Filologia polska – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Nie będzie chyba zaskoczeniem, że kluczowym podczas rekrutacji jest wynik maturalny z języka polskiego. Poziom podstawowy raczej nie wystarczy. Czy konieczna jest matura zdawana w części ustnej? Jakie inne przedmioty można wskazać w procesie rekrutacji? Zobaczcie, które uczelnie realizują studia na filologii polskiej oraz jak przebiega rekrutacja.
W każdym właściwie ośrodku akademickim możliwe jest studiowanie polonistyki. To kierunek typowo uniwersytecki, oferują go również wybrane uczelnie zawodowe. Dwustopniowe studia kończą się kolejno tytułem licencjata, a następnie magistra.
Polonistyka to kierunek dla humanistów, erudytów, osób oczytanych, miłośników literatury, kultury, sztuki, także historii.
Filologia polska - jakie przedmioty na maturze?
Sprawdzamy zasady rekrutacji w wybranych uczelniach.
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu najwyżej punktowany jest język polski, dodatkowo ocenie podlegają dwa przedmioty maturalne wybrane spośród: historia, historia muzyki, historia sztuki, język grecki i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna, język obcy lub wiedza o społeczeństwie.
Język polski, język obcy oraz przedmiot z grupy: historia, WOS, historia sztuki, matematyka, geografia, fizyka/fizyka i astronomia, biologia, drugi język obcy, język łaciński i kultura antyczna, filozofia wymagane są na Uniwersytecie Gdańskim.
Również język polski, język obcy i do wyboru historia lub wiedza o społeczeństwie wymagane są podczas rekrutacji na Uniwersytet Szczeciński
Wynik tylko z języka polskiego przesądza o przyjęciu na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Uniwersytet Wrocławski przyjmuje kandydatów na polonistykę w oparciu o punkty maturalne z języka polskiego, języka obcego i dowolnego innego przedmiotu.
Cztery przedmioty punktowane są na Uniwersytecie Warszawskim. Oprócz języka polskiego, języka obcego i matematyki, należy wskazać dodatkowo jeden wybrany spośród: język polski (na poziomie rozszerzonym może być wskazany dwukrotnie), filozofia, geografia, biologia, chemia, fizyka/fizyka i astronomia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna, informatyka, język mniejszości narodowej (białoruski, litewski, ukraiński, niemiecki), język mniejszości etnicznej – łemkowski, język regionalny – kaszubski, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, inny język obcy.
Aktualne wymogi naboru zawsze warto sprawdzać w serwisach wybranych szkół wyższych.
Zobacz, które inne uczelnie oferują studia na Filologii polskiej oraz jak przebiega rekrutacja na studia.
Filologia polska – studia pokrewne
Zobacz inne kierunki powiązane z polonistyką:
Filologia polska nauczycielska
Studia polskie z językiem angielskim
Inne kierunki studiów filologicznych znajdziesz TUTAJ
Więcej o studiach filologicznych - TUTAJ
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces