Biotechnolog
Biotechnolog zajmuje się badaniem, wytwarzaniem i wykorzystywaniem wyodrębnionych substancji organicznych z żywych organizmów roślinnych i zwierzęcych.
Efekty pracy biotechnologów wykorzystywane są w medycynie, przemyśle spożywczym oraz ochronie środowiska. Ich zadaniem jest również ciągłe ulepszanie wykorzystywanych w przemyśle technologii, kierowanie projektowaniem, modernizacją i rozwojem zakładów biotechnologicznych.
Kandydat na biotechnologa powinien posiadać wiedzę z wielu dziedzin nauki, ponieważ biotechnologia jest dziedziną multidyscyplinarną.
Idealna osoba jest otwarta na nowe rozwiązania, potrafi odrzucić stereotypy, wykazuje się inwencją twórczą. Ważne jest także, aby biotechnolog nie miał alergii czy chorób skóry, które uniemożliwiałyby mu pracę przy organizmach roślinnych czy zwierzęcych.
Status społeczny
Z roku na rok można zaobserwować coraz większe zainteresowanie biotechnologią przez kandydatów na studia. Profesja biotechnologów cieszy się dużym prestiżem z racji niezwykle ważnego wkładu ich pracy w rozwój i funkcjonowanie wielu innych dziedzin.
Jak zostać biotechnologiem?
Aby uzyskać status biotechnologa, trzeba ukończyć studia wyższe. W grę wchodzą przede wszystkim uczelnie publiczne: uniwersytety, uczelnie biologiczno-przyrodnicze, politechniki. Zaledwie kilka szkół wyższych niepublicznych oferuje kształcenie na kierunku biotechnologia.
Można wybrać kierunek ściśle związany z biotechnologią, biologią czy inżynierią środowiska, ale także studia pokrewne: biotechnologia medyczna, biotechnologia molekularna, biomonitoring i biotechnologie ekologiczne, genetyka, analityka z diagnostyką molekularną, biofizyka molekularna i komórkowa.
Gdzie do pracy?
Absolwent biotechnologii może znaleźć zatrudnienie w laboratorium pracując nad zagadnieniami teoretycznymi (w wielu instytucjach dobrze widziany jest staż naukowy i tytuł doktora biotechnologii), w zakładach produkcyjnych, spożywczych, przemysłowych, firmach medycznych.
Inną opcją jest praca biotechnologa w charakterze przedstawiciela medycznego w firmie farmaceutycznej.
O swoich doświadczeniach w branży biotechnologicznej opowiada Adrianna Kędzierska-Mencfeld: