​Życie studenckie w Szczecinie

Oswojenie miasta akademickiego, w którym mamy spędzić kilka najbliższych lat oraz odnalezienie się w nowej, studenckiej rzeczywistości może być początkowo trudne. Przyjrzeliśmy się kilku kwestiom związanym z uczelnianym życiem – liczymy na to, że nasz mini przewodnik będzie pomocny.


Gdzie zamieszkać w Szczecinie?

Szerzej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Przeczytajcie o możliwościach zakwaterowania w szczecińskich akademikach oraz kosztach wynajmu mieszkań idealnych na czas studiów.


Komunikacja w mieście

Najlepiej byłoby zamieszkać jak najbliżej uczelni - spacer na wykład to bardzo budżetowa opcja przemieszczania się. Najczęściej jednak do szkoły trzeba dojechać. Jeśli bilet liniowy wystarczy, to w przypadku studentów będzie to koszt 35 zł miesięcznie, 91 zł za 3 miesiące, 147 zł za semestralny, 5-miesięczny bilet. Z kolei 3-miesięczny bilet sieciowy to koszt dla studenta w wysokości 130 zł, bilet semestralny (5-miesięczny) kosztuje 210 zł.

Tańsza opcja od wczesnej wiosny do późnej jesieni: Szczeciński Rower Miejski. Przez 20 minut można korzystać z roweru za darmo. Jeśli zmieścisz się w godzinie - zapłacisz 1 zł, 2 godziny korzystania to 3 zł, 3 godziny - 5 zł, a każda kolejna - 7 zł.


Uczelniane formalności

Miejscem, które często będziecie odwiedzać w ciągu roku akademickiego jest wydziałowy dziekanat. To właśnie tam odbierzecie bardzo ważny dokument - legitymację, która stanowi dostęp do wielu zniżek przewidzianych dla studentów - począwszy od przejazdów PKP i komunikacją miejską, przez upusty w księgarniach, wybranych lokalach gastronomicznych, na biletach kinowych, teatralnych, wejściówkach do płatnych klubów skończywszy.

Studenci do 26 roku życia podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członkowie rodziny ubezpieczonego. Warto jednak wcześniej zarejestrować się w wybranej przychodni w Szczecinie. Kiedy zajdzie konieczność skorzystania ze świadczenia opieki zdrowotnej, formalności będą już załatwione.


Pomoc materialna

Studenci mogą wnioskować o wsparcie materialne - muszą wykazać, że sytuacja finansowa w ich rodzinie, czyli dochód na członka rodziny, spełnia wskazane przez uczelnię kryteria. Dodatkowo rozpatrywane są kwestie zdrowotne, niezależnie przyznawane są stypendia dla niepełnosprawnych. Warto na początku roku akademickiego zapoznać się z wymogami przyznawania stypendiów za wyniki w nauce – może się okazać, że trochę więcej wkuwania przełoży się na całkiem miły zastrzyk finansowy każdego miesiąca.


Organizacje studenckie i inne formy zrzeszenia

Jeśli masz w sobie żyłkę działacza i aktywisty, wstąp w szeregi ludzi zaangażowanych - na uczelniach masz możliwość aktywnego działania. Przykładowo parlament studencki prowadzi działalność w zakresie spraw socjalno-bytowych, kulturalnych, naukowych, sportowo-turystycznych. Swoje pasje i zainteresowania możesz rozwijać w licznych kołach naukowych, których tematykę i zakres prezentują poszczególne wydziały czy uczelnie. W zależności od zainteresowań i upodobań na uczelniach czekają kluby sportowe, sekcje teatralne, turystyczne, chóry.


Po godzinach

W końcu nie samą nauką żyje student. Oferta szczecińskich pubów i klubów jest bardzo bogata. Każdy znajdzie miejsce z ulubioną muzyką i klimatem. Polecamy wybrane z nich: klub Grey, Pawilon 48 Coctail Bar, Disco na Deptaku, Hormon, Pinokio, Lulu Club, Free Blues Club. Ważny adres dla miłośników nocnego życia - Deptak Bogusława. Tam nie będziecie się nudzić.

W ciepłe dni ożywają bulwary nad Odrą. Można tu zjeść lody, napić się kawy, odpocząć z książką.

W samym Szczecinie jest kilkanaście jezior i stawów i tyle samo parków. Tak liczne tereny rekreacyjne przyciągają miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu, amatorów joggingu, nordic walking czy jazdy na rowerze. Amatorzy sportów wodnych nie będą zawiedzeni – w marinach działają wypożyczalnie kajaków, motorówek, jachtów.

W portowym mieście wielu jezior, przytulonym do Zalewu Szczecińskiego nie może zabraknąć akcentów morskich. Prawdziwym świętem Szczecina są coroczne Dni Morza. Na kilka dni przy szczecińskich nabrzeżach tłoczą się majestatyczne żaglowce z całego świata. Imprezie towarzyszą dodatkowe atrakcje: koncerty, wystawa zabytkowych jednostek pływających, jarmark pod żaglami, kolorowe korowody.

Paryż Północy, miasto magnolii, zielone miasto - skąd wzięły się te określenia Szczecina? Przekonajcie się sami.

Miłego studiowania w Szczecinie!