Biotechnolog

Biotechnolog zajmuje się badaniem, wytwarzaniem i wykorzystywaniem wyodrębnionych substancji organicznych z żywych organizmów roślinnych i zwierzęcych. Efekty pracy biotechnologów wykorzystywane są w medycynie, przemyśle spożywczym oraz ochronie środowiska. Ich zadaniem jest również ciągłe ulepszanie wykorzystywanych w przemyśle technologii, kierowanieprojektowaniem, modernizacją i rozwojem zakładów biotechnologicznych.

Predyspozycje

Kandydat na biotechnologa powinien posiadać wiedzę z wielu dziedzin nauki, ponieważ biotechnologia jest dziedziną multidyscyplinarną. Idealna osoba jest otwarta na nowe rozwiązania, potrafi odrzucić stereotypy, wykazuje się inwencją twórczą. Ważne jest także, aby biotechnolog nie miał alergii czy chorób skóry, które uniemożliwiałyby mu pracę przy organizmach roślinnych czy zwierzęcych.

Status społeczny

Z roku na rok można zaobserwować coraz większe zainteresowanie biotechnologią przez kandydatów na studia. Dlatego i praca biotechnologa, choć jest to dziedzina jeszcze raczkującą w naszej gospodarce, zyskuje uznanie i szacunek społeczeństwa. Na Zachodzie profesja biotechnologów cieszy się dużym prestiżem.

Jak zostać biotechnologiem?

Aby uzyskać status biotechnologa, trzeba ukończyć studia wyższe. W grę wchodzą przede wszystkim uczelnie publiczne: uniwersytety, uczelnie biologiczno-przyrodnicze, politechniki. Zaledwie kilka szkół wyższych niepublicznych oferuje kształcenie na kierunku biotechnologia. Można wybrać kierunek ściśle związany z biotechnologią, biologią czy inżynierią środowiska. W wielu instytucjach dobrze widziany jest staż naukowy i tytuł doktora biotechnologii.

Studia umożliwiają wybór spośród kilku specjalności, m.in. informatyka chemiczna, chemia środowiska, biotechnologia molekularna i biokataliza czy procesy biotechnologiczne. Multidyscyplinarność kierunku przekłada się na spory wybór specjalności.

Gdzie do pracy?

Absolwent biotechnologii może znaleźć zatrudnienie w laboratorium pracując nad zagadnieniami teoretycznymi, w zakładach produkcyjnych, spożywczych, przemysłowych, firmach medycznych. Inną opcją jest praca biotechnologa w charakterze przedstawiciela medycznego w firmie farmaceutycznej.

Komentarze (11)

 • Bezrobotny

  Karierę da się zrobić jeśli ma się od groma publikacji w trakcie studiów i/lub ojca profesora. W innym przypadku bardzo ciężko. Praca za granicą to też bajka, firmy nawet nie chcą odpisywać do "świeżaka"... A studia ciekawe, tylko co z tego ?
  3/10/15
 • INNY

  Najbardziej denerwujące są jakieś dziwne kampanie Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego - zawód naukowiec, tam się znalazł nawet biotechnolog - chyba nie ma godziwej zapłaty dlatego zdecydował się "zagrać" w tym pełnym bajek spocie.
  1/14/15
 • Iga

  Pracy po biotechnologii nie ma. Nikt nie chce studentów tego kierunku przyjąć na praktyki, a co dopiero na staż ( o wynagrodzeniu na stażu należy zapomnieć). Na uczelni dziwią się, że ludzie to studiują. Na wszystko niby DUŻE dofinansowania, dotacje, granty, a zajęcia praktyczne wyglądają tak: wstęp teoretyczny 60-90 min, prezentacje STUDENTÓW następne 60 min, kolokwium i to się nazywa WIELKIE ZDOBYWANIE PRAKTYKI
  1/14/15
 • Biotechnolog

  Jestem biotechnologiem i prawie od 3 lat szukam pracy w zawodzie i nic.... Ciężko jest znaleźć pracę, zwłaszcza jak sie nie ma znajomości i min 3 lat doświadczenia w laboratorium. Na podkarpaciu i nie tylko... nie ma typowych firm biotechnologicznych Zdecydowanie nie polecam tego kierunku!!!!
  10/24/13
 • siwy

  Trudno po tym znaleźć pracę, chyba że jako przedstawiciel medyczny, kontroler jakości, laborant. Zarobki stosunkowo niewielkie.
  10/23/13
 • Ellie

  Myślę, że nie bez powodu po wpisaniu w google "biotechnolog" możemy zobaczyć kilka nagłówków typu 'biotechnolog - zawód przyszłości'. Zatrudnienie myślę, że można znaleźć w dużych koncernach - ciepła posadka gwarantowana i duuuże zarobki po kilku latach kariery :)
  7/4/13
 • nina

  to czy zawód jest ciekawy to kwestia zainteresowań, owszem studia są bardzo trudne, wymagające poświęcenia ale to zaowocuje w przyszłości ciepłą posadką z dobrym wynagrodzeniem, moja znajoma skończyła biotechnologię i ochronę środowiska i po 7 latach studiów zarabia niezła kasę ;)
  12/2/12
 • nina

  to czy zawód jest ciekawy to kwestia zainteresowań, owszem studia są bardzo trudne, wymagające poświęcenia ale to zaowocuje w przyszłości ciepłą posadką z dobrym wynagrodzeniem, moja znajoma skończyła biotechnologię i ochronę środowiska i po 7 latach studiów zarabia niezła kasę ;)
  12/2/12
 • fly

  Moim zdaniem to nie jest ciekawy zawód. Studia są strasznie ciężkie, napracować się trzeba, a potem z pracą w laboratorium różnie bywa... Nie wiadomo czy znajdzie się zatrudnienie bo to dość słabo pożądany zawód... Ciężko mi powiedzieć bo nikt z moich znajomych nie zajmuje się czymś takim. Może ktoś tu wyrazi swoją opinię?
  11/3/12
 • asia55

  mój kolega studiuje biotechnologię i muszę stwierdzić, że to bardzo trudny kierunek, wymagający wielu godzin nauki i poświecenia, ale chyba opłaca się taki trud jeśli w przyszłości chce się dobrze zarabiać
  11/3/12
 • gryk

  Zdecydowanie zdaję sobie sprawę z faktu, że zarobki zależą od firmy, charakteru i czasu pracy, niemniej chętnie dowiedziałbym się jak wyglądają widełki zarobków w akurat tym przypadku. Studia na tym kierunku nie należą do najłatwiejszych, także miło by było usłyszeć, że przekłada się to na odpowiednią gażę
  10/27/12