Jakiego zawodu szukasz?

Broker ubezpieczeniowy

Broker ubezpieczeniowy to osoba pośrednicząca między klientem a towarzystwem ubezpieczeniowym. Specjalista ten jest bardzo często mylony z agentem. Różni ich to, że agent reprezentuje określoną firmę ubezpieczeniową i działa w jej imieniu, natomiast broker jest niezależny (przynajmniej taki powinien być) i nie jest związany z żadnym konkretnym ubezpieczycielem.


Broker ubezpieczeniowy

Broker ubezpieczeniowy przedstawia klientowi wiele propozycji, zazwyczaj ofert różnych towarzystw, doradza.

Osoba zatrudniona na stanowisku brokera powinna posiadać bardzo dużą wiedzę z zakresu ubezpieczeń i znać oferty wszystkich firm działających na rynku. Dla brokera nie może też stanowić problemu stworzenie strategii ubezpieczeniowej dla danej osoby.

Oprócz sprzedawania standardowych pakietów ubezpieczeń broker może także negocjować dla swojego klienta specjalne warunki. Broker nie podpisuje z klientem polisy, ale przygotowuje wszelkie kwestie formalne i jeśli ma do tego upoważnienie od klienta, może podpisać umowę w jego imieniu (pełnomocnik). Innymi słowy reprezentuje swojego klienta przed firmą ubezpieczeniową.

Powołane w 1992 Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych czuwa w Polsce nad działalnością brokerów. Kodeks Etyki Zawodowej Brokera zawiera „podstawowe zasady etyczne oraz powszechnie uznawane normy postępowania zawodowego brokerów, które są przestrzegane w interesie wszystkich stron obrotu ubezpieczeniowego”.

Z kodeksu wynika m.in. że broker powinien działać w dobrej wierze podczas kontaktów z klientem i mieć za podstawowy cel jego interes. Brokerzy nie powinni także podważać nawzajem swojego dobrego imienia i postępować względem siebie nieuczciwie.

Bardzo istotne jest także, że kontakt brokera z klientem nie kończy się w momencie podpisania umowy z danym ubezpieczycielem, ale trwa także później – broker uczestniczy np. w procesie likwidacji szkód.


Jak zostać brokerem ubezpieczeniowym?

Do zawodu brokera najlepiej przygotowują studia prawnicze lub ekonomiczne, w tym kierunki z zakresu finansów, bankowości, ubezpieczeń. Nie oznacza to, że absolwenci innych kierunków nie mogą zrobić kariery w tym zawodzie. Ważne są cechy osobowości takie jak: gotowość zaangażowania się w pracę, umiejętność analitycznego myślenia i komunikatywność.

Aby zdobyć uprawnienia brokera należy przede wszystkim zdać niełatwy egzamin przed Komisją Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. Skład tego gremium jest ustalany przez ministra zajmującego się instytucjami finansowymi, a wniosek powołania danej osoby do komisji składa organ nadzoru ubezpieczeń. Przyszły broker musi być zameldowany w Polsce, mieć pełną zdolność do czynności prawnych i nie może być prawomocnie skazany za przestępstwo karno-skarbowe, umyślne przeciwko mieniu lub dokumentom. Musi złożyć rękojmię właściwego, zgodnego z zasadami etyki prowadzenia swej działalności jako broker i zawrzeć umowę ubezpieczenia OC z tytułu swej działalności. Po 3 latach pracy w zawodzie można wystąpić o tytuł licencjonowanego brokera.

Jeżeli natomiast chcemy prowadzić działalność brokerską, musimy złożyć wniosek do PUNU (Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń). Dzięki temu broker zostaje też umieszczony na ogólnokrajowej liście takich specjalistów publikowanej w Rozporządzeniu Ministra Finansów.


Zarobki brokerów ubezpieczeniowych

Brokerzy, szczególnie ci doświadczeni, posiadający stałych klientów, zarabiają znaczenie powyżej średniej krajowej. Ich wynagrodzenie może wynosić grubo powyżej 10 tys. zł. Jednak i ci początkujący nie powinni narzekać. Ich wynagrodzenie uzależnione jest zazwyczaj od wyników, czyli podpisanych umów, od których otrzymują prowizje. Podstawa to ok. 4 tys. zł.


O zadaniach brokera ubezpieczeniowego, jego przewadze na agentem ubezpieczeniowym i pracy w tej branży opowiada Wojciech Zawisza:


Powiązane zawody

Komentarze (11)

asystent
Warto podjąć pracę jako asystent już na studiach. Można 3 tyś zarobić na początek na umowę-zlec. A później kwestia negocjacji :) W wieku 25 lat można mieć dobrą umowę o pracę i solidne zarobki, budować własny portfel klientów. Jednak bywa, że klient dzwoni i o 3 w nocy, bywa ciężko, praca po 8-16 godzin + w-end.Raczej dla singli z ambicjami. I ciągłe szkolenie, szkolenie, szkolenie :) Powodzenia!
03.07.2013
28.12.2012
margott87
Przygotowuje się do egzaminu brokerskiego, jestem asystentem brokera i zarabiam 3 tyś. złotych na rękę na początek, mam 25 lat i jestem najmłodszą osobą w firmie , jestem z siebie dumna i cały czas się rozwijam. Warto inwestować w swój rozwój i zdać egzamin przed KNF, kocham to co robię :)!
wow
Też właśnie jestem pod wrażeniem zarobków. Niekiedy człowiek po kilku awansach ma 4 tysiące a tu tyle na start.. wow :) Wygląda na to, że warto iść w tym kierunku i zrobić karierę jako broker ubezpieczeniowy. Już wiem co chcę robić w przyszłości ;d
03.11.2012
03.11.2012
bbbb
podstawa ok 4 tysięcy?? super sprawa, gdzie się teraz tak zarabia? bez kilkuletniego doświadczenia w zawodzie chyba nigdzie nie da się tyle zarobić
kika
Nigdy wcześniej nie słyszałam o takim zawodzie ale wydaje się być bardzo interesujący. Szczególnie to, że po 3 latach pracy w zawodzie można wystąpić o tytuł licencjonowanego brokera. Zadowalające są również zarobki ;) grubo powyżej 10tys. zł to jest cos :)
28.10.2012
27.10.2012
łory
Jest to zawód niszowy, a specjalistów i konkurencji jest mało. Działasz z polecenia, bo tak jest najwygodniej i najlepiej. Jeśli Twój klient jest zadowolony to mówi o Tobie swoim znajomym i jakoś leci. W momencie, kiedy trafisz na np. środowisko lekarzy czy prawników, to zarobki w ciągu miesiąca mogą skoczyć nawet do 20kilku tysi, ale wiadomo, w następnym możesz zarobić tylko 1500 pln
ciekawy
zarobki brokera wydają mi się bardzo przyzwoite ale jak to wygląda z pracą takiego człowieka? duże jest zainteresowanie rynku tym zawodem??
28.09.2012
14.09.2012
robertoo
Chyba niekoniecznie, bo pracując w danej firmie musisz przedstawiać konkretną ofertę, niejednokrotnie taką, której sam byś nie przyjął bo jest w niej mnóstwo haczyków. A broker ubezpieczeniowy nie związany z żadną firmą może realnie ocenić, która oferta jest najlepsza dla danego człowieka i nie wciskać mu kitów.
maniek
pytanie tylko czy nie lepszą perspektywą jest być agentem ubezpieczeniowym dla konkretnej firmy?? bo wydaje mi sie ze ten zawód jest bardziej popularny i lepiej płatny
14.08.2012
22.04.2012
Kolejarzyk
No na bank. Jak myslisz po studiach np ekonomicznych czy prawniczych nie wyżyjesz? Ja myślę, że bardzo dobrze nawet możesz żyć. Do tej pracy są potrzebne właśnie takie studia. Więc droga otwarta do kariery
Uzi
Założenia są fajne ale czy da się z tego wyżyć? Jako jedyne źródło zarobku?
05.01.2012
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu