Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. E. Szczepanika w Suwałkach

uczelnia publiczna, 16-400 Suwałki, ul. Teofila Noniewicza 10, (+87) 562 84 29, sekretariat@pwsz.suwalki.pl

Akademiki - Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. E. Szczepanika w Suwałkach

Dom Studenta Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach przy ulicy Szkolnej 2 przeznaczony jest do kwaterowania studentów PUZ w Suwałkach, studentów innych uczelni oraz studentów przyjeżdżających w ramach programów międzynarodowych, którym codzienny dojazd do Uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie, i którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

Dostępne są pokoje 2 i 3 – osobowe w segmencie wraz z łazienką. Każdy pokój wyposażony jest w biurka, tapczany, komplet bielizny pościelowej (kołdra, poduszka, poszewki, prześcieradło), szafki nocne, krzesła, szafy ubraniowe oraz lodówkę. W każdym pokoju jest stałe łącze internetowe (przewodowe).

W Domu Studenta znajdują się także specjalne pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Na każdej kondygnacji znajdują się do dyspozycji mieszkańców aneksy kuchenne i pralnie. Dodatkowo na IV piętrze przygotowanych jest 7 segmentów o podwyższonym standardzie oraz 5 pokoi 2-osobowych z własnym aneksem kuchennym i łazienką, które są dostępne także w okresie letnim.

Ceny wahają się od 60 zł do 140 zł brutto za dobę od osoby, w zależności od wybranego pokoju.

Akademiki - informacje ogólne

Akademik, zwany także domem studenckim, jest miejscem, w którym studenci mogą mieszkać w czasie studiów.

Tego typu zakwaterowanie uznawane jest za najkorzystniejsze cenowo dla osób, które z racji odległego zamieszkania muszą znaleźć lokum dla siebie na czas zdobywania wykształcenia. Zwyczajowo koszty mieszkania w domu studenckim są o 40 - 50% niższe w porównaniu do wynajmu pokoju czy kawalerki. W zależności od wyboru konkretnego domu studenckiego, najczęściej oferowane są pokoje jedno- oraz dwuosobowe z prywatną łazienką i niewielkim aneksem kuchennym. Czasem zdarzają się pokoje trzy- i cztero-osobowe oraz takie, gdzie wspólna łazienka oraz ogólnodostępna kuchnia jest zlokalizowana na piętrze.

Według Wikipedii w całej Polsce mamy 504 domy studenckie prowadzone przez uczelnie lub na ich zlecenie. Mogą one zapewnić zakwaterowanie dla 136 905 studentów, co zaspokaja zaledwie 8,8% zapotrzebowania. W najbliższych latach na rynku może pojawić się ok. 15 tys. nowych miejsc w akademikach prywatnych.

Komu należy się akademik?

Sposób rozpatrywania podań oraz przyznanie miejsc w akademikach zależy od określonych czynników. Zazwyczaj w grupie uprzywilejowanej są:

  • osoby mieszkające daleko od uczelni
  • studenci pochodzący z rodzin o słabej sytuacji finansowej
  • ci, którzy mają trudną sytuację życiową (przyczyny losowe)
  • osoby studiujące w trybie stacjonarnym
  • studenci, którzy zaczynają pierwszy rok studiów

Jakie ceny za akademik?

Ceny za miejsce w domu studenckim uczelni publicznej wahają się od 440 złotych do 700 złotych za miesiąc. Dla porównania - miesięczna opłata w prywatnym akademiku to koszt rzędu 1195 złotych (dane CBRE). Koszty akademików na poszczególnych uczelniach są zróżnicowane i zależą od standardu oraz liczby osób w pokoju.

Typy studiów w Polsce