Warszawski Uniwersytet Medyczny
uczelnia publiczna, 02-091 Warszawa, ul. Żwirki i Wigury 61, (+22) 572 09 98,Stypendia - Warszawski Uniwersytet Medyczny
Świadczenia pomocy materialnej przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.
Stypendium socjalne - dla kogo?
Dla studenta znajdującego się w trudnej sytuacji materialnej. Podstawowe kryterium to dochód miesięczny netto na osobę w rodzinie studenta, jednak nie wyższy niż kwota ustalona na dany rok akademicki przez uczelnię.
Próg dochodu uprawniający do otrzymywania stypendium socjalnego: 1294,40 zł.
Student może również ubiegać się o stypendium socjalne w zwiększonej wysokości z tytułu zamieszkania w domu studenckim lub w obiekcie innym niż dom. Przyznawane jest ono studentowi studiów stacjonarnych znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie.
Student studiów stacjonarnych znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości również z tytułu zamieszkania z niepracującym małżonkiem lub dzieckiem studenta w domu studenckim lub w obiekcie innym niż dom studencki.
Zapomoga - dla kogo?
Dla studenta, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Zapomogę można otrzymać nie częściej niż dwa razy w roku akademickim. Wysokość zapomogi ustalana jest indywidualnie w każdym przypadku.
Stypendium dla osób niepełnosprawnych - dla kogo?
Dla studenta z orzeczeniem o niepełnosprawności. Stypendium wypłacane jest maksymalnie przez dziewięć miesięcy. Wysokość stypendium dla osób niepełnosprawnych na dany rok akademicki ustala rektor w porozumieniu z Samorządem Studentów.
Studenci wyróżniający się w nauce lub w sporcie mogą również ubiegać się o dodatkowe stypendia.
Jeśli jesteście laureatami olimpiad międzynarodowych, laureatami lub finalistami olimpiad stopnia centralnego i zostaliście przyjęci na studia w roku złożenia egzaminu maturalnego, to możecie ubiegać się o stypendium rektora na pierwszym roku studiów.
Studenci starszych lat oraz studenci pierwszego roku studiów II stopnia mogą ubiegać się o przyznanie stypendium rektora, jeśli w poprzednim roku zaliczyli wszystkie ćwiczenia oraz zdali w pierwszym terminie wszystkie egzaminy i uzyskali wyróżniające wyniki w nauce. Dodatkowe osiągnięcia naukowe lub/i sportowe lub/i artystyczne zwiększają szanse studenta na przyznanie stypendium.
Od roku 2022/2023 studenci mogą ubiegać się o stypendia z Własnego Funduszu Rektora. Warunkiem ubiegania się o stypendium jest średnia ocen z egzaminów min. 4,8, obliczona zgodnie z regulaminem.
Stypendium ministra zdrowia - dla kogo?
Jeżeli wykazujecie się znaczącymi osiągnięciami naukowymi związanymi ze studiami lub znaczącymi osiągnięciami sportowymi. Stypendium ministra przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.
Stypendia - informacje ogólne
Stypendium to wsparcie pieniężne, które może uzyskać student po spełnieniu określonych kryteriów.
Na uczelniach funkcjonuje kilka form pomocy finansowej, które w konkretnych sytuacjach mogą znacząco podreperować budżet studencki, poprawić komfort i jakość kształcenia.
Mowa tu o wsparciu pieniężnym, jakim jest: stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora, stypendium ministra, zapomoga.
Co warto wiedzieć o stypendiach?
Ze stypendiów i zapomogi mogą skorzystać studenci uczelni publicznych i niepublicznych, studiów pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich.
Stypendia przyznawane są zawsze na wniosek. To osoba potrzebująca/zainteresowana musi zgłosić potrzebę, zadbać o zgromadzenie wymaganej dokumentacji, dostarczyć w wymaganym terminie odpowiedni wniosek.
Jeśli osoba spełnia kryteria przewidziane dla każdej formy wsparcia finansowego, może być jednocześnie beneficjentem kilku stypendiów.
Niektóre formy pomocy są jednorazowe, inne przyznawane są np. na jeden semestr lub rok i wymagają ponownego wnioskowania o kontynuację świadczenia.
Stypendia i zapomogi nie są opodatkowane.
Szczegółowe informacje dotyczące systemu stypendialnego na konkretnej uczelni należy sprawdzać w internetowych serwisach studenckich