Jak mądrze wybrać studia - porady, wskazówki
Młodzi ludzie często nie mają sprecyzowanych celów życiowych i nie wiedzą jeszcze, w którą stronę pójść. W dużym kłopocie pozostają często osoby bardzo zdolne, którym podczas wyboru jest jeszcze trudniej, niż przeciętnym uczniom.
Jak mądrze wybrać studia?
Wybór kierunku studiów to jedna z trudniejszych decyzji w życiu, ale nie dajmy się zwariować.
Z każdej strony w mediach w maturzystów uderzają artykuły z poradami, jaki kierunek studiów wybrać. Młodzi ludzie czują natłok informacji i bezradność w dokonaniu ważnych wyborów dalszej ścieżki kształcenia. Ucznio bardzo utalentowanym, w najwyższymi ocenami, wcale nie łatwiej. Często wręcz bywa trudniej, bo w różnych dziedzinach czują się mocni, dobrzy, mają świetne oceny - zarówno z przedmiotów ścisłych, jak i humanistycznych, czy biologiczno-przyrodniczych, artystycznych.
Wybór jednego czy nawet dwóch kierunków, często oznacza rezygnację z innych pasji i marzeń, które dla wielu są w zasięgu ręki. Czym zatemkierować się podczas wyboru?
- Może zabrzmi to paradoksalnie, ale komfortem, zainteresowaniami i pasją – mówi dr Danuta Studencka-Derkacz, politolog, pełnomocnik ds. PR Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. - Jeśli ktoś nie lubi programowania i nie marzy o pracy przy komputerze, to nie powinien się sugerować wynikami badań nad rynkiem pracy. Dla mnie studia to była przyjemność. Pochłaniałam wiedzę z wielką przyjemnością i egzaminy to była raczej formalność i spotkanie w cztery oczy z ciekawym autorytetem z danej dziedziny. W trakcie studiów poznałam jednak wielu ludzi, dla których ten kierunek okazał się nudny i męczący. Nie wyobrażam sobie studiowania przez kilka lat czegoś, co w ogóle mnie nie interesuje – dodaje Studencka-Derkacz.
Sytuacje, w których decydujemy się na ścieżkę kariery w obszarze, który nas nie interesuje powodują wiele kłopotów związanych z adaptacją życiową. Brak satysfakcji z pracy to jeden z elementów, który powoduje depresję i niebezpieczne wypalenie zawodowe.
Czynniki, na które warto zwrócić uwagę w procesie podejmowania decyzji to niewątpliwie satysfakcja z wykonywanych zadań. To, co sprawia nam najwięcej radości i motywuje do dalszego rozwoju powinno być przedmiotem naszej dalszej nauki. Wtedy realizujemy nasze pasje i z satysfakcją podchodzimy do wyznaczanych nam zadań.
– Każdy z nas ma smykałkę do innych zadań. Są osoby, które mają predyspozycje do pracy z ludźmi i nie wyobrażają sobie pracy z komputerem przez 10 godzin dziennie. Inni mają nerwy ze stali i świetnie sprawdzają się w zawodach wymagających opanowania, np. w sztabie kryzysowym. Jeszcze inni sprawdzają się w skrupulatnych zadaniach, które nie wymagają kontaktu z ludźmi. Zawsze jest to jednak efekt trafnego wyboru ścieżki rozwoju, zgodnej z naszym osobistymi potrzebami i możliwościami.
Dlatego na spokojnie wsłuchaj się w siebie. Oceń swoje mocne i słabsze strony. Zastanów się, co wychodzi Ci najlepiej i co w przyszłości chciałbym robić zawodowo.
Niezależnie od wyboru studiów pamietaj, że zawsze warto inwestować w naukę języków obcych. Dzisiaj angielski to baza obowiązkowa. Dobrze, że dodatkowo możesz pochwalić się innymi językami obcymi. Często te niszowe, mało popularne, mogą dać przepustkę do atrakcyjnej pracy.
Wskazówki dla zagubionych:
- nie zostawiaj ważnych decyzji na ostatnią chwilę
- ze sporym wyprzedzeniem szukaj informacji na temat typów studiów, kierunków studiów, uczelni,
- dokładnie sprawdzaj na stronach uczelnianych zasady rekrutacji
- zawsze miej wyjście awaryjne, gdyby okazało się, że nie dostaniesz się na wymarzony kierunek pierwszego wyboru
- myśl pozytywnie, dbaj o odpoczynek, relaks, dietę, ruch
- nie zapominaj o przyjaciołach, życiu towarzyskim - nie samą nauką maturzysta żyje
Nawet, jeśli rozpoczniesz studia na wybranym przez siebie kierunku, ale w trakcie pierwszego semstru czy roku uznasz, że chcesz robić coś zupełnie innego - masz wiele możliwości. Możesz przenieść się na inny kierunek, możesz zmienić uczelnię, nawet wyjechać na studia za granicę.
Świat edukacyjny daje Ci wiele fantastycznych możliwości - naucz sie z nich korzystać.