Studiuję ekonomię - rozmowa z Justyną Pszkit, studentką Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku

Jak wspominasz maturę?

Maturę wspominam bardzo pozytywnie. Pamiętam, żematematyka podstawowa była łatwa, a atmosfera podczas ustnych egzaminów bardzo dobra. Tak więc z egzaminu dojrzałości zachowałam same dobre wspomnienia.

Dlaczego wybrałaś studia na kierunku ekonomia?

Zdecydowałam się na ekonomię, ponieważ ukończyłam technikum ekonomiczne i ta dziedzina była mi bliska. Uznałam, że warto kontynuować ten kierunek i rozwijać się dalej na tym polu.

Czy ktoś doradzał Ci w wyborze studiów i uczelni?

Nikt mi nie doradzał w wyborze studiów i uczelni. Ta decyzja należała tylko do mnie.

Jak wyglądają zajęcia na ekonomii?

Zajęcia na ekonomii są dobrze zorganizowane. Wykładowcy są różni, jedni tłumaczą lepiej, inni gorzej. Na pierwszym roku są zajęcia z mikro i makroekonomii oraz matematyki. Na drugim roku w 4 semestrze są tzw. proseminaria, czyli zajęcia przygotowujące do pisania pracy licencjackiej i omawiające podstawowe zasady jej pisania. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zwolnienia z egzaminu z wykładu przy zaliczeniu ćwiczeń na 5.

Które przedmioty wydają Ci się najbardziej interesujące, a które sprawiają najwięcej kłopotu?

Dla mnie osobiście najbardziej interesujące przedmioty to prawo turystyczne, prawo ogólne, agroturystyka, organizacja turystyki w Polsce oraz zastosowanie informatyki w turystyce. Natomiast najmniej ciekawymi przedmiotami są socjologia, polityka społeczna oraz logika.

Gdybyś jeszcze raz miała dokonać wyboru uczelni i kierunku studiów, to decyzja byłaby taka sama czy inna?

Myślę, że nie zmieniłabym zdania. Czuję na uczelni dobrą i przyjazną atmosferę. Wybrałam studia zgodne ze swoimi zainteresowaniami. Tematyka zajęć jest interesująca i w większości wypadków nauka jest przyjemna.

Zastanawiasz się nad swoją przyszłością zawodową? Gdzie chciałabyś pracować?

Ponieważ realizuję specjalizację „ekonomika i organizacja turystyki”, to chciałabym pracować w obiektach hotelarskich, punktach obsługi turysty lub np. w urzędzie miasta, w dziale turystyki i rekreacji. Inna opcja to otworzenie własnej działalności gospodarczej związaną z turystyką.

Masz jakiś sprawdzony sposób na sesję?

Według mnie najlepszym sposobem na sesję jest po prostu systematyczna nauka odpowiednio wcześniej zaplanowana, a nie na dzień przed egzaminem.

Jak radzisz sobie ze stresem przed egzaminami?

Staram się przygotować do sesji w taki sposób, by stresu było jak najmniej. Jeśli sama mam poczucie, że opanowałam materiał i mam wiedzę z danego przedmiotu, to stres jest niewielki.

Co najbardziej podoba Ci się w mieście, w którym studiujesz?

Płock jest pięknym miastem nad Wisłą, z urokliwą starówką. To położenie nad największą polską rzeką nadaje mu niezwykły charakter. Bardzo lubię wychodzić na długie spacery wzdłuż Wisły, bo wspaniale wówczas wypoczywam i relaksuję się.

Jak spędzasz czas wolny? Masz jakieś pasje, którym poświęcasz każdą wolną chwilę?

Lubię grać na gitarze, czytać książki i słuchać muzyki. Czasem po prostu zdarza mi się posiedzieć przy komputerze i szukać informacji w internecie oraz gadać ze znajomymi, oglądać telewizję.

O czym najczęściej rozmawiasz ze znajomymi?

Rozmawiamy na różne tematy, np. o polityce, o tym, co się dzieje w mieście, o sprawach związanych z turystyką (Euro 2012). Poruszamy wiele naprawdę najróżniejszych spraw.

Jakie masz plany na wakacje?

Zamierzam iść do pracy, a następnie wyjechać na wczasy gdzieś w Polsce.

O czym marzysz?

Moje marzenia są bardzo prozaiczne. Chciałabym mieć dobrą pracę i zdrową rodzinę.

(god)