​Życie studenckie w Toruniu

Przyjrzeliśmy się, jak wygląda życie studentów w Toruniu. Doradzamy osobom przyjezdnym, jak odnaleźć się w nowym miejscu, jakie atrakcje oferuje to urokliwe rodzinne miasto Mikołaja Kopernika.


Coś dobrego dla każdego w Toruniu

Studia to przecież nie tylko nauka. To w końcu jeden z najlepszych okresów w życiu, czas na nowe znajomości, rozwijanie swoich pasji, poszukiwanie nowych zainteresowań. Każda uczelnia oferuje swoim studentom aktywności i możliwości zrzeszenia w klubach, kółkach czy organizacjach o określonym profilu.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika – wskazując jedne z bardziej niestandardowych propozycji - zrzesza miłośników nurkowania i badaczy głębin w Akademickim Klubie Badań Podwodnych czy amatorów biegów długodystansowych w Klubie Maratońskim. Przy uczelni działa klub Od Nowa promujący, oprócz królującego dotąd w klubie jazzu, bluesa, rocka i kina, również sztukę współczesną i muzykę klasyczną. Wybrane organizacje studenckie to ELSA-Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa, Europejskie Forum Studentów AEGEE-Toruń przy Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych, AIESEC Toruń.

W toruńskiej Wyższej Szkole Bankowej prężnie działa Samorząd Studencki. Do jego inicjatyw należy organizacja obowiązkowych dla pierwszoroczniaków otrzęsin, połowinek przewidzianych dla studentów drugiego roku czy zakończenia studiów po obronach. Dwa razy do roku w WSB odbywa się Wampiriada, czyli akcja krwiodawstwa.

Juwenalia to coroczne święto wszystkich studentów, które w Toruniu, w nawiązaniu do tradycji piernikowej, organizowane są pod nazwą Piernikalia.


Kulturalny student w Toruniu

Do obowiązkowych przystanków na turystycznej mapie Torunia doprowadzą wszystkie przewodniki i drogowskazy. My zatrzymajmy się przy kilku. Dwór Artusa zachwyca swoją architekturą, ale to przede wszystkim centrum kultury, imprez plenerowych, festiwali, promocji twórców, prezentacji ich dokonań artystycznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się jesienny Forte Artus Festival, plenerowy festiwal Koncerty pod Gwiazdami, cykliczne wydarzenia: Świat i okolice, Czwartki z filozofią, Filmowe poniedziałki, OBIEKTYWnie o przyrodzie.

Do kalendarza toruńskich imprez na stałe wpisał się Międzynarodowy Festiwal Światła Bella Skyway Festival. Dzięki licznym projekcjom i instalacjom świetlnym budynki, parki, skwery ożywają i zyskują całkiem nowe oblicze.

Pomysłem na weekendowe odprężenie po tygodniu pracy może być impreza klubowa. Większość klubów muzycznych zlokalizowanych jest w obrębie czy okolicy Starego Miasta. Lizard King oferuje koncerty, imprezy taneczne, stand-upy. Klimatyczny, nietuzinkowy Muzyk – jam session club – fajny pub do posiedzenia przy muzyce na żywo. Hipisówka to z kolei np. karaoke, darty i muzyka na żywo przy najlepszej w mieście cytrynówce. W Kafejce oprócz egzotycznych drinków i wyśmienitej kawy – niepowtarzalna atmosfera przy sziszy w dobrej cenie.


Gdzie zjeść i nie zbankrutować?

Zabiegany między wykładami student na rozwijanie gastronomicznych talentów raczej nie ma czasu. Nie pogardzi zatem ciepłym, smacznym, tanim i szybko zaserwowanym obiadem – taką opcję gwarantują wiecznie żywe bary mleczne. Wbrew nazwie zjeść w nich można klopsy, gołąbki, żurek czy udko kurczaka. W Małgośce przez 7 dni w tygodniu zjeść można śniadania, obiady i kolacje. Wszystko w bardzo dobrej cenie. Małe Conieco u Kasi to na pewno przepyszne pierogi i gołąbki jak u babci. Czy pizza z Kolorowego pieca smakuje lepiej? Sprawdźcie. I coś dla amatorów wege: restauracja Ciasna.


Przyjazny Toruń

Koszty życia w Toruniu są zdecydowanie niższe niż w innych, dużych miastach akademickich. Natomiast swoim urokiem, klimatem w niczym nie ustępuje on większym metropoliom. Staromiejskie kamieniczki powciskane w wąskie ulice, ozdobione szyldami w starodawnym stylu czy barwnymi rzeźbami postaci toruńskich mieszczan, poukrywanymi w gotyckich murach nadają miastu artystyczny klimat i przypominają o czasach, kiedy miasto powstawało. Przepiękne tereny spacerowe nad Wisłą i wiele obszarów zielonych to raj dla miłośników czasu wolnego na świeżym powietrzu, amatorów biegania, nordic walking, jazdy na rowerze i innych sportów.

Dogodnie położone uczelnie, łatwy dojazd komunikacją miejską właściwie do wszystkich części miasta, podkreślony już wielokrotnie niezaprzeczalny urok Torunia, może i duch wielkiego Polaka Mikołaja Kopernika - to wszystko sprawia, że studia w stolicy Kujaw nie mogą nie być niezapomnianym okresem w życiu.