Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
uczelnia publiczna, 25-314 Kielce, al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 7, (+41) 342 44 44, media@tu.kielce.plStypendia - Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
Studenci Politechniki Świętokrzyskiej kształcący się na studiach pierwszego i drugiego stopnia w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym mogą korzystać z różnych form wsparcia finansowego.
Uczelnia przyznaje stypendia rektora, stypendia socjalne dla studentów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, stypendia dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogi dla studentów, którzy znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Stypendia przyznawane są na semestr. Stypendia wypłacane są co miesiąc. Student studiujący równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymać świadczenia tylko na jednym, wybranym przez siebie kierunku, przy czym może otrzymywać wszystkie wymienione stypendia jednocześnie, jeśli spełni przesłanki do ich otrzymywania. Student ma również możliwość otrzymania stypendium ministra za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe.
Regulamin Świadczeń dla Studentów dostępny na stronie https://tu.kielce.pl/start/studenci/stypendia-i-pomoc-materialna/
Stypendium socjalne może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości.
Zapomoga
Zapomoga jest doraźną, bezzwrotną formą pomocy dla studentów i może być przyznana studentowi, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej.
Stypendium rektora
Stypendium rektora może otrzymać student, wyróżniający się bardzo dobrymi wynikami w nauce, który wykazuje się także osiągnięciami naukowymi, artystycznymi lub sportowymi we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.
Stypendium dla osób niepełnosprawnych
Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej:
- orzeczeniem o niepełnosprawności;
- orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności;
- orzeczeniem o zaliczeniu do grupy inwalidów;
- orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy albo niezdolności do samodzielnej egzystencji lub o częściowej niezdolności do pracy niezależnie od wysokości dochodu.
Stypendia - informacje ogólne
Stypendium to wsparcie pieniężne, które może uzyskać student po spełnieniu określonych kryteriów.
Na uczelniach funkcjonuje kilka form pomocy finansowej, które w konkretnych sytuacjach mogą znacząco podreperować budżet studencki, poprawić komfort i jakość kształcenia.
Mowa tu o wsparciu pieniężnym, jakim jest: stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora, stypendium ministra, zapomoga.
Co warto wiedzieć o stypendiach?
Ze stypendiów i zapomogi mogą skorzystać studenci uczelni publicznych i niepublicznych, studiów pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich.
Stypendia przyznawane są zawsze na wniosek. To osoba potrzebująca/zainteresowana musi zgłosić potrzebę, zadbać o zgromadzenie wymaganej dokumentacji, dostarczyć w wymaganym terminie odpowiedni wniosek.
Jeśli osoba spełnia kryteria przewidziane dla każdej formy wsparcia finansowego, może być jednocześnie beneficjentem kilku stypendiów.
Niektóre formy pomocy są jednorazowe, inne przyznawane są np. na jeden semestr lub rok i wymagają ponownego wnioskowania o kontynuację świadczenia.
Stypendia i zapomogi nie są opodatkowane.
Szczegółowe informacje dotyczące systemu stypendialnego na konkretnej uczelni należy sprawdzać w internetowych serwisach studenckich