KAUT ocenia kierunki techniczne
Solidne wykształcenie po ukończeniu większości kierunków politechnicznych, uzyskiwany po nich tytuł inżyniera, perspektywy zawodowe i zarobkowe sprawiają, że studia techniczne od wielu lat uchodzą za prestiżowe.
Akcja „Dziewczyny na politechniki” odczarowała wyobrażenie o typowo męskim charakterze studiów technicznych, pokazała, że płeć piękna doskonale sobie radzi sobie w dziedzinach pozornie zarezerwowanych mężczyznom i spowodowała, że proporcje pierwiastka męskiego i żeńskiego na niektórych kierunkach się wyrównały.
Uczelnie techniczne znajdują się we wszystkich większych ośrodkach akademickich. Oferta ich kształcenia jest bardzo bogata, co roku poszerzana o kierunku pozwalające na kształcenie w nowatorskich dziedzinach, obszarach odkrywanych dzięki rozwojowi nauki, postępowi technologicznemu.
Młodzi ludzi, stający przed dylematem, jakie studia wybrać, decyzje podejmują uwzględniając wiele kryteriów i istotnych dla nich aspektów.
W tym artykule przybliżymy jeden z czynników, który będzie nie bez znaczenia przy wyborze kierunku i przyszłej Alma Mater.
W celu zachowania zadowalającego poziomu kształcenia, uczelnie w Polsce poddawane są ocenom. Proces ten odbywa się w oparciu o ujednolicone kryteria, pozwalające wyróżnić placówki spełniające wszystkie wymogi, ewentualnie wskazać niedociągnięcia i obszary wymagające poprawy.
W odniesieniu do uczelni technicznych instytucją zajmującą się kontrolą ich funkcjonowania z punktu widzenia procesu dydaktycznego jest KAUT – Komisja Akredytacyjna Uczelni Technicznych.
Co podlega ocenie?
Weryfikowane są kwestie w zakresie:
- strategii jednostki oraz jej zgodności z misją uczelni i jej wkomponowanie w region,
- zgodności działania jednostki z obowiązującymi przepisami prawa,
- poziomu kadry naukowej i dydaktycznej,
- prawidłowości określenia efektów uczenia się oraz sposobów weryfikacji ich uzyskania przez studentów,
- analizy, projektowania i praktyki inżynierskiej,
- prawidłowości realizacji procesu kształcenia,
- programów studiów,
- warunków kształcenia,
- działań na rzecz promocji kierunków technicznych wśród młodzieży.
O akredytację KAUT mogą ubiegać się tylko jednostki posiadające ważną pozytywną ocenę programową Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA).
Akredytacja - zależnie o uzyskanych wyników – udzielana jest na okres pięciu albo dwóch lat.
O czym informuje ocena KAUT?
Wynik przeprowadzonej akredytacji może być pozytywny lub negatywny.
Jeśli kierunek, który Was interesuje otrzymał pozytywną ocenę, oznacza to m.in, że:
- kadra prowadząca kształcenie na kierunku ubiegającym się o akredytację spełnia wymagania w zakresie kompetencji, kwalifikacji i doświadczenia;
- zajęcia z przedmiotów podstawowych dla dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych prowadzone są przez nauczycieli posiadających dorobek naukowy lub dydaktyczny w dyscyplinach naukowych obejmujących swoim zakresem te przedmioty;
- zajęcia z przedmiotów kierunkowych i specjalnościowych prowadzone są przez nauczycieli posiadających dorobek naukowy w dyscyplinie bądź dyscyplinach naukowych, do których przyporządkowany jest akredytowany kierunek;
- proporcja liczby studentów akredytowanego kierunku studiów (łącznie na prowadzonych przez jednostkę studiach na wszystkich poziomach i formach) w stosunku do liczby nauczycieli akademickich prowadzących zajęcia na akredytowanym kierunku nie jest większa niż 15;
- program studiów spełnia wymagania określone w przepisach prawa, w tym wymagania w zakresie zgodności efektów uczenia się, umożliwiającymi uzyskanie kompetencji inżynierskich.
- wymiar praktyk zawodowych, określony w programie studiów, obejmuje co najmniej cztery tygodnie dla studiów o profilu ogólnoakademickim i co najmniej sześć miesięcy dla studiów o profilu praktycznym;
- przedmioty kierunkowe i specjalnościowe, w ramach których zdefiniowano inżynierskie umiejętności praktyczne (analiza, projektowanie i praktyka inżynierska) mają wydzielone zajęcia projektowe i/lub laboratoryjne w liczbach godzin zapewniających osiągnięcie przez studentów tych efektów uczenia się;
- jednostka lub uczelnia zapewnia dostęp do zasobów bibliotecznych w ilości dostosowanej do łącznej liczby studentów jednostki i/lub do licencjonowanych elektronicznych baz danych, niezbędnych do realizacji procesu dydaktycznego na akredytowanym kierunku, czytelnia biblioteki dysponuje wystarczającą liczbą miejsc;
- co najmniej 30% wykładów (liczba przedmiotów) z przedmiotów podstawowych i kierunkowych prowadzą pracownicy z tytułem naukowym, stopniem naukowym doktora habilitowanego lub eksperci (wewnętrzni i/lub zewnętrzni), ekspertami są osoby posiadające udokumentowany, bogaty dorobek co najmniej w jednym z podanych zakresów:
a) dydaktyczny (autorstwo lub współautorstwo skryptów, podręczników),
b) zawodowy (nieprzerwana praca w zakładzie produkcyjnym w branży związanej z kierunkiem studiów od co najmniej 5 lat),
c) projektowy (autorstwo lub współautorstwo projektowych prac inżynierskich, patentów (zgłoszeń patentowych) lub wzorów użytkowych),
d) dziedzinowy (certyfikaty, nagrody lub wyróżnienia branżowe).
Które kierunki techniczne posiadają pozytywną akredytację KAUT?
Szczegółowy, aktualizowany wykaz znajdziecie TUTAJ.
Europejski Certyfikat Jakości
KAUT nadaje wybranym kierunkom technicznym europejski certyfikat jakości.
Znak EUR-ACE® jest rozpoznawalny we wszystkich krajach europejskich, ponieważ oparty jest o spójne ramy standardów mierzących efektywność programów studiów technicznych.
Jest to rodzaj akredytacji stworzonej przez europejskie organizacje inżynierskie. Sieć ta zrzesza wiele europejskich organizacji zajmujących się kształceniem inżynierów, takich jak: brytyjskie Engineering Council (EngC), francuskie Commission des Titres d’Ingénieur (CTI), Féderation Européenne d’Associations Nationales d’Ingenieurs (FEANI), Sociéte Européenne pour la Formation des Ingénieurs (SEFI) czy The International Society for Engineering Education (IGIP).
Studenci uzyskują zapewnienie, że programy posiadające EUR-ACE® Label spełniają międzynarodowe standardy i są rozpoznawane przez pracodawców w Europie. W krajach o regulowanych zawodach inżynierskich programy posiadające EUR-ACE® Label spełniają warunki niezbędne do uzyskania tytułu Registered lub Chartered Engineer (CEng), a FEANI automatycznie zalicza programy posiadające EUR-ACE® Label jako uprawnione do uzyskania tytułu Inżyniera Europejskiego (Eur Ing).