Toksykolog
Toksykolog to swoisty mix kilku zawodów: lekarza, farmaceuty i detektywa.
Jego zadaniem jest rozwiązanie zagadki dotyczącej zatruć środkami chemicznymi (trucizny, leki, toksyny). Podstawą jego badania ma być wywiad środowiskowy, badanie laboratoryjne i inne dane dotyczące życia poszkodowanego. Zadaniem toksykologa jest także określenie, jakie efekty może wywołać połknięcie określonych substancji.
Predyspozycje do zawodu
Toksykolog przede wszystkim musi mieć dobrą pamięć, szeroką wiedzę oraz inteligencję, a także zamiłowanie do badań laboratoryjnych. Istotne jest, żeby nie miał problemów ze wzrokiem, zmysłem powonienia oraz zdolnościami manualnymi. Toksykolog musi mieć poczucie odpowiedzialności, ponieważ jego praca może pomóc uratować ludzkie życie, bądź wyjaśnić przyczyny śmierci. Toksykologa powinna cechować sumienność, dokładność i rzetelność.
Jak zostać toksykologiem?
Zawód toksykologa można zdobyć na studiach wyższych wybierając odpowiednią specjalizację na farmacji, chemii czy analityce. Kierunkiem studiów stricte związanym z tym zagadnieniem jest Chemia i toksykologia sądowa.
Zagadnienia, z jakimi zetknie się student w trakcie nauki to m.in. prawodawstwo toksykologiczne, analizy genetyczne, diagnostyka mikrobiologiczna, toksykologia zatruć ostrych. Jest raczej mało miejsc na studiach, więc konkurencja jest wysoka. Wynikiem tego jest to, że specjalistów w tej dziedzinie mamy naprawdę dobrze wykształconych i nie brakuje dla nich miejsc pracy. Toksykologia jest sama w sobie specjalnością, jednak można wybierać między np. toksykologią medyczną, kliniczną, środowiska wodnego, żywności czy diagnostą laboratoryjnym.
Gdzie do pracy?
Toksykolog jest potrzebny w wielu placówkach: zaczynając od szpitali, przychodni, poprzez policję i ośrodki kryminalistyczne. Pracę głównie można znaleźć w laboratoriach.
Zarobki toksykologów
Dochód osoby na stanowisku toksykologa oscyluje w przedziale od 3600 zł do 8000 zł brutto. Uzależniony jest od miejsca zatrudnienia, stażu pracy, zajmowanego stanowiska.