Jakiego zawodu szukasz?

Biotechnolog

Biotechnolog zajmuje się badaniem, wytwarzaniem i wykorzystywaniem wyodrębnionych substancji organicznych z żywych organizmów roślinnych i zwierzęcych.

Efekty pracy biotechnologów wykorzystywane są w medycynie, przemyśle spożywczym oraz ochronie środowiska. Ich zadaniem jest również ciągłe ulepszanie wykorzystywanych w przemyśle technologii, kierowanie projektowaniem, modernizacją i rozwojem zakładów biotechnologicznych.

Biotechnolog

Kandydat na biotechnologa powinien posiadać wiedzę z wielu dziedzin nauki, ponieważ biotechnologia jest dziedziną multidyscyplinarną.

Idealna osoba jest otwarta na nowe rozwiązania, potrafi odrzucić stereotypy, wykazuje się inwencją twórczą. Ważne jest także, aby biotechnolog nie miał alergii czy chorób skóry, które uniemożliwiałyby mu pracę przy organizmach roślinnych czy zwierzęcych.

Status społeczny

Z roku na rok można zaobserwować coraz większe zainteresowanie biotechnologią przez kandydatów na studia. Profesja biotechnologów cieszy się dużym prestiżem z racji niezwykle ważnego wkładu ich pracy w rozwój i funkcjonowanie wielu innych dziedzin.

Jak zostać biotechnologiem?

Aby uzyskać status biotechnologa, trzeba ukończyć studia wyższe. W grę wchodzą przede wszystkim uczelnie publiczne: uniwersytety, uczelnie biologiczno-przyrodnicze, politechniki. Zaledwie kilka szkół wyższych niepublicznych oferuje kształcenie na kierunku biotechnologia.

Można wybrać kierunek ściśle związany z biotechnologią, biologią czy inżynierią środowiska, ale także studia pokrewne: biotechnologia medyczna, biotechnologia molekularna, biomonitoring i biotechnologie ekologiczne, genetyka, analityka z diagnostyką molekularną, biofizyka molekularna i komórkowa.

Gdzie do pracy?

Absolwent biotechnologii może znaleźć zatrudnienie w laboratorium pracując nad zagadnieniami teoretycznymi (w wielu instytucjach dobrze widziany jest staż naukowy i tytuł doktora biotechnologii), w zakładach produkcyjnych, spożywczych, przemysłowych, firmach medycznych.

Inną opcją jest praca biotechnologa w charakterze przedstawiciela medycznego w firmie farmaceutycznej.

O swoich doświadczeniach w branży biotechnologicznej opowiada Adrianna Kędzierska-Mencfeld:



Powiązane zawody

Komentarze (13)

Biotech student
Może w Polsce faktycznie jest ciężko, ale przestronność kierunku jest wielkim atutem zagranicą.
18.05.2023
26.08.2020
M
Kierunek dla osób, które wiedzą, że będą to lubić, albo wiedzą, że medycyna nie dla nich (nie, bo się nie dostali, tylko, że np nie mają zdolności interpersonalnych niezbednych w medycynie). Już w trakcie studiów dostałam pracę w zawodzie, później też nie było problemu ze zmianą. Pieniądze ok, wiadomo, zawsze chce się więcej, ale naprawdę dobrze idzie się bardzo dobrze zakręcić zaraz po skończeniu kierunku. Powstało sporo start-upów, firm z R&D, więc przy odrobinie chęci spokojnie idzie pracę znaleźć... No chyba, że się poszło na ten kierunek, bo nie miało się innego popmysłu co zrobić z życiem.
Bezrobotny
Karierę da się zrobić jeśli ma się od groma publikacji w trakcie studiów i/lub ojca profesora. W innym przypadku bardzo ciężko. Praca za granicą to też bajka, firmy nawet nie chcą odpisywać do "świeżaka"... A studia ciekawe, tylko co z tego ?
10.03.2015
15.01.2015
INNY
Najbardziej denerwujące są jakieś dziwne kampanie Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego - zawód naukowiec, tam się znalazł nawet biotechnolog - chyba nie ma godziwej zapłaty dlatego zdecydował się "zagrać" w tym pełnym bajek spocie.
Iga
Pracy po biotechnologii nie ma. Nikt nie chce studentów tego kierunku przyjąć na praktyki, a co dopiero na staż ( o wynagrodzeniu na stażu należy zapomnieć). Na uczelni dziwią się, że ludzie to studiują. Na wszystko niby DUŻE dofinansowania, dotacje, granty, a zajęcia praktyczne wyglądają tak: wstęp teoretyczny 60-90 min, prezentacje STUDENTÓW następne 60 min, kolokwium i to się nazywa WIELKIE ZDOBYWANIE PRAKTYKI
15.01.2015
24.10.2013
Biotechnolog
Jestem biotechnologiem i prawie od 3 lat szukam pracy w zawodzie i nic.... Ciężko jest znaleźć pracę, zwłaszcza jak sie nie ma znajomości i min 3 lat doświadczenia w laboratorium. Na podkarpaciu i nie tylko... nie ma typowych firm biotechnologicznych Zdecydowanie nie polecam tego kierunku!!!!
siwy
Trudno po tym znaleźć pracę, chyba że jako przedstawiciel medyczny, kontroler jakości, laborant. Zarobki stosunkowo niewielkie.
23.10.2013
04.07.2013
Ellie
Myślę, że nie bez powodu po wpisaniu w google "biotechnolog" możemy zobaczyć kilka nagłówków typu 'biotechnolog - zawód przyszłości'. Zatrudnienie myślę, że można znaleźć w dużych koncernach - ciepła posadka gwarantowana i duuuże zarobki po kilku latach kariery :)
nina
to czy zawód jest ciekawy to kwestia zainteresowań, owszem studia są bardzo trudne, wymagające poświęcenia ale to zaowocuje w przyszłości ciepłą posadką z dobrym wynagrodzeniem, moja znajoma skończyła biotechnologię i ochronę środowiska i po 7 latach studiów zarabia niezła kasę ;)
02.12.2012
02.12.2012
nina
to czy zawód jest ciekawy to kwestia zainteresowań, owszem studia są bardzo trudne, wymagające poświęcenia ale to zaowocuje w przyszłości ciepłą posadką z dobrym wynagrodzeniem, moja znajoma skończyła biotechnologię i ochronę środowiska i po 7 latach studiów zarabia niezła kasę ;)
fly
Moim zdaniem to nie jest ciekawy zawód. Studia są strasznie ciężkie, napracować się trzeba, a potem z pracą w laboratorium różnie bywa... Nie wiadomo czy znajdzie się zatrudnienie bo to dość słabo pożądany zawód... Ciężko mi powiedzieć bo nikt z moich znajomych nie zajmuje się czymś takim. Może ktoś tu wyrazi swoją opinię?
03.11.2012
03.11.2012
asia55
mój kolega studiuje biotechnologię i muszę stwierdzić, że to bardzo trudny kierunek, wymagający wielu godzin nauki i poświecenia, ale chyba opłaca się taki trud jeśli w przyszłości chce się dobrze zarabiać
gryk
Zdecydowanie zdaję sobie sprawę z faktu, że zarobki zależą od firmy, charakteru i czasu pracy, niemniej chętnie dowiedziałbym się jak wyglądają widełki zarobków w akurat tym przypadku. Studia na tym kierunku nie należą do najłatwiejszych, także miło by było usłyszeć, że przekłada się to na odpowiednią gażę
27.10.2012