Stypendia Pomostowe to most do lepszej przyszłości
Program Stypendiów Pomostowych to jeden z największych pozarządowych programów stypendialnych w Polsce. Co roku średnio 500 maturzystów dostaje wsparcie finansowe na pierwszy rok studiów, co pozwala im na realizowanie pasji i poświęcenie się nauce bez obaw o koszty życia studenckiego. W tym roku rekrutacja do Programu rusza 7 lipca.
Program Stypendiów Pomostowych
Program Stypendiów Pomostowych istnieje od 2002 roku, a więc od 21 lat realizuje swoją misję przyspieszania rozwoju i samodzielności młodzieży, wzmacniania wiary młodych ludzi we własne możliwości i zmniejszania nierówności w dostępie do wyższej edukacji.
Programem, zainicjowanym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, zarządza Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości. W tym roku rusza już 22. edycja stypendiów pomostowych, podczas której komisje stypendialne przyznają około 500 stypendiów w kwocie 7 tys. złotych.
Oprócz fundowania stypendiów Program oferuje również swoim stypendystom liczne warsztaty i szkolenia rozwijające kompetencje miękkie, które ułatwią studentom wejście na rynek pracy i budowanie kariery zawodowej. Co roku organizowana jest także Konferencja „Naukowy Start”, która jest okazją spotkania się (i budowania sieci kontaktów) z innymi stypendystami pomostowymi oraz absolwentami Programu. Jej celem jest dzielenie się zainteresowaniami i wynikami pierwszych badań naukowych, interdyscyplinarna wymiana wiedzy, a także zdobycie doświadczenia przemówień publicznych.
„ - Program Stypendiów Pomostowych to inwestycja w przyszłość, w młode pokolenie. Wspieramy ich w rozwoju, zachęcamy do zaangażowania społecznego i przygotowujemy do wejścia na rynek pracy”. - dr Zofia Sapijaszka, prezeska zarządu Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości.
Sylwetka kandydata aplikującego o stypendium
Stypendium pomostowe w wysokości 7 tys. wypłacane jest w ratach przez 10 miesięcy roku akademickiego.
W tym roku, od 7 lipca wnioski o stypendium mogą składać maturzyści przyjęci na polskie uczelnie publiczne na I rok studiów dziennych pochodzący ze wsi lub miejscowości do 20 tys. mieszkańców i z niezamożnych rodzin (dochód brutto na osobę nie może przekraczać 2443 zł), zdobywający dobre wyniki w nauce.
Oprócz wymienionych powyżej wymagań kandydat powinien spełniać również jeden z poniższych warunków:
- być dzieckiem byłego pracownika PGR
- być finalistą(tką) olimpiady przedmiotowej w szkole średniej
- pochodzić z rodziny wielodzietnej lub być wychowankiem(ką) rodziny zastępczej bądź państwowego domu dziecka
- posiadać rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej biorącej udział w programie
„ - Stypendia Pomostowe towarzyszyły mi od początku studiów, który był momentem przełomowym, bo rozpoczynałam samodzielne życie w dużym mieście, w nowym środowisku. Dzięki stypendium miałam poczucie bezpieczeństwa i mogłam poświęcić czas na studiowanie i rozwój osobisty”. - Kinga Kania-Królak, absolwentka Programu Stypendiów Pomostowych.
Jak aplikować?
Rekrutacja do Programu przebiega online na stronie www.stypendia-pomostowe.pl
Aplikacja do składania wniosków aktywna będzie od 7 lipca do 18 sierpnia 2023 roku.
Ścieżka stypendysty pomostowego
Osoba, która dostanie stypendium pomostowe na I rok studiów, określana jest mianem stypendysty pomostowego. W związku z tym może korzystać z oferty edukacyjnej programu, a także aplikować o stypendia na kolejne lata nauki, na staże zagraniczne i o stypendia językowe przez cały etap swojej nauki na uczelni, nawet jeśli przestał(a) pobierać stypendium po I roku studiów.
Stypendysta pomostowy wykazujący dobre wyniki w nauce może aplikować o stypendia na kolejne lata nauki: PRYMUS (na II rok), KORPORACYJNE (na III i IV rok studiów jednolitych magisterskich lub I rok studiów II stopnia); do wyboru ma również stypendia językowe (roczny kurs języka angielskiego, kończący się egzaminem na poziomie FCE, CAE lub innym, równorzędnym) oraz staże zagraniczne.
Przez cały etap zdobywania wyższego wykształcenia, Program dba o rozwój swoich studentów, organizując liczne warsztaty i szkolenia, zarówno online, jak i stacjonarnie. A od listopada 2021 roku, o poszerzenie swoich kompetencji przyszłości stypendyści mogą zadbać, wykonując kursy na darmowej platformie ekampus.pl.
Stypendyści pomostowi w ramach Programu realizują działania społeczne, poprzez wolontariat w programie PROJEKTOR lub stworzenie Indywidualnego Projektu Społecznego (IPS). Aktywność społeczna stypendystów ma na celu pobudzenie ich do działania na rzecz wspólnego dobra i uwrażliwienie na potrzeby lokalnych społeczności.
„ - Program Stypendiów Pomostowych daje mi możliwość rozwoju. No i nie ukrywam, że jest dla mnie także jeszcze większą motywacją do działania i nauki. Miejscowość, z której pochodzę to wieś, która wokół siebie nie ma żadnej większej metropolii. Stypendium daje mi motywację do podejmowania działań społecznych, na rzecz tej mikro-wspólnoty. Uświadamia mi, że warto docenić swoją małą ojczyznę i dać coś od siebie dla mieszkańców.”. - Jagoda Karpińska, stypendystka pomostowa.