Studiuję archeologię - rozmowa z Michałem Więckowskim, studentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Interesuję się archeologią wojenną i podwodną, historią oraz sportem - mówi Michał Więckowski, student UMK w Toruniu.
Jak wspominasz maturę?
Maturę wspominam w miarę dobrze. Ogólnie nie stresowałem się, może tylko lekki cykor złapał mnie na rozszerzonym WOSie. Tematem prezentacji ustnej było przedstawienie wizji wsi na obrazach Józefa Chełmońskiego i w powieści Władysława Reymonta „Chłopi”. Przedstawiałem ją w piątek trzynastego o godzinie trzynastej, więc nie zabrakło dodatkowego stresu. Niby to tylko przesądy, ale gdy wszedłem, nie działał komputer.
Dlaczego wybrałaś studia na kierunku archeologia?
Od dawna interesowałem się historią i archeologią. W mojej biblioteczce domowej jest sporo książek na ten temat. Lubię szukać informacji archeologicznych w internecie, śledzę zagraniczne programy telewizyjne.
Czy ktoś doradzał Ci w wyborze studiów i uczelni?
Tak. W wyborze pomagał mi mój kolega.
Jak wyglądają zajęcia na archeologii?
Zajęcia na archeologii są bardzo zróżnicowane i to sprawia, że równocześnie ciekawe. Na laboratoriach badamy szczątki zwierząt, ludzi, narzędzi skonstruowanych przez pierwotnego człowieka. Podczas wykładów uczymy się teorii, historii, sposobów badań archeologicznych. Dopiero na ćwiczeniach i laboratoriach możemy użyć tej wiedzy w praktyce. Na drugim roku wybiera się specjalizację: archeologią podwodną, ogólną, konserwatorstwo bądź archeologię architektury. Wtedy do przedmiotów ogólnych dochodzą zajęcia z danej specjalizacji i wówczas studenci dowiadują się konkretnych informacji z danego zakresu materiału.
Które przedmioty wydają Ci się najbardziej interesujące, a które sprawiają najwięcej kłopotu?
Według mnie najbardziej interesujące zajęcia to antropologia. Podczas tych zajęć badamy szczątki ludzi, rozpoznajemy, na co chorowali i jak różnił się ich szkielet od naszego. Kolejnym ciekawym przedmiotem jest archeologia śródziemnomorska. Tutaj dowiadujemy się szystkiego o Grecji, Rzymie i Egipcie. Poznajemy początki tych państw, architekturę, sztukę i urbanistykę. Jest także podobny przedmiot, ale dotyczący naszego kraju. Mam na myśli archeologię ziem polskich. Na tych zajęciach poznajemy życie społeczeństwa jeszcze przed Chrztem Polski. Czasem bywa lekki problem z językiem łacińskim i wstępem do archeologii środowiskowej, gdzie badamy florę w czasach holocenu i plejstocenu. Ale dajemy radę.
Zastanawiasz się nad swoją przyszłością zawodową? Gdzie chciałbyś pracować?
Nie zastanawiam się jeszcze nad tym. Wiem, wiem, wypadałoby powoli myśleć o pracy, ale wychodzę z założenia, że mam jeszcze czas.
Masz jakiś sprawdzony sposób na sesję?
Tak. Jest jeden sprawdzony, skuteczny i gwarantowany sposób na zaliczenie egzaminów. Po prostu uczyć się. To najlepsze i najprostsze wyjście.
Jak radzisz sobie ze stresem przed egzaminami?
Chyba należę do tej grupy studentów, którzy nie mają problemów ze stresem. Po prostu staram się nie myśleć w sposób, który mógłby mnie spinać. Wychodzę z założenia, że to niczemu nie służy, więc się po prostu nie nakręcam w czasie sesji. Robię swoje i jak na razie, idzie mi to dobrze.
Co najbardziej podoba Ci się w mieście, w którym studiujesz?
Toruńska starówka ma świetny klimat. W ogóle miasto podoba się tym, którzy widzą je po raz pierwszy. Jest malowniczo położone nad Wisłą, ma wiele zielonych miejsc, gdzie można jeździć rowerem, pójść na długi spacer, zwyczajnie odpocząć. No i oczywiście bardzo ważna jest rewelacyjna atmosfera Torunia. Dla studenta to szczególnie ważne, żeby było gdzie się spotkać z kumplami, wypić piwo, obejrzeć koncert, zapomnieć o codzienności.
Jak spędzasz czas wolny? Masz jakieś pasje, którym poświęcasz każdą wolną chwilę?
Interesuję się archeologią wojenną i podwodną, historią oraz sportem, więc to zajmuje sporą część mojego wolnego czasu. Oprócz tego chodzę na basen i gram w piłkę nożną. Oczywiście nie można zapomnieć o spotkaniach ze znajomymi w toruńskich klubach i pubach. Nie narzekam na nudę, wręcz mam poczucie, że doba jest za krótka.
O czym najczęściej rozmawiasz ze znajomymi?
Ze znajomymi gadamy na najróżniejsze tematy: o polityce, historii, sporcie, muzyce. No i obowiązkowo rozmawiamy o dziewczynach.
Jakie masz plany na wakacje?
Pierwszy miesiąc moich wakacji to praktyki. Później trzeba zarobić na wyjazd, więc poszukam jakiegoś dorywczego zatrudnienia. W planach mam Irlandię lub Tatry.
O czym marzysz?
Marzę o podróży w dzikie tereny świata. Bardzo bym też chciał, żeby u nas w kraju było normalnie.
(god)