Rzeczoznawca majątkowy
Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się wyceną budynków, maszyn, urządzeń związanych z nieruchomościami. Powinien działać bezstronnie, a swoją opinię wydawać w formie operatu szacunkowego. To zawód uregulowany w ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 21.08.1997r i podlega ochronie prawnej. Rzeczoznawca majątkowy wpisany do rejestru jest zobowiązany do pełnienia funkcji biegłego sądowego. Jest to zawód dużego zaufania społecznego.
Rzeczoznawca powinien być osobą bezstronną, potrafiącą odseparować się emocjonalnie od sytuacji usługodawcy. Obowiązkowo powinien posiadać prawo jazdy, najlepiej kategorii B. Wymagane jest także doświadczenie w branży, w której chce się specjalizować, wiek minimum 30 lat. Zdarza się także, że wymagane są rekomendacje rzeczoznawców danej branży. Ważne jest także to, aby rzeczoznawca umiał dotrzymać tajemnicy zawodowej.
Status społeczny
Jest to zawód, który cieszy się dużym uznaniem i prestiżem. Jest ściśle określony przez ustawy. Rzeczoznawca majątkowy wpisany do rejestru jest zobowiązany do pełnienia funkcji biegłego sądowego. Jest to zawód dużego zaufania społecznego. To rzeczoznawca wycenia nasz majątek i jest zobowiązany dochować tajemnicy.
Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?
Aby zostać rzeczoznawcą majątkowym trzeba skończyć studia wyższe na kierunku zgodnym z wykonywaną specjalizacją, a następnie uzyskać licencję rzeczoznawcy.
Uprawnienia zawodowe uzyskuje się przez zdanie egzaminu przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Aby być dopuszczonym do postępowania kwalifikacyjnego, którego częścią jest egzamin, należy posiadać wyższe wykształcenie magisterskie. Oprócz tego należy mieć ukończone studia podyplomowe z zakresu wyceny nieruchomości. Obowiązek ten nie dotyczy osoby, która ukończyła studia wyższe, których program jest zgodny z minimami programowymi dla studiów podyplomowych. Stosowne minimum programowe określa minister właściwy ds. budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.
Aby zostać wpisanym do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych, trzeba także odbyć co najmniej roczną praktykę zawodową.
Gdzie do pracy?
Rzeczoznawca majątkowy pracuje głównie na podstawie pojedynczych zleceń, jednakże pełni również funkcję biegłego sądowego. Pracuje na rynku nieruchomości, w bankach, jednak najczęściej decyduje się na założenie własnej kancelarii. Wtedy realizuje indywidualne zlecenia. Może także współpracować z komornikami oraz dokonywać wycen na potrzeby sądów.
Zarobki rzeczoznawców majątkowych
Wynagrodzenie rzeczoznawcy majątkowego jest mocno zróżnicowane.
Najniższe pensje są na poziomie 3000 zł netto. Spora grupa rzeczoznawców zarabia około 8500 zł i więcej.