Toksykolog

Toksykolog to swoisty mix kilku zawodów: lekarza, farmaceuty i detektywa. Jego zadaniem jest rozwiązanie zagadki dotyczącej zatruć środkami chemicznymi (trucizny, leki, toksyny). Podstawą jego badania ma być wywiad środowiskowy, badanie laboratoryjne i inne dane dotyczące życia poszkodowanego. Zadaniem toksykologa jest także określenie, jakie efekty może wywołać połknięcie określonych substancji.

Predyspozycje

Toksykolog przede wszystkim musi mieć dobrą pamięć, szeroką wiedzę oraz inteligencję. Istotne jest, żeby nie miał problemów ze wzrokiem, zmysłem powonienia oraz zdolnościami manualnymi. Toksykolog musi mieć poczucie odpowiedzialności, ponieważ jego praca może pomóc uratować ludzkie życie, bądź wyjaśnić przyczyny śmierci. Toksykologa powinna cechować sumienność, dokładność i rzetelność.

Jak zostać toksykologiem?

Zawód toksykologa można zdobyć na studiach wyższych wybierając odpowiednią specjalizację na farmacji, chemii czy analityce. Zagadnienia, z jakimi zetknie się student w trakcie nauki to m.in. prawodawstwo toksykologiczne, analizy genetyczne, diagnostyka mikrobiologiczna, toksykologia zatruć ostrych. Jest raczej mało miejsc na studiach, więc konkurencja jest wysoka. Wynikiem tego jest to, że specjalistów w tej dziedzinie mamy naprawdę dobrze wykształconych i nie brakuje dla nich miejsc pracy. Toksykologia jest sama w sobie specjalnością, jednak można wybierać między np. toksykologią medyczną, kliniczną, środowiska wodnego, żywności czy diagnostą laboratoryjnym.

Gdzie do pracy?

Toksykolog jest potrzebny w wielu placówkach: zaczynając od szpitali, przychodni, poprzez policję i ośrodki kryminalistyczne. Pracę głównie można znaleźć w laboratoriach.

Zarobki

Dochód osoby na stanowisku toksykologa oscyluje w przedziale od 3000 zł do 8000 zł brutto. Uzależniony jest od miejsca zatrudnienia, stażu pracy, zajmowanego stanowiska.

Komentarze (6)

 • okama

  A co jeśli noszę okulary, a zawód toksykologa jest moim marzeniem?
  6/19/16
 • ramona

  chciałabym dostać sie na etat toksykologa w policji, co musiałbym zrobić po ukończeniu chemii analitycznej??
  12/3/12
 • Alina

  Dość fajna praca, przyjemna, bezstresowa :) w dodatku cały czas dowiadujesz się czegoś nowego ;) zarobki też są spoko, szczególnie ten górny pułap ;) moja ciocia jest toksykologiem i ja zastanawiam się czy nie pójść w jej ślady :)
  11/20/12
 • manuiask

  a mi się to bardzo podoba, studiuje chemie i chyba wybiorę sobie specjalność związaną z toksykologią ;)
  11/3/12
 • claudia

  Faktycznie, praca dość nudna i nie dostarczająca żadnych wrażeń ;p ale przecież niektórzy lubią 'bawić się' probówkami, analizować i dociekać kto czym się struł. Moim zdaniem jak za takie zarobki to spoko praca.
  10/28/12
 • mow mi Sherlock

  jakos nie przekonuje mnie wizja pracy toksykologa jako detektywa Shrlocka Holmsa, codziennosc jest chyba nudna, zmudna i jalowa, probki, mikroskop, labki, badania, analiza wynikow i tak na okraglo
  10/26/12