Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
uczelnia publiczna, 61-875 Poznań, al. Niepodległości 10, (+61) 856 91 90, 856 91 88, rekrutacja@ue.poznan.plAkademiki - Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Osoby studiujące na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu mają do wyboru trzy świetnie zlokalizowane akademiki, z których dojazd na uczelnię trwa zaledwie kwadrans.
Dom studencki ATOL mieści się przy ul. Andrzejewskiego 11/17, na Górczynie, 4 minuty od przystanku tramwajowego. Oferuje pokojowe dwuosobowe z łazienką i połączeniem internetowym.
Na ul. Dożynkowej, tuż obok Parku Cytadela, znajdują się dwa kolejne domy studenckie – DEWIZKA i FENIKS. Oferują pokoje jedno- i dwuosobowe z węzłami sanitarnymi i dostępem do internetu. W okolicy zlokalizowane są hala sportowa i siłownia dla studentów. Przystanek „Żniwna” i sklepy spożywcze znajdują się równie blisko.
Aby ubiegać się o miejsce w jednym z akademików, należy złożyć odpowiedni wniosek przed rozpoczęciem semestru zimowego. Dokładna instrukcja znajduje się na stronie Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Ceny miesięczne za wynajem pokoju w akademiku oscylują między 575 zł a 938 zł netto.
Akademiki - informacje ogólne
Akademik, zwany także domem studenckim, jest miejscem, w którym studenci mogą mieszkać w czasie studiów.
Tego typu zakwaterowanie uznawane jest za najkorzystniejsze cenowo dla osób, które z racji odległego zamieszkania muszą znaleźć lokum dla siebie na czas zdobywania wykształcenia. Zwyczajowo koszty mieszkania w domu studenckim są o 40 - 50% niższe w porównaniu do wynajmu pokoju czy kawalerki. W zależności od wyboru konkretnego domu studenckiego, najczęściej oferowane są pokoje jedno- oraz dwuosobowe z prywatną łazienką i niewielkim aneksem kuchennym. Czasem zdarzają się pokoje trzy- i cztero-osobowe oraz takie, gdzie wspólna łazienka oraz ogólnodostępna kuchnia jest zlokalizowana na piętrze.
Według Wikipedii w całej Polsce mamy 504 domy studenckie prowadzone przez uczelnie lub na ich zlecenie. Mogą one zapewnić zakwaterowanie dla 136 905 studentów, co zaspokaja zaledwie 8,8% zapotrzebowania. W najbliższych latach na rynku może pojawić się ok. 15 tys. nowych miejsc w akademikach prywatnych.
Komu należy się akademik?
Sposób rozpatrywania podań oraz przyznanie miejsc w akademikach zależy od określonych czynników. Zazwyczaj w grupie uprzywilejowanej są:
- osoby mieszkające daleko od uczelni
- studenci pochodzący z rodzin o słabej sytuacji finansowej
- ci, którzy mają trudną sytuację życiową (przyczyny losowe)
- osoby studiujące w trybie stacjonarnym
- studenci, którzy zaczynają pierwszy rok studiów
Jakie ceny za akademik?
Ceny za miejsce w domu studenckim uczelni publicznej wahają się od 440 złotych do 700 złotych za miesiąc. Dla porównania - miesięczna opłata w prywatnym akademiku to koszt rzędu 1195 złotych (dane CBRE). Koszty akademików na poszczególnych uczelniach są zróżnicowane i zależą od standardu oraz liczby osób w pokoju.