Zarządca nieruchomości
Zarządca nieruchomości utrzymuje nieruchomość w dobrym stanie technicznym, zapewnia obsługę formalno-prawną oraz ekonomiczno-finansową nieruchomości.
Zarządca nieruchomości, na podstawie umowy z właścicielem nieruchomości, na bieżąco zarządza powierzoną nieruchomością. Utrzymuje obiekt w stanie zgodnym z przepisami i zasadami Prawa budowlanego oraz racjonalnej gospodarki energetycznej.
Podejmuje decyzje oraz działania mające na celu zapewnienie właściwej gospodarki ekonomiczno-finansowej nieruchomości, bezpieczeństwa jej użytkowania i właściwej eksploatacji, zmierzające do utrzymania nieruchomości w stanie niepogorszonym, zgodnie z jej przeznaczeniem, a także do uzasadnionego inwestowania w tę nieruchomość.
Zadania zawodowe realizuje osobiście lub deleguje wykonywanie ich części na pracowników mu podległych, a w szczególności na administratorów nieruchomości.
Obowiązki zarządcy nieruchomości:
- przyjmowanie nieruchomości do zarządzania;
- przygotowywanie planów gospodarczych i finansowych;
- nadzorowanie i wykonywanie dokumentacji finansowo-księgowych;
- zapewnianie bezpieczeństwa użytkownikom nieruchomości;
- kontrolowanie realizacji umów dotyczących zarządzanej nieruchomości;
- zlecanie niezbędnych remontów zgodnie z decyzją właścicieli;
- rozliczanie zużycia mediów;
- przeprowadzanie windykacji należności;
- tworzenie koncepcji wynajmu i struktury najemców;
- organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami BHP, ochrony ppoż. oraz wymaganiami ergonomii.
Jak zostać zarządcą nieruchomości?
Zarządca nieruchomości to jeden z tzw. uwolnionych zawodów, co oznacza, że nie jest wymagane żadne formalne wykształcenie, aby go wykonywać. Jedynym obowiązkiem jest posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Pozostałe kwestie reguluje umowa cywilno-prawna zawierana między zarządcą a klientem.
Ograniczenia dotyczące kwalifikacji wprowadziły federacje zrzeszające pośredników nieruchomości takie, jak PFRN, PPRN oraz kilka innych. Każda z nich prowadzi własny system szkoleń i przydziela własne licencje, których posiadanie nie jest konieczne, ale dla klienta stanowi dowód wysokiego zaufania. Do uzyskania licencji niezbędne jest:
- zgłoszenie akcesu jej posiadania,
- minimum średnie wykształcenie,
- odbycie kursu kwalifikacyjnego i zdanie egzaminu,
- zaakceptowanie kodeksu etyki zawodowej wybranej federacji.
Oczywiście bez odpowiednich kompetencji trudno będzie wykonywać ten zawód. Ich zdobyciu służą choćby studia z zakresu nieruchomości i inwestycji, kształcenie podyplomowe z tego obszaru czy specjalistyczne kursy i szkolenia.
Istotne są pewne predyspozycje. Ważna jest odporność na stres i umiejętność rozwiązywania konfliktów. Zdarza się, że lokatorzy wyrażają niezadowolenie w nieprzyjemny lub nieadekwatny sposób, dlatego niezbędna jest także asertywność.
Ile zarabia zarządca nieruchomości?
Według portalu pracuj.pl przeciętne wynagrodzenie wynosi ok. 9000 zł brutto. Wśród najczęściej przyznawanych benefitów znajdują się: prywatna opieka medyczna (29%), dofinansowanie zajęć sportowych (23%), służbowy telefon do celów prywatnych (22%) oraz świadczenia socjalne (15%).