Rzeczoznawca majątkowy

Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się wyceną budynków, maszyn, urządzeń związanych z nieruchomościami. Powinien działać bezstronnie, a swoją opinię wydawać w formie operatu szacunkowego. Jest to zawód uregulowany w ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 21.08.1997 roku i podlega ochronie prawnej.

Predyspozycje

Rzeczoznawca powinien być osobą bezstronną, potrafiącą odseparować się psychicznie od sytuacji usługodawcy. Obowiązkowo powinien posiadać prawo jazdy, najlepiej kategorii B. Wymagane jest także doświadczenie w branży, w której chce się specjalizować, wiek minimum 30 lat. Zdarza się także, że wymagane są rekomendacje rzeczoznawców danej branży. Ważne jest także to, aby rzeczoznawca umiał dotrzymać tajemnicy zawodowej.

Status społeczny

Jest to zawód, który cieszy sie dużym uznaniem i prestiżem. Jest ściśle określony przez ustawy. Rzeczoznawca majątkowy wpisany do rejestru jest zobowiązany do pełnienia funkcji biegłego sądowego. Jest to zawód dużego zaufania społecznego. To rzeczoznawca wycenia nasz majątek i jest zobowiązany dochować tajemnicy.

Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?

Aby zostać rzeczoznawcą majątkowym trzeba skończyć studia wyższe na kierunku zgodnym z wykonywaną specjalizacją, a następnie uzyskać licencję rzeczoznawcy. Uprawnienia zawodowe uzyskuje się przez zdanie egzaminu przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Aby być dopuszczonym do postępowania kwalifikacyjnego, którego częścią jest egzamin, należy posiadać wyższe wykształcenie magisterskie. Oprócz tego należy mieć ukończone studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości. Obowiązek ten nie dotyczy osoby, która ukończyła studia wyższe, których program jest zgodny z minimami programowymi dla studiów podyplomowych. Stosowne minimum programowe określa minister właściwy ds. budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Aby zostać wpisanym do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych, trzeba także odbyć co najmniej roczną praktykę zawodową.

Gdzie do pracy?

Rzeczoznawca majątkowy pracuje głównie na podstawie pojedynczych zleceń, jednakże pełni również funkcję biegłego sądowego. Pracuje na rynku nieruchomości, w bankach, jednak najczęściej decyduje się na założenie własnej kancelarii. Wtedy realizuje indywidualne zlecenia. Może także współpracować z komornikami oraz dokonywać wycen na potrzeby sądów.

Zarobki

Wynagrodzenie rzeczoznawcy majątkowego jest mocno zróżnicowane. Najniższe pensje są na poziomie 3000 zł netto. Spora grupa rzeczoznawców zarabia około 8500 zł brutto.

Komentarze (3)

 • Maciek

  Polecam Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Wysoki poziom kształcenia za przystepna cene (3600 zł całe studia). Niektórzy z wykładowców pracują przy komisjach sejmowych.
  1/22/13
 • SiSi

  Ciekawa praca, przy tym niezłe zarobki. Ale trzeba się znać na wycenie danych obiektów, wiedzieć na ile wycenić budynek. Trzeba się po prostu orientować na tym rynku i dobrze doradzić. Ale wszystkiego da się nauczyć i moim zdaniem to fajny zawód, godny polecenia
  11/12/12
 • jaka uczelnia

  ktora uczelnie polecacie z mysla o zawodzie rzeczoznawcy majtkowego? czy taki rzeczoznawca moze byc na etacie w sadzie?
  11/6/12