Ratownictwo medyczne – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Przeważnie jeden przedmiot maturalny punktowany jest podczas rekrutacji na Ratownictwo medyczne. Kandydaci mają do wyboru najczęściej biologię, chemię, matematykę, ale też inne przedmioty. Sprawdź, z którego przedmiotu musisz uzyskać jak najlepsze wyniki, jeśli decydujesz się na studia w określonej uczelni. Zobacz, gdzie można studiować Ratownictwo medyczne i jak wygląda rekrutacja na studia.
Ratownictwo medyczne oferują przede wszystkim uczelnie i wydziały medyczne, wiele zawodowych szkół wyższych oraz niepublicznych uczelni o profilu medycznym. Kandydaci na studia powinni wyróżniać się doskonałą kondycją i odpornością, poczuciem odpowiedzialności, gotowością do pracy w trudnych warunkach i umiejętnością reagowania w sytuacjach nieprzewidywalnych.
Kształcenie obejmuje duży zakres wiedzy medycznej, zatem łatwość nauki przedmiotów z dziedziny biologii, chemii będzie dużym atutem.
Ratownictwo medyczne – jakie przedmioty na maturze?
Sprawdzamy zasady rekrutacji obowiązujące na Ratownictwie medycznym w wybranych szkołach wyższych.
W Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie kandydaci wybierają jeden przedmiot spośród: język angielski, matematyka, biologia lub chemia.
Na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi punktowane są przedmioty obowiązkowe (język polski, język obcy i matematyka oraz jeden przedmiot wybrany spośród: biologia, chemia, fizyka lub informatyka.
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu punktuje jeden przedmiot spośród: biologia, chemia, matematyka, fizyka, fizyka i astronomia.
Również jeden przedmiot (biologia, chemia lub fizyka/fizyka i astronomia) wymagany jest na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.
W Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy kandydaci wybierają jeden przedmiot spośród: biologia, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, matematyka, geografia albo informatyka.
Za przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym uzyskuje się więcej punktów.
Rekrutacja do niepublicznych szkół wyższych najczęściej polega na złożeniu kompletu dokumentów. Kandydaci przyjmowani są według kolejności zgłoszeń do wyczerpania limitu miejsc.
Szczegółowy zasady naboru i informacje o limitach miejsc i progach punktowych warto sprawdzać w serwisach wybranych szkół wyższych. Zobacz, które uczelnie oferują studia na Ratownictwie medycznym.
Ratownictwo medyczne – inne kierunki
Alternatywą do studiów na Ratownictwie medycznym są inne kierunki medyczne. Kandydaci aplikują przykładowo również na takie studia:
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces.