Ekonomia w Poznaniu
Ekonomia - studia
Ekonomię w Poznaniu można studiować jedynie na uczelniach publicznych. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia (3 lub 3,5-letnie) absolwent otrzymuje tytuł licencjata. Edukację można kontynuować na tym samym kierunku lub wybrać inną ścieżkę kształcenia na poziomie magisterskim, rozszerzając tym samym swoje wykształcenie i kwalifikacje.
Kierunek ekonomia przygotowuje specjalistów z dziedziny gospodarki, finansów, bankowości, analityków procesów zachodzących w skali makro, prognostyków sytuacji ekonomicznej. To studia odpowiednie dla osób o predyspozycjach analitycznych, dobrych matematyków, kandydatów zaradnych, przedsiębiorczych, kreatywnych.
Studia realizowane są w systemie 3-letnich licencjackich i ewentualnie 2-letnich magisterskich.
Czym zajmuje się ekonomista?
Ekonomista analizuje rynek, przygotowuje prognozy, opracowuje raporty, sprawdza trendy, podejmuje decyzje finansowe, konstruuje strategie, budżet, trzyma pieczę nad finansami, inwestuje środki.
Ekonomia - przedmioty na studiach
W programie studiów ekonomicznych znajdą się m.in. takie przedmioty jak matematyka, mikroekonomia, prawo, ekonometria, polityka społeczna, polityka gospodarcza, rachunkowość, międzynarodowe stosunki gospodarcze, marketing, statystyka, geografia ekonomiczna. Zajęcia odbywają się głównie w formie wykładów i ćwiczeń, a także seminariów dyplomowych. Studenci odbywają praktyki zawodowe.
Ekonomia rekrutacja
Kandydaci na studia ekonomiczne na Uniwersytecie Ekonomicznym będą rekrutowani na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka obcego, matematyki oraz przedmiotu do wyboru spośród: geografia, historia lub informatyka.
Podczas rekrutacji na ekonomię na Uniwersytecie Przyrodniczym punktowany będzie wynik uzyskany na maturze z języka polskiego i języka obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: biologia, historia, geografia, informatyka, matematyka lub wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Ekonomię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia ekonomiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Ekonomia - specjalizacje
Studenci studiów pierwszego stopnia wybierają w toku nauki jedną spośród specjalności:
- ekonomia globalna i menedżerska
- gospodarka żywnościowa i biobiznes
- publicystyka ekonomiczna i public relations
- strategie biznesu i polityka gospodarcza w warunkach globalizacji
- zasoby ludzkie w organizacji
Praca po ekonomii
Absolwenci Ekonomii są zatrudniani przykładowo w:
- przedsiębiorstwach produkcyjnych, usługowych i handlowych
- instytucjach administracji centralnej i lokalnej
- jednostkach doradczych i konsultingowych
- instytucjach finansowych i rachunkowych
- bankach
- firmach ubezpieczeniowych.
Ile zarabia ekonomista?
Wynagrodzenie absolwentów Ekonomii zależy od sektora zatrudnienia, zajmowanego stanowiska, kapitału przedsiębiorstwa. Początkujący ekonomiści zaczynają z pensją wysokości kilku tysięcy zł. Menedżerowie wyższego szczebla w instytucjach finansowych zarabiają od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy zł.
Czy warto studiować ekonomię?
Decydując się na wybór studiów warto uwzględnić nie tylko trendy na rynku pracy, ale też własne zainteresowania, predyspozycje, plany zawodowe. Różnorodne specjalności oferowanie w ramach studiów ekonomicznych pozwalają na wybór odmiennych ścieżek kariery zawodowej. Bezspornie zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny będzie się utrzymywać - prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej wymaga wiedzy o mechanizmach rządzących rynkiem, znajomości finansów, prawa.
Ekonomia - opinie
Popularność kierunku ekonomia wynika z szerokich perspektyw zawodowych po jego ukończeniu. Wyposażenie absolwenta w solidną wiedzę, ugruntowaną praktykami odbywanymi w trakcie nauki, sytuuje go na mocnej pozycji w momencie wejścia na rynek pracy.
***
Czytaj więcej o studiach ekonomicznych.
Zajrzyj do opisów kierunków ekonomicznych.
Kierunki studiów podobne do Ekonomii:
Jakie uczelnie w Poznaniu oferują kierunek ekonomia
(+61) 848 72 12, 848 70 10, 848 70 09, 846 67 16
dsiss@up.poznan.pl