Stypendium rektora na studiach
Najlepsi studenci mogą liczyć na finansową nagrodę za ponadprzeciętne wyniki i osiągnięcia naukowe w postaci stypendium rektora. Dowiedz się, jakie należy spełnić warunki. Kto i kiedy może skorzystać z takiego wsparcia materialnego.
Stypendium rektora przyznawane jest najwcześniej na drugim roku studiów i wypłacane przez okres dziesięciu miesięcy, chyba, że dotyczy ostatniego roku nauki, który trwa jeden semestr, wówczas przez okres pięciu miesięcy.
Kto może otrzymać stypendium rektora?
Stypendium Rektora może otrzymać student, który w poprzednim roku studiów uzyskał wysoką średnią ocen lub osiągnięcia naukowe, artystyczne lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.
Stypendium Rektora przysługuje studentowi nie wcześniej, niż po zaliczeniu pierwszego roku studiów I stopnia. Wyjątkiem jest student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest:
- laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty;
- medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie
Kryteria przyznania stypendium rektora
Warunkiem uzyskania stypendium rektora jest zaliczenie w terminie sesji egzaminacyjnej kończącej poprzedni rok studiów i uzyskanie średniej ocen za poprzedni rok studiów w określonej wysokości. Bywa, że wymagana średnia jest inna dla różnych wydziałów czy nawet kierunków studiów. Warto to wcześniej sprawdzić, aby minimalna różnica nie zaważyła o utracie prawa do tego świadczenia. Poza tym znajomość celu motywuje do większego wysiłku i walki o lepsze oceny cząstkowe.
Stypendium rektora nie jest przyznawane automatycznie. Konieczne jest złożenie wniosku zgodnie z zasadami obowiązującymi na danej uczelni. Jeśli podstawą przyznania stypendium są osiągnięcia pozauczelniane, konieczne jest dołączenie odpowiednich dokumentów, mogące je potwierdzić.
Wspomniane osiągnięcia naukowe, artystyczne albo wysokie wyniki sportowe muszą być związane z dodatkową, nieobowiązkową aktywnością studenta i nie mogą wynikać z realizacji planu i programu kształcenia.
Studenci kilku kierunków realizowanych jednocześnie mogą liczyć na stypendium na jednym z nich (co zrozumiałe – na tym, gdzie uzyskają najlepsze wyniki).
Stypendium rektora nie przysługuje studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
- magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
- licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.
Liczba laureatów stypendium rektora ustalana jest na podstawie odsetka osób uprawnionych. W praktyce przyznaje się je nie więcej niż 10% studentów na określonym kierunku studiów.
Ile wynosi stypendium rektora?
Środki na stypendium rektora (tak jak na stypendium socjalne i stypendium dla osób niepełnosprawnych i zapomogę) pochodzą z Funduszu Stypendialnego, czyli środków przyznawanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w formie dotacji.
Stypendium rektora jest wolne od podatku.
Wysokość stypendium ustalana jest wewnętrznie przez każdą uczelnię.
Przykładowo są to kwoty:
Uniwersytet Jagielloński – 950 zł
Uniwersytet Gdański – 850 zł
Uniwersytet Warszawski – 915 zł
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – 800 zł
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie- od 500 zł do 1200 zł
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu – od 650 zł do 1150 zł
Kiedy wniosek o stypendium rektora?
Szczegółowe harmonogramy składania i rozpatrywania wniosków publikowane są na stronach internetowych uczelni. Zawsze jednak jest to początek roku akademickiego, a więc pierwsze dni października.
Wypłaty stypendium rektora następują według przyjętego harmonogramu, zdarza się, że pierwsza wypłata następuje najczęściej nieco później, nawet w grudniu, z wyrównaniem za poprzednie miesiące.
Jeśli więc wiesz, że masz podstawę, aby wnioskować o takie wsparcie finansowe, przygotuj wcześniej wszystkie wymagane dokumenty, aby we wskazanym terminie spełnić określone formalności. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku musisz się uzbroić w cierpliwość w oczekiwaniu na wypłatę świadczenia.