałem, że niezła fucha. Nieraz te studia też są połączone z doradztwem zawodowym, Takie dwa w jednym. Co o tym sądzicie :)
  12/27/11