Ekonomia w Koszalinie
Ekonomia - studia
Studenci kierunku uzyskują wiedzę z zakresu nauk ekonomicznych w odniesieniu do pojedynczych podmiotów gospodarczych oraz gospodarki w skali makro i na poziomie globalnym.
Studia są dwustopniowe. Po ukończeniu 3-letniego etapu licencjackiego można kontynuować kształcenie na tym samym kierunku na studiach 2-letnich magisterskich.
Ekonomia - przedmioty na studiach
Wybrane przedmioty w programie kształcenia na ekonomii w Koszalinie: mikroekonomia, podstawy ekonomii międzynarodowej, ekonomia integracji europejskiej, rynki i instytucje finansowe, badania operacyjne, ekonometria, statystyka, analiza ekonomiczna, etyka biznesu, rachunkowość, podstawy zarządzania, marketing i metody badań rynkowych. Oddzielną grupę stanowią przedmioty wybierane przez studentów.
Ekonomia - specjalizacje
Specjalności na studiach licencjackich:
- ekonomika przedsiębiorstwa
- gospodarka regionalna i lokalna
- analityka rynkowa
- analityk giełdowy
Specjalności na studiach magisterskich:
- ekonomika menedżerska
- gospodarka publiczna i samorządowa
- finanse i polityka pieniężna
- logistyka w biznesie
- analityka gospodarcza
- wycena nieruchomości
Ekonomia - rekrutacja
Kandydaci na ekonomię na Politechnice Koszalińskiej będą rekrutowani na podstawie wyników uzyskanych na maturze ze wszystkich zdawanych przedmiotów. Przy równej liczbie punktów uwzględniane będą wyniki z przedmiotów preferowanych: język polski, język obcy, matematyka, wiedza o społeczeństwie, historia, geografia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Ekonomię w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia ekonomiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Ekonomii
Ekonomiści po ukończeniu studiów przygotowani są do obejmowania stanowisk specjalistów lub menedżerów w różnorodnych działach przedsiębiorstw: finansów, HR, logistyki, zakupów, transportu. Są specjalistami w zakresie doradztwa podatkowego, finansowego.
Znajdują zatrudnienie w:
- bankach,
- firmach zajmujących się audytem, księgowością,
- firmach ubezpieczeniowych
- firmach doradczych
- mediach i wydawnictwach branżowych.
Ile zarabia ekonomista?
Mediana zarobków ekonomisty to nieco ponad 6100 zł brutto. To wartość statystyczna. Wiele osób zarabia więcej od tej kwoty.
Profesjonalni analitycy danych oraz dyrektorzy finansowi zarabiają ponad 10 000 złotych netto. Z kolei najsłabiej wynagradzani ekonomiści zarabiają poniżej pięciu tysięcy złotych brutto.
Czy warto studiować Ekonomię?
Ekonomia - opinie
Chętnych do podjęcia studiów ekonomicznych nie brakuje od wielu lat. Zainteresowanie ekonomią utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie, co nie dziwi. Przed absolwentami rysują się atrakcyjne perspektywy zawodowe i różnorodne możliwości kształtowania ścieżki kariery.
***
Czytaj więcej o studiach ekonomicznych
Zajrzyj do opisów kierunków ekonomicznych
Kierunki studiów podobne do Ekonomii: