Concierge (Konsjerż)
Concierge to zawód z tradycjami. Był wykonywany już w średniowieczu. Wtedy nazywano tak osobę odpowiedzialną za utrzymanie palących się świec w pomieszczeniach zamkowych (fr. comte des cierges). Z czasem concierge dostał nowe obowiązki m.in. dbał o gości przebywających w pałacu i spełniał ich życzenia.
Obecnie zawód ten wykonywany jest głównie w luksusowych hotelach, ale zdarzają się także osoby zatrudnione na tym stanowisku w instytucjach finansowych, gdzie pełnią usługi dla najważniejszych klientów. Concierge może także pracować w ekskluzywnych apartamentowcach.
Concierge to zawód, którego członkowie chętnie się zrzeszają. Ze względu na to, że concierge stara się spełnić każde życzenie klienta, często nietypowe, przydają się znajomości z zaufanymi osobami w innych miastach, a nawet krajach. Pierwsze stowarzyszenie Les Clefs d’Or (Złote Klucze) zostało założone w 1929 roku w Paryżu. Odznaki członkowskie, skrzyżowane złote klucze, są noszone przez Concierge w 40 krajach.
Na czym polega zawód concierge’a?
Stanowisko concierge funkcjonuje przede wszystkim w luksusowych hotelach, oraz firmach, zajmujących się kompleksową organizacją imprez biznesowych.
Concierge ma ułatwiać w maksymalnie możliwy sposób podróżowanie, wynosząc poziom gościnności ponad przeciętność. Od recepcjonisty różni się tym, że jest w stanie, często dzięki swoim kontaktom, spełnić niecodzienne oczekiwania zapracowanych klientów.
Główne obowiązki wykonywane na tym stanowisku to:
- udzielanie informacji o usługach hotelowych;
- zamawianie biletów na podróż, do teatrów, na wydarzenia specjalne, umawianie przewodników po atrakcjach, zapewnianie innych rozrywek;
- rezerwowanie miejsc w restauracjach, klubach, itp., oraz dbanie o transfer między hotelem, a innymi miejscami;
- dbanie o pocztę i przesyłki klienta;
- realizacja innych życzeń np. szukanie zagubionego bagażu, czy zapewnienie tymczasowej opieki nad psem.
Generalnie można powiedzieć, że concierge pełni funkcję asystenta gościa. Swoim działaniem ma zapewnić prestiż miejscu, w którym pracuje i podtrzymać jego renomę, a gościom zagwarantować komfort i odciążyć ich w możliwie szerokim zakresie.
Kto może pracować jako concierge?
Zawód ten nie wymaga formalnego wykształcenia, aczkolwiek przykładowo studia hotelarskie mogą być dobrą bazą do przyszłej pracy.
Osoby myślące o pracy w charakterze concierge muszą posiadać bardzo dobrą znajomość jednego, a najlepiej kilku języków obcych. Szeroka wiedza ogólna oraz orientacja w bieżących wydarzeniach także jest bardzo ważna. O sukcesie w zawodzie decyduje powierzchowność, dobre maniery, cechy osobowościowe.
Kluczowa jest umiejętność rozmowy z gościem i wzbudzanie zaufania. Cechy, które są równie istotne to dyskrecja i kultura osobista na wysokim poziomie oraz doskonała organizacja pracy własnej.
Należy przygotować się na pracę poza standardowymi godzinami, dlatego wymagana jest dyspozycyjność.
Zarobki concierge
Pracując jako concierge można zarobić ok. 7 000 - 10 000 zł miesięcznie. Jednak popyt na pracowników tego zawodu rośnie. Obecnie już nawet niektóre hotele czterogwiazdkowe proponują usługi concierge, aby zwiększyć swoją atrakcyjność. Istotnym dodatkiem do wynagrodzenia concierge są napiwki od usatysfakcjonowanych klientów.