Fizjoterapia w Kielcach
Fizjoterapia - studia
Kształcenie na Fizjoterapii to wybór z pewnością dla osób, które same cieszą się dobrym zdrowiem. Studia, a potem praca zawodowa będą wymagały sprawności, tężyzny fizycznej. Podtrzymywanie, wspieranie pacjenta wymaga wysiłku, niektóre ćwiczenia trzeba zademonstrować na sobie. Podobnie jak wykonanie masażu – potrzebne są silne, sprawne ręce.
Praca fizjoterapeuty ściśle związana jest z kontaktem z drugą osobą, często będącą w niedyspozycji, niesprawną, cierpiącą. Oczekuje się więc umiejętności nawiązania dobrego kontaktu z pacjentem, wyrozumiałości, cierpliwości i empatii. Jednocześnie fizjoterapeuta powinien być osobą zdecydowaną i konsekwentną, aby z sukcesem przeprowadzić plan terapii, prowadzący do usprawnienia i poprawy kondycji.
Studia na Fizjoterapii trwają 5 lat, kończą się tytułem magistra.
Fizjoterapia - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie studiów na fizjoterapii: anatomia prawidłowa, anatomia palpacyjna, biologia medyczna, biomechanika kliniczna, kinezjologia, terapia manualna, fizykoterapia, balneoterapia i medycyna fizykalna, masaż leczniczy, zaopatrzenie ortopedyczne.
Studentów obowiązują praktyki, pozwalające na zdobycie doświadczenia w przyszłej pracy fizjoterapeuty.
Fizjoterapia - rekrutacja
Rekrutacja na UJK odbywa się w oparciu o wynik uzyskany na maturze z języka polskiego, matematyki oraz jednego dowolnie wybranego przedmiotu.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Fizjoterapię w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia medyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Fizjoterapii
Fizjoterapeuci zatrudniani są w:
- szpitalach,
- specjalistycznych przychodniach,
- gabinetach rehabilitacyjnych,
- sanatoriach,
- uzdrowiskach,
- placówkach przyrodoleczniczych,
- klubach sportowych,
- fitness,
- gabinetach odnowy biologicznej,
- gabinetach masażu,
- warsztatach terapii zajęciowej,
- domach opieki,
- zakładach pracy chronionej.
Ile zarabia fizjoterapeuta?
Minimalne gwarantowane wynagrodzenie fizjoterapeuty to nieco ponad 5775 zł brutto.
Inne zarobki dotyczą osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Za godzinę pracy uzyskać można 100-200 zł. Stawki i liczba pacjentów zależą od doświadczenia, renomy, uzyskiwanych efektów.
Czy warto studiować Fizjoterapię?
Praca fizjoterapeuty z pewnością może być satysfakcjonująca. O tym, że wybór kierunku był dobrą decyzją, opowiada Patryk i jego goście, m.in. „naprawiacz siatkarek”:
Fizjoterapia - opinie
Ukończenie studiów na Fizjoterapii nie jest równoznaczne z uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu. Dopiero pomyślne zdanie Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego daje takie uprawnienia.
Jak zapewniają studenci i absolwenci kierunku, w dziedzinie fizjoterapii należy nieustająco się dokształcać i zdobywać nowe kwalifikacje i doświadczenia. Inwestycja w kursy i szkolenia jeszcze w trakcie studiów z pewnością później się zwróci.
***
Zobacz inne kierunki o podobnym profilu kształcenia:
Fizjoterapia w języku angielskim
Terapia zajęciowa z rehabilitacją
Poznaj inne kierunki studiów medycznych
Przeczytaj więcej o studiach medycznych