Studia matematyczne w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim
Matematyka to uniwersalny język, którym można opisać większość zjawisk świata materialnego. To także istotna część ludzkiej kultury.
Matematyka prawdopodobnie towarzyszy ludziom od samego początku. Odkrycia matematyczne w XX i XXI ogłaszane są jedno za drugim w coraz szybszym tempie, rośnie także liczba matematycznych problemów do rozwiązania. Dlatego też zapotrzebowanie na matematyków z kierunkowym wykształceniem jest coraz większe.
Umiejętności nabywane podczas studiowania na kierunku matematyka pozwalają na własny rozwój oraz są cenione przez pracodawców. Logiczne myślenie, kreatywność, samodzielność, analiza problemów, umiejętność nabywania złożonej wiedzy - to wszystko przydaje się w przyszłej pracy w różnych branżach. Studia matematyczne i na kierunkach pokrewnych pozwalają na rozwój kariery w zależności od indywidualnych preferencji.
Gdzie studiować kierunki matematyczne?
Jeżeli chcesz studiować matematykę w województwie zachodniopomorskim, to jedyną opcją jest Szczecin.
Studia na kierunku matematyka ma w ofercie edukacyjnej tylko Uniwersytet Szczeciński
Jednak pomimo, że jest to jedyna oferta, jeżeli chodzi o studiowanie matematyki w województwie zachodniopomorskim, to jest ona w miarę rozbudowana. Do wyboru jest kilka specjalności:
- zastosowania matematyki,
- teoria kodowania (tylko studia stacjonarne),
- specjalność nauczycielska.
Matematyka w Szczecinie dostępna jest na studiach I i II stopnia, w trybie stacjonarnym (dziennym) i niestacjonarnym (zaocznym).
Rekrutacja na studia matematyczne w Szczecinie
Aby studiować matematykę w Szczecinie, należy na maturze zdawać matematykę. Pod uwagę będą brane także takie przedmioty, jak: chemia, fizyka i astronomia lub fizyka oraz informatyka. W dalszej kolejności znaczenie będą miały dowolny język obcy nowożytny i język polski.
Dlaczego warto wybrać matematykę?
W trakcie studiowania matematyki, oprócz nauki rozwiązywania typowo matematycznych problemów, studenci ze Szczecina uczą się podstaw informatyki (programowanie, komunikacja elektroniczna, tworzenia i administrowania bazami danych). Ponadto zdobywają wiedzę obowiązującą na państwowym egzaminie dla aktuariuszy. Część kwalifikacji obejmuje techniki kryptoanalizy i ochrony informacji niejawnych. Inny zakres kompetencji obejmuje wykorzystywanie symulacji komputerowych do analizy i eksploatacji systemów automatyki stosowanej w przemyśle. Jest również coś dla osób, które chcą zostać nauczycielami - nauka prowadzenia lekcji matematyki w szkole, również przy wykorzystaniu oprogramowania specjalistycznego.
Praca po matematyce?
Absolwenci, którzy ukończyli studia matematyczne w Szczecinie pracują jako: analitycy finansowi, analitycy ryzyk ubezpieczeniowych czy systemów, a także jako osoby wdrażające systemy automatyzujące prace w różnych branżach. Są wśród nich także nauczyciele w szkołach różnego typu.
Miejsca pracy absolwentów matematyki ze Szczecina to: banki, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, przemysł, instytucje edukacyjne.