Urbanista
Zawód urbanisty możemy przyrównać do architekta. On również zajmuje się on planami zagospodarowania przestrzeni, jednak w tym zawodzie uwaga zostaje skupiona na budynkach w miastach różnej wielkości.
Urbanista przygotowuje plany urbanistyczne i dba o ich realizację. Dotyczą one głównie osiedli mieszkaniowych, centrów miast, galerii, itd. Podczas wykonywania swojej pracy konieczny jest kontakt ze specjalistami w innych dziedzinach, ponieważ w trakcie tworzenia projektu urbanista musi uwzględnić istniejące już obiekty, sieci wodociągowe, telekomunikacyjne, elektryczne, a także krajobraz oraz historyczne walory okolicy.
Urbanista - predyspozycje
Od dobrego urbanisty wymagana jest szeroka wiedza z wielu dziedzin, tj. architektura, historia, ochrona środowiska. Ważne jest, aby urbanista potrafił technicznie rysować, logicznie myśleć oraz patrzeć przestrzennie. Cechować go powinna sumienność, odpowiedzialność, samodyscyplina, skrupulatność oraz podzielność uwagi. Urbanista musi mieć poczucie estetyki i umiejętność „snucia wizji”. Jeszcze przed zrealizowaniem projektu powinien umieć wyobrazić sobie, czy przestrzeń będzie harmonijna i zrównoważona, czy zostaną zachowane wszystkie funkcje, które powinna spełniać. Konieczna jest znajomość odpowiedniego, specjalistycznego oprogramowania, które jest podstawowym narzędziem pracy urbanisty.
Jak zostać urbanistą?
Aby móc pracować jako urbanista konieczne jest ukończenie studiów wyższych kierunkowych na wydziale architektury i urbanistyki. Jednak to dopiero początek drogi do uzyskania odpowiednich kwalifikacji. Po otrzymaniu dyplomu należy odbyć trzyletnie praktyki w profesjonalnym biurze urbanistycznym a następnie zdać egzamin państwowy, który składa się z części teoretycznej i praktycznej.
Jako urbaniści mogą pracować także ci, których zawód jest związany z funkcjami miasta, np. inżynierią miejską, komunikacją, architekturą krajobrazu. Uprzednio muszą jednak skończyć Studium Urbanistyki i Zagospodarowania Terenu. Pokrewnym kierunkiem studiów, który umożliwia pracę w zawodzie urbanisty jest gospodarka przestrzenna.
Gdzie do pracy?
Urbanista może znaleźć zatrudnienie w instytucjach publicznych administracji samorządowej i państwowej, w firmach prywatnych oraz komercyjnych pracowniach urbanistycznych. Jego praca jest niezbędna, aby projekty zajęcia przestrzeni miejskiej jak najmniej ingerowały w środowisko naturalne. Ponieważ od dłuższego czasu przykłada się coraz większą uwagę do wyglądu miast, urbanista nie powinien mieć większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia.
Zarobki urbanistów
Zarobki urbanisty zamykają się w przedziale 2800 - 5600 zł brutto. Wysokość wynagrodzenia zależna jest od doświadczenia oraz instytucji, w której pracownik jest zatrudniony. Pracując w instytucji publicznej urbanista może liczyć na dodatki i bonusy, jednak jego pensja podstawowa będzie niższa od specjalistów zatrudnionych na takich samych stanowiskach w prywatnych firmach.