Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
uczelnia publiczna, 50-375 Wrocław, ul. C.K. Norwida 25, (+71) 32 01 075, 32 01 045 , rekrutacja@upwr.edu.plStypendia - Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oferuje swoim studentom:
Stypendium socjalne
Stypendium socjalne może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Sytuację materialną studenta ustala się na podstawie wysokości miesięcznej kwoty netto dochodu przypadającego na członka rodziny studenta. W szczególnie uzasadnionych przypadkach student może ubiegać się o stypendium socjalne w zwiększonej wysokości.
Stypendium Rektora
Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym. O przyznanie stypendium rektora może ubiegać się student na podstawie średniej ocen i osiągnięć uzyskanych w poprzednim roku akademickim, w trakcie toku studiów.
Stypendium Ministra
Stypendium ministra może otrzymać student wykazujący się znaczącymi osiągnięciami naukowymi lub artystycznymi związanymi ze studiami lub znacznymi osiągnięciami sportowymi. Stypendium przyznaje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki na wniosek rektora uczelni, zaopiniowany przez dziekana wydziału.
Stypendium im. Profesora Stanisława Tołpy
Stypendium im. Profesora Stanisława Tołpy, fundowane przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, przeznaczone jest dla osób pochodzenia polskiego z krajów byłego ZSRR kształcących się na studiach dziennych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz młodych pracowników nauki w wieku do 35 lat z krajów byłego ZSRR na realizację staży krótkoterminowych (do 3 miesięcy) w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Stypendium dla osób niepełnosprawnych
Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, orzeczenie o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Stypendium dla osób niepełnosprawnych przyznaje dziekan lub prodziekan a jego wysokość zależna jest od stopnia niepełnosprawności.
Magistrant Wdrożeniowy na UPWr
Program stypendialny realizowany był w latach 2021-2022 na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i dotyczył realizacji prac magisterskich o wysokim potencjale naukowym i innowacyjnym, a w konsekwencji aplikacyjnym.
Kredyt studencki
Dodatkową pomocą w sfinansowaniu kosztów nauki lub bieżących potrzeb podczas studiowania, może być preferencyjny kredyt studencki. To student decyduje o wysokości otrzymywanych z banku środków. Można wybrać kwotę od 400 zł do 1 000 zł miesięcznie. W trakcie pobierania kredytu możliwe jest dokonanie zmiany wysokości otrzymywanych środków, aby dostosować je do aktualnych potrzeb i wydatków.
Zapomogi
Zapomogę może otrzymać student, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Do okoliczności, których konsekwencją jest trudna sytuacja życiowa, można zaliczyć w szczególności śmierć rodzica, współmałżonka i dziecka, utratę stałego źródła dochodu lub zdarzenie losowe powodujące krótkotrwałe trudności w studiowaniu, chorobę studenta lub członka jego rodziny, urodzenie dziecka, konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, kradzież, szkodę spowodowaną przez pożar, klęskę żywiołową lub inną katastrofę.
Stypendia - informacje ogólne
Stypendium to wsparcie pieniężne, które może uzyskać student po spełnieniu określonych kryteriów.
Na uczelniach funkcjonuje kilka form pomocy finansowej, które w konkretnych sytuacjach mogą znacząco podreperować budżet studencki, poprawić komfort i jakość kształcenia.
Mowa tu o wsparciu pieniężnym, jakim jest: stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora, stypendium ministra, zapomoga.
Co warto wiedzieć o stypendiach?
Ze stypendiów i zapomogi mogą skorzystać studenci uczelni publicznych i niepublicznych, studiów pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich.
Stypendia przyznawane są zawsze na wniosek. To osoba potrzebująca/zainteresowana musi zgłosić potrzebę, zadbać o zgromadzenie wymaganej dokumentacji, dostarczyć w wymaganym terminie odpowiedni wniosek.
Jeśli osoba spełnia kryteria przewidziane dla każdej formy wsparcia finansowego, może być jednocześnie beneficjentem kilku stypendiów.
Niektóre formy pomocy są jednorazowe, inne przyznawane są np. na jeden semestr lub rok i wymagają ponownego wnioskowania o kontynuację świadczenia.
Stypendia i zapomogi nie są opodatkowane.
Szczegółowe informacje dotyczące systemu stypendialnego na konkretnej uczelni należy sprawdzać w internetowych serwisach studenckich