Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Opolu
Dziennikarstwo - studia
Wybierając kierunek dziennikarski poznasz warsztat pracy, narzędzia wykorzystywane w pracy, zdobędziesz interdyscyplinarne wykształcenie, pomagające zrozumieć zjawiska i procesy społeczne i polityczne, wykształcisz zdolność analizowania i oceniania.
To z pewnością studia dla humanistów. Osób, które mają lekkie pióro, swobodę wypowiedzi, ciekawość świata, nieobojętnych na problemy innych. Bardzo istotne będą kompetencje interpersonalne – dobry dziennikarz musi umieć zadawać pytania, ale też uważnie słuchać, być czujnym obserwatorem, chętnym dzielić się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami.
Warto zwrócić uwagę na odpowiedzialność, jaka ciąży na osobie, która opisuje rzeczywistość. Łatwo jest manipulować faktami, zabarwić relację subiektywnymi odczuciami zależnie od naszej sympatii lub antypatii – bardzo ważna jest więc rzetelność i etyka dziennikarska.
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Opolu to kierunek, który po 3 latach kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata. Realizowany jest w trybie stacjonarnym.
Dziennikarstwo - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie kształcenia: nauka o polityce, nauka o państwie i prawie, nauka o komunikowaniu, współczesne systemy polityczne, marketing polityczny, polski system medialny, systemy medialne na świecie, gatunki dziennikarskie, research dziennikarski, nowe media, zarządzanie mediami, kształtowanie i badanie opinii publicznej, ekonomika mediów, public relations, etyka dziennikarska.
Zajęcia mają formę wykładów, ćwiczeń, konwersatoriów, seminariów. Prowadzone są m.in. przez praktyków dziennikarstwa. Studenci mogą korzystać z doskonałego zaplecza sprzętowego, dobrze wyposażonych pracowni do montażu dźwięku i wideo czy składu gazet. Praktyczne zajęcia odbywają się w Studenckiej Telewizji Uniwersytetu Opolskiego, studenckiej rozgłośni Radio Sygnały czy „Gazecie Studenckiej”.
Dziennikarstwo - rekrutacja
Rekrutacja odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na maturze z języka polskiego oraz innego dowolnego przedmiotu. Pod uwagę brany jest poziom podstawowy lub rozszerzony.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Prawo możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia prawnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Dziennikarstwo - specjalizacje
Studenci mają do wyboru następujące moduły kształcenia:
- komunikacja i film w globalnym świecie
- dziennikarstwo prasowe
- dziennikarstwo radiowo-telewizyjne
- public relations i reklama
Praca po Dziennikarstwie
Ukończenie studiów pozwala na podjęcie pracy w ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych redakcjach prasowych, radiowych czy telewizyjnych.
Absolwenci studiów dziennikarskich to także:
- specjaliści z zakresu public relations,
- pracownicy agencji zajmujących się komunikacją społeczną, działów marketingu,
- rzecznicy prasowi,
- pracownicy sztabów wyborczych,
- pracowniczy instytucji rządowych,
- badacze mediów
Ile zarabia dziennikarz?
Dziennikarstwo - opinie
"To jest kierunek dla wszystkich, którzy chcą zostać dziennikarzami lub współpracować z mediami. Zastanawiasz się, jak powstają newsy i jak odróżnić news od fake newsa? Chciałbyś zrozumieć fenomen tzw. czwartej władzy? Nurtuje cię, jak zrobić dobry research dziennikarski? Chcesz poznać elementy warsztatu dziennikarskiego? Jeśli chciałbyś pokazywać społeczeństwu rzetelne i bezstronne informacje, koniecznie dołącz do nas".
dr Michał Niebylski, Koordynator kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach społecznych
Czytaj opisy kierunków społecznych
Może zainteresują Cię podobne kierunki:
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Dziennikarstwo i kultura mediów
Dziennikarstwo i zarządzanie mediami
Dziennikarstwo i medioznawstwo