Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny w Gdańsku
Studia medyczne to marzenie tysięcy kandydatów każdego roku. Kierunek lekarski oraz lekarsko-stomatologiczny pozwalają zdobyć prestiżowy zawód, uznanie społeczne, daje stabilizację zawodową i finansową, choć ta przychodzi zazwyczaj z biegiem czasu.
Kierunek lekarski i stomatologia - studia
Od lat ponad 10 osób walczy o indeks na kierunku lekarskim w Gdańsku. Młodzi ludzie chcą zostawać lekarzami, choć droga do zdobycia zawodu jest trudna, długa, a zarobki na początku kariery mocno niesatysfakcjonujące. Jeszcze bardziej mogą zaskakiwać statystyki na kierunku lekarsko-stomatologicznym. Tam o jedno miejsce ubiega się nawet blisko 30 kandydatów.
Przebrnięcie przez ciężkie studia wymaga od kandydata pracowitości i systematyczności. Oczekujemy, że osoba, której powierzymy w przyszłości swoje zdrowie będzie odpowiedzialna, jednocześnie empatyczna i wyrozumiała. Praktykowanie w zawodzie wymaga nieustającego dokształcania i śledzenia nowinek w tak rozwojowej dziedzinie, jak nauki medyczne.
Ważną cechą lekarza jest umiejętność rozmowy z pacjentem – chęć wysłuchania go, jasne i zrozumiałe przedstawienie stanu jego zdrowia i planu leczenia, przekazywanie złych informacji w sposób taktowny, budzący zaufanie i poczucie zaopiekowania.
Kierunek lekarski - przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się m.in. takie przedmioty jak: anatomia, histologia, embriologia, biofizyka, biologia molekularna, biochemia z elementami chemii, fizjologia, elementy patofizjologii, genetyka, mikrobiologia, immunologia, farmakologia z toksykologią, socjologia medycyny, psychologia lekarska, historia medycyny, pediatria, choroby wewnętrzne, psychiatria, dermatologia, onkologia, choroby zakaźne, rehabilitacja, chirurgia ogólna, anestezjologia. higiena, epidemiologia, zdrowie publiczne, prawo medyczne, medycyna sądowa.
Na szóstym roku studiów odbywają się zajęcia w klinikach lub oddziałach szpitalnych z zakresu interny, pediatrii, chirurgii, ginekologii i położnictwa, psychiatrii, medycyny ratunkowej, medycyny rodzinnej i specjalności wybranej przez studenta.
Na kierunku lekarsko-stomatologicznym od trzeciego roku obok przedmiotów kształcenia w zakresie klinik ogólnolekarskich, w programie studiów zaczynają dominować przedmioty kierunkowe: stomatologia zachowawcza, endodoncja, stomatologia wieku rozwojowego, periodontologia, protetyka stomatologiczna, chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, radiologia stomatologiczna, patologia jamy ustnej.
Studenci odbywają obowiązkową praktykę w zakresie organizacji ochrony zdrowia, praktykę lekarską na chirurgii ogólnej, internie lub na chirurgii szczękowo-twarzowej, praktykę w zakresie asysty lekarzowi – dentyście oraz praktykę lekarsko-dentystyczną w gabinecie stomatologicznym.
Studia medyczne - specjalizacje
Po uzyskaniu dyplomu zawodowego lekarza/lekarza stomatologa absolwenci odbywają staż, po którym przystępują do egzaminu końcowego, którego pomyślny wynik gwarantuje uzyskanie prawa do wykonywania zawodu.
To również moment, kiedy można rozpocząć kształcenie specjalizacyjne.
Corocznie ogłaszane są w każdym województwie nabory na konkretne, wybrane specjalizacje, zgodnie z zapotrzebowaniem na określonych lekarzy.
Studia medyczne w Gdańsku
Jedna uczelnia oferuje kierunek lekarski i lekarsko-stomatologiczny. To Gdański Uniwersytet Medyczny.
Oba kierunki można studiować w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.
Uczelnia rekrutuje również na kierunek lekarski prowadzony w języku angielskim.
Studia medyczne - rekrutacja
Przyjęcia na studia medyczne w Gdańsku odbywają się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z biologii oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: chemia, fizyka, matematyka, wszystkie zdawane na poziomie rozszerzonym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunek lekarski i lekarsko-stomatologiczny w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po studiach medycznych
Lekarze i lekarze stomatolodzy są zatrudniani w:
- szpitalach,
- przychodniach lekarskich,
- stacjach sanitarno-epidemiologicznych,
- placówkach zarządzania ochroną zdrowia,
- instytucjach zajmujących się propagowaniem edukacji prozdrowotnej,
- instytucjach badawczych,
- prowadzą praktykę lekarza dentysty.
Pracują jako pracownicy naukowo-dydaktyczni w klinikach wyższych uczelni.
Ile zarabiają lekarze?
Średnie wynagrodzenie lekarzy to nieco ponad 10000 zł. Zależy ono oczywiście od specjalizacji, formy zatrudnienia, liczby dodatkowych dyżurów.
Początkujący lekarze stażyści zarabiają ok. 4500 zł brutto.
Czy warto studiować medycynę?
O jasnych i ciemnych stronach medycyny najlepiej wiedzą studenci tego kierunku.
Przeczytaj o tym na blogu Misja medycyna:
Studia medyczne - opinie
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych
Przeczytaj opisy kierunków medycznych
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: