Mądrze negocjuj podwyżkę
Trzeba powiedzieć jedno. Podwyżki nie dostanie ten, kto o nią nie poprosi.
Dlatego jeśli uważamy, że na podwyżkę zasługujemy, warto dobrze przygotować się do rozmowy z szefem i zażądać wyższego wynagrodzenia.
Pracujesz w firmie kilka lat. Masz szeroki zakres obowiązków. Wywiązujesz się z zadań bez zarzutu. Mało tego, jesteś autorem kilku sukcesów w firmie.
Jednak od dawna nie miałeś podwyżki. Boisz się poprosić o nią szefa i sam wymyślasz przyczyny takiego stanu rzeczy. Wydaje ci się, że nie wypada, trochę się krępujesz, a najbardziej to chciałbyś, by propozycja wyszła od przełożonego.
To ostatnie jest możliwe tylko w przedsiębiorstwach o ściśle określonych procedurach, gdzie normą są coroczne podwyżki pracowników. W większości firm, zwłaszcza polskich, pracownik musi sam zadbać i wywalczyć sobie lepsze warunki zatrudnienia.
Trzeba powiedzieć jedno. Podwyżki nie dostanie ten, kto o nią nie poprosi. Dlatego jeśli uważamy, że na podwyżkę zasługujemy, warto dobrze przygotować się do rozmowy z szefem i zażądać wyższego wynagrodzenia.
Zarobki na podobnym stanowisku
Zrób rozeznanie, ile zarabiają inni na Twoim stanowisku. To ważny punkt odniesienia, choć musisz uwzględnić zróżnicowany zakres obowiązków, różny staż pracy, zakres kompetencji. Określ dokładnie, o jaką podwyżkę chcesz poprosić? Uzasadnij jej wysokość, rozważ w duchu czy interesują cię pozapłacowe systemy motywacyjne. Może dojdziesz do przekonania, że opłacenie studiów podyplomowych, szkolenia, specjalistycznego kursu będą wystarczającym czynnikiem dającym satysfakcję i motywującym do pracy.
Idealnie, jeśli kondycja firmy w momencie rozmów o podwyżce jest stabilna. Jeszcze lepiej, jeśli Twoje bezpośrednie zaangażowanie przekładało się w ostatnim czasie na wzrost przychodów. Nie ma nic gorszego niż rozmowa o większych pieniądzach, gdy wokół głośno mówi się o problemach finansowych w przedsiębiorstwie.
Przemyśl dobrze wszystkie aspekty swojej pracy, o których chciałbyś z szefem porozmawiać. Dobre przygotowanie, a jeszcze lepiej spisanie na kartce Twoich argumentów, usprawni z pewnością rozmowę.
Zaplanuj spotkanie dotyczące podwyżki
Umów się na rozmowę z przełożonym. Poinformuj go, jaki cel ma spotkanie i wspólnie wybierzcie odpowiadający obu stronom termin i godzinę.
Niech to nie będzie raczej poniedziałkowy poranek, ani piątkowe popołudnie. Udana rozmowa na pewno zależy od samopoczucia szefa, ale na to raczej nie masz większego wpływu. Chyba, że możesz się pochwalić jakimś dużym sukcesem sprzedażowym, otrzymaną nagrodą, pochwałą od kontrahenta, czy uzyskaniem świetnej oceny na ostatnim szkoleniu. Warto próbować przywołać takie aspekty, mogą okazać się pomocne.
Pokaż się z najlepszej strony
Podczas rozmowy zaprezentuj się najlepiej, jak potrafisz. Bądź rzeczowy, konkretny, opieraj się na faktach, liczbach, czynach. Wskaż swój staż pracy, pokaż doświadczenie, podkreśl zaangażowanie, wiedzę, kompetencje. Daj się poznać jako ekspert, ktoś trudny do zastąpienia.
Przygotuj szefowi spis swych osiągnięć, sukcesów, zdobytych kwalifikacji. Daj mu ten wykaz, by mógł się do niego odnieść na spokojnie, gdy Ciebie już nie będzie w pokoju. Twój szef ma pozostać w przekonaniu, że ma wartościowego pracownika, o którego warto dbać, motywować, pozwalać mu się rozwijać, może awansować, a z pewnością wykorzystać jego potencjał.
Podczas spotkania zachowaj spokój. Bądź pewny siebie, ale nie arogancki. Wypowiadaj się rzeczowo i na temat. Unikaj sporów. Słuchaj uważnie drugiej strony.
Wybierz najlepiej dla siebie
Jeśli uda Ci się uzyskać podwyżkę, możesz sobie gratulować! Jeżeli szef zaproponuje inne gratyfikacje, nie stawaj od razu okoniem. Daj sobie czas do namysłu. Przemyśl każdą propozycję i umów się na ponowne spotkanie.
W sytuacji odmowy ze strony szefa, masz prawo oczekiwać rzeczowych argumentów stojących za takim stanowiskiem. Wysłuchaj ich, ustosunkuj do nich. Jednocześnie spytaj, kiedy widzi realna szansę na powrót do dalszych rozmów na ten temat.
Gdyby okazało się, że postawa przełożonego wskazuje na minimalne lub zerowe szanse otrzymywania wyższego wynagrodzenia, zrób wewnętrzne podsumowanie swojego życia zawodowego. Być może nie warto tkwić w tym samym miejscu kolejny rok, lecz pokusić się o zmianę pracy.
Ocena sytuacji należy jednak do Ciebie. Rozważ wszystkie za i przeciw.
Podejmij decyzje i trzymaj się wewnętrznego głosu rozsądku.