
Ekonomię w Poznaniu można studiować jedynie na uczelniach publicznych. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia (3 lub 3,5-letnie) absolwent otrzymuje tytuł licencjata. Edukację można kontynuować na tym samym kierunku lub wybrać inną ścieżkę kształcenia na poziomie magisterskim, rozszerzając tym samym swoje wykształcenie i kwalifikacje.
Kierunek ekonomia przygotowuje specjalistów z dziedziny gospodarki, finansów, bankowości, analityków procesów zachodzących w skali makro, prognostyków sytuacji ekonomicznej. Absolwenci ekonomii są gotowi do podjęcia własnej działalności gospodarczej, pracy na stanowiskach menedżerskich i operacyjnych w przedsiębiorstwach i instytucjach prywatnych, samorządowych i rządowych w kraju i z granicą. Mogą znaleźć zatrudnienie jako doradcy ekonomiczni, stratedzy gospodarczy, menedżerowie, eksperci, analitycy, pracownicy naukowo-dydaktyczni.
W programie studiów ekonomicznej znajdą się m.in. takie przedmioty jak matematyka, mikroekonomia, prawo, ekonometria, polityka społeczna, polityka gospodarcza, rachunkowość, międzynarodowe stosunki gospodarcze, marketing, statystyka, geografia ekonomiczna. Zajęcia odbywają się głównie w formie wykładów i ćwiczeń, a także seminariów dyplomowych. Studenci odbywają praktyki zawodowe.
Ekonomia w Poznaniu - które uczelnie?
W Poznaniu Ekonomię można studiować w Poznaniu na:
- Uniwersytecie Ekonomicznym, na Wydziale Ekonomii,
- Uniwersytecie Przyrodniczym, na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym.
Studenci studiów pierwszego stopnia wybierają w toku nauki jedną spośród specjalności:
- ekonomia globalna i menedżerska
- gospodarka żywnościowa i biobiznes
- publicystyka ekonomiczna i public relations
- strategie biznesu i polityka gospodarcza w warunkach globalizacji
- zasoby ludzkie w organizacji
Popularność kierunku ekonomia wynika z szerokich perspektyw zawodowych po jego ukończeniu. Wyposażenie absolwenta w solidną wiedzę, ugruntowaną praktykami odbywanymi w trakcie nauki, sytuuje go na mocnej pozycji w momencie wejścia na rynek pracy.
Opłaty na studiach ekonomicznych w Poznaniu
Roczne czesne na niestacjonarnych studiach na kierunku ekonomia wynosi na Uniwersytecie Ekonomicznym 4600 zł. Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego zapłacą za naukę w trybie niestacjonarnym 3200 zł.
Jakie przedmioty na maturze?
Kandydaci na studia ekonomiczne na Uniwersytecie Ekonomicznym będą rekrutowani na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka obcego, matematyki oraz przedmiotu do wyboru spośród: geografia, historia lub informatyka.
Podczas rekrutacji na ekonomię na Uniwersytecie Przyrodniczym punktowany będzie wynik uzyskany na maturze z języka polskiego i języka obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: biologia, historia, geografia, informatyka, matematyka lub wiedza o społeczeństwie.
Interesujesz się ekonomią? Obejrzyj :-)
.... i jeszcze ekonomia na wesoło :-)