Lotnictwo i kosmonautyka - co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?
Matematyka, fizyka, język obcy to przedmioty najczęściej punktowane podczas rekrutacji na Lotnictwo i kosmonautykę. To kierunek dostępny również na studiach wojskowych – kandydaci rozpoczynają równocześnie służbę kandydacką, a absolwenci uzyskują stopień oficerski. Wymogi dla kandydatów na żołnierzy zawodowych są nieco inne. Przeczytajcie więcej o rekrutacji na kierunek Lotnictwo i kosmonautyka. Sprawdźcie, gdzie można rozpocząć te studia.
Lotnictwo i kosmonautyka dostępne jest na kilku politechnikach i uczelniach wojskowych. Ten inżynierski kierunek wymaga od kandydatów predyspozycji technicznych, łatwości nauki przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka czy fizyka, ale też zainteresowania tematyką lotnictwa, a dokładnie inżynierią lotniczą – w zdecydowanej większości uczelni kształcenie nie dotyczy nauki pilotażu, a raczej projektowania statków powietrznych, budowy silników, doboru odpowiednich materiałów konstrukcyjnych, awioniki, zarządzania ruchem lotniczym.
Lotnictwo i kosmonautyka – jakie przedmioty na maturze?
Sprawdzamy szczegółowe zasady naboru na wybranych uczelniach.
Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie przyjmuje na studia cywilne w oparciu o punkty uzyskane z języka angielskiego oraz do wyboru matematyki lub fizyki.
Kandydaci na żołnierzy zawodowych muszą spełniać dodatkowe warunki, jak niekaralność, posiadanie polskiego obywatelstwa oraz potwierdzona zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia zawodowej służby wojskowej.
Zdają ponadto egzaminy ze sprawności fizycznej oraz odbywają rozmowy kwalifikacyjne, weryfikujące ogólny zakres wiedzy o lotnictwie i predyspozycje do służby wojskowej. Dodatkowe punkty można uzyskać za licencję pilota, skoki ze spadochronem, ukończenie liceum lotniczego, liceum ogólnokszałcącego lub klasy mundurowej, przynależność do NSR.
Podobnie w dwóch trybach - cywilnym i wojskowym – przebiega rekrutacja w Wojskowej Akademii Technicznej im. J. Dąbrowskiego w Warszawie. Punktowane przedmioty maturalne to matematyka, fizyka, język obcy i język polski.
Matematykę oraz fizykę muszą zdać kandydaci na Politechnikę Rzeszowską.
Rekrutacja na Politechnikę Wrocławską obejmuje obowiązkowe przedmioty maturalne (język polski, język obcy i matematykę) oraz dodatkowo fizykę.
Podstawą naboru na Politechnikę Poznańską są wyniki maturalne uzyskane z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, fizyka lub informatyka.
Zawsze należy sprawdzać szczegółowe zasady rekrutacji w serwisach wybranych uczelni.
Zobacz, gdzie jeszcze można studiować Lotnictwo i kosmonautykę.
Lotnictwo i kosmonautyka – studia pokrewne
Mogą Cię również zainteresować studia:
Inżynieria lotnicza i kosmiczna
Technologie kosmiczne i satelitarne
Aviation law and professional pilot licence
Poznaj inne kierunki studiów technicznych.
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Dowiedz się o studiach wojskowych.
Sprawdź inne kierunki wojskowe.
Poradnik kandydata na studia
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty
Poznaj inne Typy studiów dostępne na polskich uczelniach
Wybierz najlepszy dla siebie Kierunek studiów
Zdecyduj się na miasto akademickie wraz z ofertą edukacyjną
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów ułatwi Ci dokonanie wyboru ścieżki kształcenia
Zaplanuj Studia podyplomowe i osiągnij zawodowy sukces