Archeologia – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Historia, historia sztuki i geografia powtarzają się wśród przedmiotów punktowanych podczas naboru na Archeologię, ale są one w grupie innych przedmiotów, z których kandydat wybiera te z najlepszymi wynikami. Są uczelnie, gdzie sam fakt posiadania matury jest spełnieniem wymogu przyjęcia na studia. Sprawdź szczegółowe zasady rekrutacji na Archeologię i zobacz, które konkretnie uczelnie oferują te studia.
Archeologię oferują wybrane uniwersytety. Studia realizowane są na wydziałach historycznych.
Niezwykle ciekawe studia wybierają kandydaci o zamiłowaniu do historii, w szczególności tej jeszcze niepoznanej. Osoby dociekliwe, cierpliwe, pasjonaci czasów dawno minionych. Amatorzy zagadek z przeszłości, rękopisów, druków, poszukiwania skarbów. Przyszła praca może często wiązać się z wyjazdami w odległe zakątki świata, spędzaniem długiego czasu na wykopaliskach archeologicznych.
Archeologia – jakie przedmioty na maturze?
Zobaczcie, jak przebiega proces naboru w wybranych uniwersytetach, realizujących studia na Archeologii.
Cztery przedmioty punktowane są podczas rekrutacji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: język polski, język obcy, matematyka oraz dowolny inny przedmiot zdawany na maturze.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim kandydaci wybierają jeden przedmiot spośród: historia, historia sztuki i geografia oraz drugi z grupy: język obcy lub filozofia.
W naborze na Uniwersytet Gdański uwzględniany jest język polski, język obcy oraz jeden z przedmiotów: historia, historia sztuki, geografia, język łaciński i kultura antyczna. Wyżej punktowane są przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym.
Na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej warunkiem przyjęcia jest posiadanie świadectwa dojrzałości i dostarczenie kompletu wymaganych dokumentów. Rekrutacja odbywa się według kolejności zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc.
Punkty z trzech przedmiotów przesądzają o zakwalifikowaniu na studia na Uniwersytecie Szczecińskim. Uwzględniane są wyniki z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego z grupy: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie, język łaciński i kultura antyczna.
Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu pod uwagę brany jest najlepszy dla kandydata wynik z jednego przedmiotu spośród: historia, historia sztuki, język polski, język obcy, geografia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, biologia albo chemia.
Zasady rekrutacji zawsze należy weryfikować w serwisach uczelnianych dotyczących naboru.
Zobacz, które inne uczelnie oferują studia na Archeologii oraz jakie są wymogi kwalifikacji.
Archeologia – studia pokrewne
Jeśli rozważasz studiowanie archeologii, może zainteresują Cię inne kierunki. Nasze propozycje:
Historia cywilizacji śródziemnomorskich
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces